Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Producenci mogą się cieszyć. Ceny są wysokie

(d)
Archiwum
W UE w pierwszej połowie br. panowała bardzo dobra sytuacja dla producentów bydła rzeźnego - ceny były stabilne i utrzymywały się na wysokim poziomie - oceniają analitycy banku BGŻ.

Przeciętna cena młodych byków kategorii jakościowych URO wahała się w br. w wąskim przedziale od 3,71 euro/kg do 3,83 euro/kg (w masie poubojowej).

W zeszłym roku ceny oscylowały w granicach 3,55 euro/kg, w połowie roku obniżyły się do 3,30 euro/kg, aby pod koniec roku poszybować do 3,80 euro/kg.

- Jak widać, w bieżącym roku ceny są znacznie wyższe i jak dotychczas bardziej stabilne niż w roku ubiegłym. Przeciętna cena w pierwszym półroczu była o 10 proc. (0,34 euro/kg) wyższa niż rok temu. Jednocześnie, według danych KE, ceny pasz dla bydła były w tym okresie o około 7 proc. niższe niż przed rokiem - oceniają analitycy banku BGŻ.

- Wysokie ceny bydła na rynku unijnym wynikają ze splotu kilku korzystnych czynników. Po pierwsze wysokie są ceny wołowiny na świecie - obniżyła się światowa produkcja, a popyt na wołowinę zgłaszany przez niektóre kraje rozwijające się jest nadal stosunkowo wysoki.

Po drugie, unijnym eksporterom pomaga niski kurs euro wobec głównych walut. Pomaga on utrzymać stosunkowo dobre wyniki eksportu - wprawdzie sprzedaż poza UE w pierwszych czterech miesiącach 2012 r. była o 28 proc. niższa niż w bardzo dobrym okresie na początku 2011 r., jednak porównywalna z tym samym czasem w 2010 r. opr.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna