Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Producentom mleka znowu grożą kary

Barbara Kociakowska [email protected]
Jak pokazały dane Agencji Rynku Rolnego, podlascy rolnicy zwiększają produkcję mleka. Szczególnie wysoką dynamikę odnotowano w grudniu.
Jak pokazały dane Agencji Rynku Rolnego, podlascy rolnicy zwiększają produkcję mleka. Szczególnie wysoką dynamikę odnotowano w grudniu.
Ryzyko przekroczenia przez Polskę krajowej kwoty mlecznej jest coraz większe. Zgodnie z ostatnimi szacunkami, nasz krajowy limit może zostać przekroczony o 2 proc.

Takie informacje przekazała Agencja Rynku Rolnego - a ich podstawą są dane systematycznie przekazywane przez podmioty skupujące do dyrektorów Oddziałów Terenowych Agencji Rynku Rolnego (dotyczące ilości mleka dostarczonego przez dostawców w okresie kwiecień-grudzień 2013). Wynika z nich, że skup mleka był rekordowo wysoki, a więc istnieje znaczące ryzyko przekroczenia przez Polskę krajowej kwoty mlecznej o ok. 2 proc.

Rekordowy grudzień

W okresie od kwietnia (kiedy zaczął się nowy rok kwotowy) do grudnia 2013 r. ilość skupionego mleka ukształtowała się na poziomie wyższym o 1,17 proc. niż w tym samym okresie roku poprzedniego. Ale rekordowy pod względem skupu był grudzień. Wtedy to łączny skup mleka wyniósł ok. 828,3 mln kg i był aż o ok. 6,2 proc. wyższy niż w analogicznym miesiącu poprzedniego roku kwotowego.

Stopień wykorzystania kwot indywidualnych przysługujących dostawcom hurtowym po 9 miesiącach roku kwotowego 2013/2014 wyniósł ok. 76,37 proc. Natomiast szacunkowy stopień wykorzystania kwoty krajowej dostaw ukształtował się na poziomie 76,21 proc. Dlatego też ARR przestrzega, że prawdopodobieństwo przekroczenia przez Polskę kwoty krajowej dostaw w roku 2013/2014 rośnie.

- W naszych zakładach, podobnie jak w całym kraju, dynamika skupu rośnie - mówi Edmund Borawski, prezes SM Mlekpol z Grajewa.

Chcą dobrze wykorzystać ten czas

Dodaje on, że wyraźnie widać, że rolnicy wierzą w to, że produkcja mleka ma przyszłość, wykorzystują potencjał. Gospodarze się starają - kupują kwoty mleczne, poddzierżawiają je. Takie zachowanie, zwiększanie produkcji jest bardzo ważne - zwłaszcza teraz, gdy już wkrótce przestaną obowiązywać kwoty mleczne.

- Jak baza produkcyjna będzie większa, to łatwiej poradzą sobie w tym okresie - mówi Edmund Borawski. - I producenci to rozumieją.

Przekroczą świadomie

Również z danych Banku Gospodarki Żywnościowej wynika, że dynamika skupu mleka w tym roku kwotowym wynosi 2 proc.

- Mamy bardzo dobrą sytuację na rynku mleka, ceny są naprawdę wysokie i produkcja jest dochodowa - komentuje Marta Skrzypczak, analityk BGŻ.

Dodaje, że jeśli utrzyma się taka dynamika skupu mleka, jaka miała miejsce w grudniu, wówczas przekroczenie krajowej kwoty mlecznej będzie jeszcze wyższe niż 2 proc.
- Przy takich cenach mleka warto podejmować inwestycje i ryzyko - twierdzi Marta Skrzypczak. - To musi się opłacać. Nawet jeśli rolnicy będą musieli zapłacić kary, to i tak wyjdą na plus.

Przypomnijmy, ze w minionym roku kwotowym, kiedy pojawiło się zagrożenie przekroczenia kwot mlecznych, rolnicy zaczęli ograniczać produkcję. Ale przed rokiem cena mleka była zupełnie inna - zdecydowanie niższa. W grudniu 2013 r. średnia (dla całego kraju) cena mleka w skupie wynosiła już aż 1,54 zł/l. Dlatego analityk BGŻ uważa, że można się spodziewać, iż produkcja mleka raczej nie zacznie gwałtownie wyhamowywać.

- Ci, którzy zaczęli rozkręcać produkcję mleka, nadal będą ją rozkręcać.

Zauważa ona, że pogłowie krów mlecznych w kraju maleje. Ale nie w tych największych gospodarstwach - tam sytuacja jest odwrotna. Pogłowie bydła rośnie i na razie ta tendencja powinna się utrzymywać.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna