Prof. Ryszard Rutkowski stanie przed Naczelnym Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej. Za kwestionowanie strategii walki z pandemią

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Prof. Ryszard Rutkowski
Prof. Ryszard Rutkowski Źródło: wolna-polska.pl
Prof. Ryszard Rutkowski z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku został wezwany na przesłuchanie przez Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej działającego w ramach Naczelnej Izby Lekarskiej. Chodzi o złożenie wyjaśnień w sprawie listów i apeli do Prezydenta i rządu, w których grupa naukowców i lekarzy podważała zasadność szczepień oraz kwestionowała rządową strategię walki z pandemią.

Prof. Ryszard Rutkowski z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, współautor listu do ministra zdrowia w sprawie "bezzasadnych działań rządu dotyczących walki z Covid-19", stanie przed sądem lekarskim. Poinformował o tym na Twitterze portal Ordo Medicus, który od początku wspiera działania lekarzy i naukowców kwestionujących m.in. konieczność szczepień.

Jak czytamy w wezwaniu wystosowanym przez Naczelną Izbę Lekarską, prof. Rutkowski ma się stawić 23 kwietnia w siedzibie NIL. Wezwanie dotyczy "przesłuchania w charakterze lekarza, którego dotyczy postępowanie w postępowaniu wyjaśniającym w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarzy".

Jak poinformował Rafał Hołubicki, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej:

- Postępowanie, o którym mowa dotyczy treści listów otwartych podpisanych przez pewną grupę lekarzy i lekarzy dentystów, które mogą zawierać treści niezgodne z aktualną wiedzą medyczną lub promować postawy antyzdrowotne. Obecnie Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej (NROZ) gromadzi materiał dowodowy, który pozwoli dokonać oceny czy mogło zostać popełnione przewinienie zawodowe, a jeśli tak, to na czym konkretnie polegało oraz ustalić kto takie przewinienie popełnił.

Grupa naukowców i lekarzy wystosowała w sumie trzy listy otwarte i apele, w których wyrażała swoje wątpliwości co do szczepionek przeciwko COVID-19 oraz strategii walki z pandemią. W grupie sygnatariuszy znalazło się siedmioro naukowców oraz lekarzy z województwa podlaskiego, wśród nich prof. Ryszard Rutkowski.

Więcej o apelu pisaliśmy artykule:

Jeszcze do niedawna z treścią ostatniej petycji można było zapoznać się na stronie internetowej petycjeonline.pl, jednak autorzy usunęli ją. Decyzję tłumaczą następująco: "Aby nie narażać żadnej z osób (są tu też lekarze) na jakiekolwiek szykany, zamykamy i usuwamy tą petycję. Część lekarzy napisała, że czuje się zastraszona procedurą prowadzoną wobec nich przez NROZ NIL."

Sam prof. Rutkowski nie chciał z nami rozmawiać na temat wezwania przez Naczelną Izbę Lekarską:

- Z powodów prawnych chwilowo nie mogę publicznie komentować - odpisał.

Także jego zwierzchnik, rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku nie zabiera głosu w sprawie.

- Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku nie ma wiedzy na temat postępowania prowadzonego przez Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej i nie wypowiada się w tej sprawie - mówi Marcin Tomkiel, rzecznik prasowy UMB.

Do wezwania odniósł się za to prof. Włodzimierz Julian Korab-Karpowicz, prof. Uniwersytetu Opolskiego, filozof - również sygnatariusz listów otwartych do Prezydenta oraz rządu. Jak mówi, takie wezwania otrzymała już znaczna część lekarzy, którzy podpisali się pod apelami. Nie chce jednak zdradzać, czy są wśród nich pozostali podlascy lekarze, których nazwiska widniały pod petycją.

- W apelach wyrażaliśmy opinie grupy ludzi, którzy mają odpowiednie wykształcenie i są przygotowani do wyrażania takich opinii - podkreśla prof. Korab-Karpowicz. - I przede wszystkim opinie nie powinny być przedmiotem dochodzenia przez jakąkolwiek instytucję. To łamanie podstawowego prawa do swobodnego wyrażania opinii. Wolność wypowiedzi to prawo gwarantowane przez Konstytucję i prawo międzynarodowe. Jest więc to skandal, że wobec sygnatariuszy prowadzone jest jakiekolwiek dochodzenie.

Naczelna Izba Lekarska odpiera zarzuty o "kneblowaniu" ust naukowcom:

- Zwracanie się przez NROZ do lekarzy, którzy podpisali się pod tymi listami otwartymi o złożenie wyjaśnień (na piśmie, a w niektórych przypadkach podczas przesłuchania) w żadnym razie nie może być traktowane jako "nękanie" lekarzy, ich „prześladowanie”, czy „kneblowanie” im ust – tak jak próbuje to przedstawiać mała część lekarzy, których to postępowanie dotyczy - mówi Rafał Hołubicki, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej.

Korab-Karpowicz nie rozumie zarzutów, jakoby apele miały propagować treści niezgodne z aktualną wiedzą medyczną:

- W nauce nie mamy jednogłosu. Tak jest tylko w ideologii. Także zarzucanie nam, że głosimy treści niezgodne z aktualną wiedzą medyczną jest bezzasadne. Nie ma jednej jedynie słusznej nauki. W nauce odbywa się dyskusja i dzięki niej dochodzi do rozwoju wiedzy. Nawet błędna opinia jest wartościowa. I jeśli nawet założymy, że mylimy się, to daje możliwość drugiej stronie, aby w sposób rzeczowy nas skorygować i przekonać do swoich opinii. W ten sposób następuje wspólne budowanie wiedzy. A tu tego nie ma.

Przypomnijmy, że postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarzy prowadzone jest zgodnie z przepisami ustawy z dnia 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich. Postepowanie to może obejmować 4 etapy: czynności sprawdzające; postępowanie wyjaśniające; postępowanie przed sądem lekarskim i postępowanie wykonawcze. Najbardziej dotkliwą konsekwencją dla lekarzy może być orzeczenie o czasowym lub całkowitym pozbawieniu prawa do wykonywania zawodu.

Taki los spotkał Annę Martynowską, lekarkę ze Stronia Śląskiego. Sąd lekarski dwukrotnie zawiesił ją na pół roku za to, że publicznie kwestionowała istnienie epidemii koronawirusa oraz podważała zasadność wprowadzania ograniczeń. Kobieta głosiła opinię, jakoby pandemia była jednym wielkim oszustwem, a koronawirus był po prostu zwykłą grypą.

Materiał oryginalny: Prof. Ryszard Rutkowski stanie przed Naczelnym Rzecznikiem Odpowiedzialności Zawodowej. Za kwestionowanie strategii walki z pandemią - Kurier Poranny

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość
11 kwietnia, 08:20, Zakupy:

Nie ma pandemia. Nie ma....hehehe nie ma....ona jest tylko w głowach... zwykła grypka sezonowa....nie ma epidemii

... nie ma ...żadnej choroby... nie ma...zostaliśmy wszyscy wkręceni przez "Te" wolne media...

wiosną 2020 przekonywano, że ci co umierali na covid umierali ze strachu;

potem przekonywano że szczepionki będą z czipami do śledzenia zaszczepionych i manipulowania ich późniejszymi zachowaniami (jakby smartfony w tej roli już się służbom nie sprawdzały);

potem przekonywano że szczepionki są nie etyczne bo powstawały przy wykorzystaniu ludzkich płodów (a że przemysł kosmetyczny też z nich korzysta to ludkom nie przeszkadza);

rzućcie coś świeższego w temacie "jestem za a nawet przeciw" !?

Z
Zakupy

Nie ma pandemia. Nie ma....hehehe nie ma....ona jest tylko w głowach... zwykła grypka sezonowa....nie ma epidemii

... nie ma ...żadnej choroby... nie ma...zostaliśmy wszyscy wkręceni przez "Te" wolne media...

G
Gość
10 kwietnia, 10:44, www.FederacjaZielonych.pl:

UWAGA! UJAWNIAMY NAJWIĘKSZĄ TAJEMNICĘ! WSZYSCY ZASZCZEPIENI UMRĄ! (Wszyscy niezaszczepieni też umrą, to kwestia czasu, bo wszyscy ludzie prędzej czy później umierają:) Zamiast się cieszyć, że część ludzi nie chce się szczepić, skoro brakuje szczepionek, byłoby lepiej, żeby były zamieszki o to, kto pierwszy dostanie szczepionkę?

10 kwietnia, 12:33, Gość:

[wulgaryzm], ci niezaszczepieni to chodzące laboratoria w których mutują wirusy. To przez takich debili, pandemia nigdy się nie skończy.

10 kwietnia, 22:30, edi:

Debilem to ty jesteś opętany po.je.bań.cu.

Nie , edi . Gość ma rację pod każdym naukowym względem . Ty jesteś poyebańcem , którego być może znajdą rozkładającego się przed kompem w czasie wpisywania "Nie ma żadnej pandeeeeeeeeeeeee....."

G
Gość
10 kwietnia, 17:45, Abadon:

MORDERCY Z BANDYCKIEGO PISU NICZYM DR MENGELE WYMORDOWALI KILKADZIESIĄT TYSIĘCY OSÓB, KTÓRE POUMIERAŁY I WCIĄŻ UMIERAJĄ POD SZPITALAMI, BO NIKT ICH NIE PRZYJĄŁ, NIE LECZYŁ I NIE LECZY!!!

Dyżurny "ekspert" całej Tysiącletniej Rzeszy Idiotów Adolf abadon codziennie dzieli się z nami swymi psychozami .

Od rana do wieczora

[email protected] Adolfa abadona

wyobraźnia bardzo chora

Od roku w urojeń swych blasku

rzuca się do kompa o brzasku

psychol codziennie stęka

jak dostępność szczepień

to dla niego wielka m0rdęga

Nikt nie chce takiego głąba szczepić

Bo po co ratować takiego w..uja

co całe dnie po necie się buja

Świat więc ma go w swej doopie

a on codziennie w delirium

sadzi swe teksty głupie

wiecznie toczy pianę

kłapie pyskiem psychozą najaranem

klei bezrozumnie bzdury z netu

będąc tylko tępym , antysemickim baranem .

Braki edukacji to rzecz straszna

robi z idioty netowego mesjasza

jęczy "gdzie jest wolność nasza"

łże , pomawia i ludzi przestrasza .

Szuka popleczników ta rozumu mara

wszak debilów w sieci jest co niemiara.

Takie nawiedzone dzbany w necie

to żadna w tych czasach nowina

nikomu na pewno nie będzie żal

zgonu tego antyszczepionkowego sk.syna .

G
Gość

2020 – początek operacji COVID, procesowi upadku kolejnych państw, ich gospodarek, towarzyszyć będzie stopniowe wynoszenie Izraela do roli światowego mocarstwa, jakie będzie zarządzać jednym światowym państwem w imieniu Bogów, jacy po uzyskaniu nieśmiertelności, dzięki wyrafinowanej technice holograficznej, objawią się ludzkości, demonstrując swoją potęgę i moc, wzbudzając powszechny lęk i posłuszeństwo, rzucając wszystkich na kolana i zmuszając ich do absolutnego poddaństwa.

D
Das

Przed sądem lekarskim lekarz powinien odpowiadać przede wszystkim za czyny a nie za poglądy. Pamiętam, że dwoje naukowców z UMB, prof. Kułak i dr Sienkiewicz wygłaszało i opisywało już wcześniej powikłania neurologiczne szczepień w ogólności.Odbiegam od tego czy to prawda, czy brednie, ale nie przypominam sobie, aby odpowiadali za te słowa przed sądem. Profesor Flisiak, który na początku pandemii lekceważył problem, a na dodatek udzielił jeszcze wywiadu w niefrasobliwym tonie Kurierowi Porannemu ,także nie poniósł konsekwencji zawodowych. Profesor Rutkowski widać przekroczył czyjeś granice albo nadepnął komuś na odcisk.Wolałabym, aby sąd lekarski zainteresował się patomorfologiem, który od lat świadomie naraża życie i zdrowie pacjentów, przy współudziale innych kolegów, którzy dopuszczali i dopuszczają go do diagnostyki, a nie trwonił swe siły na walkę z poglądami.

G
Gość
10 kwietnia, 10:44, www.FederacjaZielonych.pl:

UWAGA! UJAWNIAMY NAJWIĘKSZĄ TAJEMNICĘ! WSZYSCY ZASZCZEPIENI UMRĄ! (Wszyscy niezaszczepieni też umrą, to kwestia czasu, bo wszyscy ludzie prędzej czy później umierają:) Zamiast się cieszyć, że część ludzi nie chce się szczepić, skoro brakuje szczepionek, byłoby lepiej, żeby były zamieszki o to, kto pierwszy dostanie szczepionkę?

10 kwietnia, 12:33, Gość:

[wulgaryzm], ci niezaszczepieni to chodzące laboratoria w których mutują wirusy. To przez takich debili, pandemia nigdy się nie skończy.

10 kwietnia, 14:19, PuszczaBialowieskaTV.pl:

to na skutek szczepionek pojawiają się mutacje wirusa np. mutacja brytyjska po wdrożeniu szczepień w Wielkiej Brytanii

Głupol nad głupolami. Po szczepionce koronawirus może zmutować do co najwyżej do postaci konfederotoła. Czyli postaci śmiesznej i żałosnej jednocześnie.

G
Gość
10 kwietnia, 10:51, Abadon:

Panie doktorze szacunek i chylę czoła przed Panem

Dwaj forumowe zajadłe psychole,

Adolf abadon antysemicki zyeb

i ten slawny wyłysiały

Antoni Adam , kasienka , Rafal

i innych setki nicków

amator rowa i spermy Misiejuka

pisobolszewicki aktywista

lokalne bardzo upośledzone trolle

Opcja Antyspołeczna i Federacja Zyebów

Jak co dzień do wieczora od rana

walczą o tytuł "Największego Dzbana" .

G
Gość
10 kwietnia, 10:44, www.FederacjaZielonych.pl:

UWAGA! UJAWNIAMY NAJWIĘKSZĄ TAJEMNICĘ! WSZYSCY ZASZCZEPIENI UMRĄ! (Wszyscy niezaszczepieni też umrą, to kwestia czasu, bo wszyscy ludzie prędzej czy później umierają:) Zamiast się cieszyć, że część ludzi nie chce się szczepić, skoro brakuje szczepionek, byłoby lepiej, żeby były zamieszki o to, kto pierwszy dostanie szczepionkę?

~ślązak~

Napisano 13 grudzień 2012 - 09:17

ku....a ten . tyle wkleja, faktycznie tego nie widać, nie możecie go zablokować?

Szczerze mówiąc czytałem dużo w tym temacie. Faktycznie ten gościu to cep. Piszę z Polski, u nas takie ścierwo nie srało by na forum. Zresztą w naszym mieście byłby zaganiany jak szczur."

G
Gość
10 kwietnia, 10:44, www.FederacjaZielonych.pl:

UWAGA! UJAWNIAMY NAJWIĘKSZĄ TAJEMNICĘ! WSZYSCY ZASZCZEPIENI UMRĄ! (Wszyscy niezaszczepieni też umrą, to kwestia czasu, bo wszyscy ludzie prędzej czy później umierają:) Zamiast się cieszyć, że część ludzi nie chce się szczepić, skoro brakuje szczepionek, byłoby lepiej, żeby były zamieszki o to, kto pierwszy dostanie szczepionkę?

[wulgaryzm], ci niezaszczepieni to chodzące laboratoria w których mutują wirusy. To przez takich debili, pandemia nigdy się nie skończy.

A
Abadon

Panie doktorze szacunek i chylę czoła przed Panem

P
PuszczaBialowieskaTV.pl

https://propolski.pl/dr-basiukiewicz-przedstawil-narodowa-strategie

G
Gość

Wśród profesorów jest proporcjonalnie tylu samo idi0otow co wśród szewców, tokarzy czy wędkarzy.

Podważanie sensu szczepień to nie jest opinia to idiotyzm.

G
Gość
9 kwietnia, 22:11, Gość:

uwierzcie prawdziwym lekarzom nie politykom

Znajdziecie ich na OIOMach , soczyście wyrażających opinie o ludziach jak Prof. RR .

G
Gość

uwierzcie prawdziwym lekarzom nie politykom

Dodaj ogłoszenie