MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Promotech na wysokich obrotach. Oszczędności i duże automaty spawalnicze zrobiły robotę

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Sukces Promotechu na najważniejszych branżowych targach Schweissen-Schneiden w Essen to dobra prognoza dla rozwoju sprzedaży na rynku niemieckim i w regionie DACH (Niemcy, Austria i Szwajcaria).
Sukces Promotechu na najważniejszych branżowych targach Schweissen-Schneiden w Essen to dobra prognoza dla rozwoju sprzedaży na rynku niemieckim i w regionie DACH (Niemcy, Austria i Szwajcaria). mat. promocyjne/Promotech
Ponad 85 mln zł - białostocki producent i eksporter osiągnął w minionym roku najwyższy w historii poziom sprzedaży, przekraczając zakładany budżet o ponad pięć milionów złotych. Plany Promotechu na ten rok są nie mniej ambitne

Jednak ważny jest nie tylko systematyczny wzrost przychodów. Innym, bardzo istotnym wskaźnikiem jest rentowność, która o 20 proc. przekroczyła planowaną wartość.

Spis treści

Dobry system premiowania i cięcie kosztów

- Ten wskaźnik jest i będzie dla nas priorytetowy, dlatego od stycznia 2023 roku realizujemy dodatkowy, partycypacyjny i motywacyjny system premiowania pracowników, związany z wynikiem firmy, a mający na celu podniesienie zaangażowania wszystkich zatrudnionych. Wyższa od zakładanej rentowność, świadczy o tym, że ten system działa, a wkład i inicjatywa poszczególnych pracowników ma realny wpływ na ostateczny wynik przedsiębiorstwa – mówi Artur Zawadzki, prezes Promotechu.

Czytaj również:

Podkreśla, że tak dobry wynik spółki jest też efektem wdrożenia 12 projektów oszczędnościowych realizowanych od 2022 roku.

- Ale też ograniczenia kosztów wytwarzania i zmian organizacyjnych na produkcji, prac konstruktorów nad obniżeniem tych kosztów, skutecznych negocjacji cen zakupu, prowadzonych przez dział logistyki i efektywniejszej technologii wytwarzania – w sumie, w 2023 roku udało się obniżyć koszty dla naszych wyrobów o kilka proc. rok do roku - mówi Artur Zawadzki i dodaje: - Przełożenie na ostateczny wynik miała też, dużo wyższa niż zakładaliśmy, sprzedaż CAS (Ciężkiej Automatyzacji Spawania), optymalizacja mocy produkcyjnych i zaangażowanie wszystkich pracowników w ograniczenie kosztów funkcjonowania firmy.

Dobrze w Indiach i Niemczech

Również wszystkie spółki-córki białostockiego Promotechu zanotowały na koniec minionego roku znaczne wzrosty obrotów. Jednym z ubiegłorocznych priorytetów białostockiego producenta był rozwój sprzedaży na rynku indyjskim za pośrednictwem tamtejszej spółki Promotech - FM i dynamiczne wejście z własną marką wiertarek elektromagnetycznych.

Zmiana władzy w Promotechu: drugi z lewej to nowy prezes Artur Zawadzki, a drugi z prawej to Marek Siergiej, prezes, który przeszedł na emeryturę. Towarzyszą im współwłąściciele firmy Bohdan Zaleski i Zbigniew Gołąbiewski.

Nowy prezes w Promotechu. Ma 47 lat i wie, że czeka go wiele...

Z kolei sukces Promotechu na najważniejszych branżowych targach Schweissen-Schneiden w Essen jest dobrym prognostykiem dla rozwoju sprzedaży na rynku niemieckim i w całym regionie DACH (Niemcy, Austria i Szwajcaria), na którym firma działa za pośrednictwem swojej spółki Promotech-Deutschland.

Rok 2024 - wizerunek i jeszcze wyższa jakość

Budżet na ten rok jest nie mniej ambitny, bowiem Promotech zakłada wzrost przychodów do 88,5 mln zł, przy zachowaniu podobnego poziomu rentowności: - Jednak czeka nas w tym roku sporo wyzwań, związanych m.in. z niestabilnym kursem euro, czy trudną sytuacją geopolityczną. Wojna na Ukrainie i Bliskim Wschodzie wpływa w dalszym ciągu na ograniczenia w łańcuchu dostaw – uważa Artur Zawadzki. - Sporym wyzwaniem będzie też planowane na ten rok wprowadzenie trzech nowych systemów informatycznych, które usprawnią funkcjonowanie firmy. Jednocześnie pojawiają się wyzwania, związane z wdrażanymi przepisami unijnymi np. konieczność raportowania ESG czy CBAM.

Czytaj również:

W tym roku Promotech planuje też realizację kolejnych projektów oszczędnościowych. Tym razem m.in. w sferze ciężkich automatów spawalniczych, a także dokonanie analizy w zakresie możliwości optymalizacji oraz ograniczenia kosztów pozaprodukcyjnych. Poza tym w planach jest praca nad nowoczesnym wizerunkiem, jeszcze wyższą jakością wyrobów oraz opakowań, a także ujednolicenie identyfikacji wizualnej przedsiębiorstwa. Jedną z tegorocznych inwestycji będzie też utworzenie profesjonalnego showroomu, wraz z pomieszczeniami testowymi i szkoleniowymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Promotech na wysokich obrotach. Oszczędności i duże automaty spawalnicze zrobiły robotę - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna