Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorcze miasto rośnie w siłę

Krzysztof Jankowski [email protected]
– Dla Bielska inwestycją strategiczną jest budowa drogi ekspresowej nr 19 – mówił Kazimierz Prus, kierownik referatu gospodarki przestrzennej urzędu miasta
– Dla Bielska inwestycją strategiczną jest budowa drogi ekspresowej nr 19 – mówił Kazimierz Prus, kierownik referatu gospodarki przestrzennej urzędu miasta K. Jankowski
Bielsk ma być nową stolicą subregionu. To szansa na rozwój miasta.

Autorzy najnowszej Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego uznali, że Bielsk Podlaski wyróżnia się dynamicznym rozwojem. Dlatego zostanie pretendentem do trzeciego - po Łomży i Suwałkach - ośrodka subregionalnego.

- Bielsk Podlaski ma potencjał i warto, by go wykorzystał. W przeciwnym razie pozostanie mu rola satelity Białegostoku - mówili autorzy strategii.

Na prezentację projektu przybyli samorządowcy i przedsiębiorcy z powiatów: bielskiego, hajnowskiego i siemiatyckiego, bo taki teren ma obejmować nowy południowy subregion.
- To nagroda dla miasta za dynamiczny rozwój przedsiębiorczości - mówił Eugeniusz Berezowiec, burmistrz Bielska.

Bogaci i szczęśliwi

- Statystyki potwierdzają, że dochody z PIT i CIT dla gminy miejskiej plasują ją w czołówce w skali całej Polski. Dynamika rozwoju jest widoczna nawet podczas spowalniającego wszystkich kryzysu - mówił współautor projektu Wojciech Dziemianowicz, profesor Uniwersytetu Warszawskiego.

Autorzy strategii przyznawali, że Bielsk nie ma jeszcze statusu subregionalnego ośrodka wzrostu w dokumentach rządowych, a zapisanie takiej jego roli w strategii to dopiero pierwszy krok na drodze rozwoju.

- Dla nas ważniejsza byłaby taka rola w opracowaniach rządowych - przyznawał starosta bielski Sławomir Snarski. - Na razie to fajny dokument, który zakłada, że będziemy bogaci i szczęśliwi. Ale pomyślmy teraz, jak mamy to osiągnąć?

- Nie oczekujmy, że przed nami jest piękna przyszłość. Przed nami jest ciężka praca. I do niej wszystkich zapraszamy - mówił Daniel Górski, dyrektor departamentu RPO urzędu marszałkowskiego.

W strategii nie znajdziemy dat budowy fabryk, dróg czy gazociągów. Nie jest to też wykaz inwestycji unijnych.
- To dokument-matka dla kolejnych opracowań. Po nim powstanie plan zagospodarowania przestrzennego województwa, będą plany rozwojowe miast i gmin, regionalny plan inwestycyjny - mówił Daniel Górski.

Autorzy strategii przyznawali, że region ma wiele problemów, np. wyludnianie.
- Duże ośrodki miejskie przyciągają młodych ludzi. Warszawa jest największym magnesem. Czy jesteśmy w stanie na dłuższą metę wytrzymać taki regres ludnościowy? - pytał profesor Wojciech Dziemianowicz.

Uczmy młodych ludzi

I podkreślał, że jedyną próbą wyjścia z tej sytuacji jest odpowiednie kształcenie młodych ludzi, którzy łatwiej będą mogli znajdować tutaj zatrudnienie. O to zresztą od dawna apelują lokalni przedsiębiorcy. Na spotkaniu w Bielsku Podlaskim aktywni byli przede wszystkim przedstawiciele branży budowlanej, rolnej i transportowej. Wszyscy mieli wiele uwag do projektu.
- Problemem jest kształcenie przyszłych pracowników, nie tylko inżynierów, ale też i techników - mówił Leszek Gołąbiecki, wiceprezes Unibepu. - Kapitalną szansą dla Podlasia jest też współpraca ze Wschodem, którą trzeba rozwijać.

- Dobrze, że w strategii zauważono rozwój energetyki odnawialnej - mówiła Grażyna Tarasiuk, prezes Polbudu. - Inwestujemy w nią od trzech lat, ale w Polsce natrafiamy na szereg barier. Więc na razie jesteśmy zdani na eksport.
Strategia to dokument nakreślający cele i kierunki rozwoju regionu w najbliższych latach. Wskazuje dziedziny, które należy wspierać, by zwiększyć konkurencyjność Podlaskiego. A rozwój całego regionu ma opierać się na mocnych stronach poszczególnych miast i powiatów - ich wewnętrznym potencjale.

- Cele nie mogą przerodzić się w marzenia - przestrzegał kolejny współautor strategii Bogusław Plawgo, profesor Uniwersytetu w Białymstoku. - Zarządza-nie strategiczne polega na wybraniu ograniczonej liczby konkretnych celów i konsekwentnej jej realizacji. W regionach ubogich musimy decydować się na specjalizację.

To nie konkurencja

- Nie mamy hut czy przemysłu ciężkiego i mieć nie będziemy. Rozwijajmy więc "przemysł zielony", zarówno usługi, jak i produkcję. Odrzućmy myślenie o województwie podlaskim jak o skansenie - apelował Górski.

Rosnącą rolą Bielska Podlaskiego byli zaniepokojeni przedstawiciele ościennych powiatów z południowej części województwa podlaskiego.
- Jeśli jeden ośrodek wzmacniamy, to inne osłabiamy. Jakie korzyści odniosą z tej decyzji inne miasta? - pytał starosta siemiatycki Mikołaj Mantur.

- Powstanie nowego subregionu to również dobra wiadomość dla Hajnówki i Siemiatycz. Do tej pory cały ten region był w cieniu Białegostoku. Teraz ma szansę rozwoju - mówił Daniel Górski

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna