Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedstaw swój dom

Barbara Klem
Przed wejściem ekipy murarzy na plac budowy trzeba go zorganizować. Zorganizować tzn. ogrodzić i postawić żółtą tablicę informacyjną.

Tablica musi informować o tym, jakiego rodzaju obiekt powstaje w danym miejscu, czy jest to budynek mieszkalny, obiekt użyteczności publicznej itp. Za zakup tablicy i jej postawienie odpowiada oczywiście inwestor.
Tablice można kupić w sklepach ze sprzętem bhp. Mała tablica, wystarczająca na prywatną inwestycję kosztuje ok. 30 zł, za dużą na większe budowy trzeba zapłacić dwa razy więcej.
Na placu budowy musi znaleźć się toaleta. Jeszcze do dziś często jest to prowizorycznie zbita z desek sławojka, ale coraz częściej pojawiają się na budowach profesjonalne przewoźne toalety, na miarę XXI wieku. Za jej postawienie odpowiada inwestor razem z kierownikiem budowy. Inwestor musi też przygotować pomieszczenie socjalne dla pracowników. Będzie ono służyło im do mycia się, przebierania i spożywania posiłków. Może znajdować się w domu lub na sąsiedniej budowie. Jeśli takich warunków nie ma, należy na plac sprowadzić barakowóz.
Materiały budowlane i plac budowy można ubezpieczyć. Towarzystwa ubezpieczeniowe stawiają jednak ostre wymagania. Materiały budowlane muszą być zamknięte w pomieszczeniach z odpowiednimi zamkami albo zainstalowanym alarmem. Materiały ciężkie takie jak cegły czy pustaki można tylko zadaszyć i nie trzeba ich zamykać w pomieszczeniu. Jeśli teren jest ogrodzony można go zabezpieczyć od ognia, wybuchów, zalania czy wichury. Stawki są zróżnicowane. Na ogół wynoszą one ok. 2-3 promili wartości budowy.
Dziennik budowy kupuje inwestor. Jest to dokument, który opisuje przebieg budowy. Puste dzienniki sprzedają np. wydziały architektury w urzędach gminnych. Pusty formularz kosztuje kilka złotych. W dzienniku powinno znaleźć się wszystko, co się wydarzyło na budowie. Informacje do dziennika mogą wpisywać inwestor, kierownik budowy, inspektor nadzoru oraz upoważnieni urzędnicy z wydziału architektury. Po zakończeniu budowy dziennik składa się we właściwym, dla miejsca prowadzenia budowy, wydziale architektury.
Inspektora nadzoru wybiera inwestor. Człowiek ten musi mieć oczywiście uprawnienia budowlane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna