Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedwojenne naszyjniki wzbogaciły kolekcję Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży

OPRAC.:
Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Nowe eksponaty Muzeum Północno-Mazowieckiego.
Nowe eksponaty Muzeum Północno-Mazowieckiego. Muzeum Północno - Mazowieckie
Dwa bursztynowe naszyjniki o łącznej wadze ponad 260 gramów, wzbogaciły zbiory Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. Korale są w całości wykonane z bursztynu pochodzącego z terenu Kurpi. Powstały w latach dwudziestych XX wieku. Ich zakup był możliwy dzięki darowiźnie otrzymanej od Fundacji KGHM Polska Miedź.

Nabyte eksponaty, a także bursztynowe inkluzje i bryły bursztynu wypożyczone z Muzeum Ziemi PAN w Warszawie oraz Muzeum Inkluzji w Gdańsku, łomżyńskie muzeum zaprezentuje na wystawie czasowej „Bursztyn- dar prastarych drzew.”. Ekspozycja zostanie otwarta w październiku i będzie główną atrakcją obchodów przypadającego w tym roku 75-lecia Muzeum Północno-Mazowieckiego. Przygotowanie wystawy czasowej zostało wsparte dotacją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach programu Wspieranie działań muzealnych, łomżyńska instytucja otrzymała 39.500 zł.

Pozyskane naszyjniki pochodzą ze wsi Wolkowe w gminie Myszyniec. Zgodnie z tradycją ustną, wykonano je w okresie dwudziestolecia międzywojennego, a wykonawcą był nieznany bursztyniarz. Naszyjnik większy, o wadze prawie 200 gramów, ma 104 paciorki z bursztynu miodowego, żółtego z odcieniami, w części są one przezroczyste, zmatowione, różnej średnicy (największy ma śr. 3 cm), bocznie spłaszczone. W pięciu paciorkach znajdują się inkluzje - opisuje dr Jerzy Jastrzębski, starszy kustosz Działu Bursztynu Muzeum Północno-Mazowieckiego.

Mniejszy naszyjnik, o wadze 65 gramów, posiada 82 paciorki z bursztynu miodowego, żółtego z odcieniami, w większości są już zmatowione, o mniejszej średnicy (największy śr. 1,7 cm), bocznie spłaszczone. W jednym paciorku znajduje się inkluzja.

Oba sznury korali są tym cenniejsze, że bursztynu na Kurpiach w zasadzie już nie ma, a to właśnie jantar z tych terenów stanowi przedmiot zainteresowania naszego muzeum. Poszukiwania naszyjników trwały kilka miesięcy- przyznaje dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego Paulina Bronowicz-Chojak.

Fundacja KGHM Polska Miedź przekazała muzeum darowiznę w kwocie 70.000 złotych. Kupione naszyjniki pochłonęły jedną trzecią tej sumy, dlatego muzeum planuje kolejne zakupy. To pierwsza od lat możliwość istotnego wzbogacenia kolekcji bursztynu.

Zobacz też:Tragiczny pożar w miejscowości Sobieski na Podlasiu. Nie żyje dwóch starszych mężczyzn

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna