Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przejrzystość

Wojciech Nowicki
Zamiast ściany działowej można postawić ściankę z pustaków szklanych, która dzieli - ale nie do końca
Zamiast ściany działowej można postawić ściankę z pustaków szklanych, która dzieli - ale nie do końca
Są szklane ściany, drzwi, schody a nawet podłoga. Możemy zamówić szklane meble: stoły, ławy, blaty w kuchni.

Zamawiając szklane elementy trzeba tylko pamiętać, że szkło jest ciężkie. Jeżeli wykonano z niego masywne przedmioty, będą dużym obciążeniem.
Kolorowe szkło nadaje się zarówno do produkcji okien, jak i drzwi. Tafla poddawana jest kształtowaniu w wysokiej temperaturze, dzięki czemu można tworzyć na jej powierzchni fantazyjne, przypominające płaskorzeźby, wzory. Można np. wstawić do łazienki kolorowe szkło w formie kabiny prysznicowej lub sauny. Albo wykorzystać je jako ozdobę ściany - dodatkowo je podświetlając i tworząc magiczne refleksy.

Ceglane prześwity

- Do stawiania ścianek działowych idealnie nadają się luksfery - mówi Grzegorz Marciniak, właściciel firmy Mar-Glass z Białegostoku, dystrybutora pustaków szklanych i szkła budowlanego. - Tego typu przegroda wygląda bardzo efektownie, a dzięki temu, że przepuszcza około 75 proc. światła, może rozjaśnić ciemne pomieszczenie, np. korytarz, ślepą kuchnię lub łazienkę.

Elementy z luksferów nie dość, że rozświetlają wnętrze, to stanowią także czysto dekoracyjny element. Ze szklanych kwadracików można, np. zbudować barek oddzielający kuchnię od pokoju dziennego lub ściankę odgradzającą prysznic od reszty łazienki.
- Luksfery o antypoślizgowej powierzchni są przeznaczone na podłogę - dodaje szef Mar-Glassu.

Szklana mozaika

Coraz częściej w mieszkaniach pojawiają się witraże. Inspiracje ze świata flory i fauny, chętnie używane w tych szklanych kompozycjach, są bliskie każdemu. Pasują do klasycznych, kameralnych wnętrz, podobnie jak wzory secesyjne. Abstrakcyjne kompozycje podkreślą awangardowy wystrój domu w stylu techno.

Witraże umieszcza się w drzwiach, drzwiczkach szafek, w świetlikach, witrynach, parawanach czy ściankach działowych. Samodzielne kompozycje powiesić można na ścianie jak obraz, witrażową lampę postawić na stole. Albo szklanym cackiem ozdobić półkę. Koniecznie dobrze oświetloną.

W stylu techno

Nowym rozwiązaniem jest lacobel - nieprzezroczyste, malowane jednostronnie farbami szkło.
- Jest błyszczące, świetnie nadaje się jako wykładzina ścian i do wykończenia mebli - radzi Grzegorz Marciniak.
Komponuje się z drewnem czy stalą. Ekran z lacobelu zabezpiecza ścianę przed pochlapaniem - np. podczas przygotowywania posiłków.
- Można przymocować go do ściany za pomocą silikonu lub ozdobnych śrub - mówi Marciniak.
Matelux to szkło półprzezroczyste z satynowym wykończeniem, o powierzchni trawionej kwasem. Produkowane w różnych kolorach i stopniach przejrzystości przeznaczone jest do ścianek działowych, frontów meblowych i otworów okiennych. Satynowane powierzchnie są odporne na plamienie, zmywa się je bez kłopotu. Kolorystyka zachowuje "szklany" charakter, ułatwiając zestawienia z dowolną barwą wnętrz.
- Nowością na rynku jest tzw. szkło bezpieczne, które nie rozpryśnie się po stłuczeniu - wyjaśnia właściciel białostockiej firmy. - Dwie tafle sklejone są folią. Między nimi można umieścić np. tapetę. Nieźle to wygląda, a przy tym jest bezpieczne. To ważne przy urządzaniu mieszkania, zwłaszcza jeśli są w nim dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna