Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przekroczysz termin, zwracasz dotacje

opr. Koci
archiwum
Zmienił się system kształcenia zawodowego osób dorosłych.

Osoby, które w dniu składania wniosku o przyznanie pomocy z działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom" nie posiadały wymaganego wykształcenia, mają na uzupełnienie go 36 miesięcy (od otrzymania decyzji przyznającej wsparcie) - przypomina Agencja Restrukturyzacji Modernizacji Rolnictwa.

Termin ten nie może być wydłużony, a w przypadku gdy wykształcenie nie zostanie uzupełnione w tym czasie, młody rolnik będzie musiał zwrócić otrzymaną z ARiMR pomoc wraz z odsetkami. Od roku szkolnego 2012/2013 zmienił się system kształcenia zawodowego dla osób dorosłych. W związku z tym młodzi rolnicy, którzy zobowiązali się uzupełnić wykształcenie, mają zupełnie inny tok nauki niż dotychczas.

Te kursy się liczą
Osoby posiadające co najmniej wykształcenie zasadnicze zawodowe inne niż rolnicze, (np. zasadnicze zawodowe, średnie oraz wyższe) mogą ukończyć jeden z następujących kwalifikacyjnych kursów zawodowych:

Rolnik (kwalifikacja R.3) - prowadzenie produkcji rolniczej,

Ogrodnik (kwalifikacja R.5) - zakładanie i prowadzenie upraw ogrodniczych,

Pszczelarz (kwalifikacja R.4) - prowadzenie produkcji pszczelarskiej.
Po zdaniu egzaminu przed okręgową komisją egzaminacyjną osoby te uzyskają dyplom potwierdzający kwalifikacje w wybranym przez siebie zawodzie.

Kiedy sam kurs nie wystarczy
Natomiast młodzi ludzie, którzy mają wykształcenie podstawowe lub gimnazjalne, muszą równolegle z odbyciem kwalifikacyjnego kursu zawodowego, uzupełnić poziom wykształcenia zasadniczego zawodowego lub średniego poprzez ukończenie liceum ogólnokształcącego dla dorosłych lub zdanie egzaminów eksternistycznych.

Trzeba dobrze policzyć
Zrealizowanie kursu w ramach jednej z wymienionych kwalifikacji trwa ponad rok. Do tego należy doliczyć czas potrzebny na przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie i otrzymanie dyplomu.

Młodzi rolnicy posiadający co najmniej wykształcenie średnie (inne niż rolnicze) mają możliwość podjęcia nauki w szkole policealnej dla dorosłych, ale wyłącznie w zawodzie technik turystyki wiejskiej lub technik weterynarii. W tym drugim przypadku konieczne jest, aby w przyszłości, w nabytym gospodarstwie prowadzić chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich. Nauka w szkole policealnej trwa dwa lata, a świadectwo jej ukończenia jest dokumentem potwierdzającym średnie wykształcenie rolnicze.

Na co pieniądze
Przypomnijmy, że w ramach programu "Ułatwianie startu młodym rolnikom“ można otrzymać 75 tys. zł. Co najmniej 70 proc. tej kwoty trzeba przeznaczyć na cele związane z założeniem i rozwojem gospodarstwa, które zostały określone w biznesplanie. Pieniądze można przeznaczyć m.in. na zakup gruntów rolnych, zakup zwierząt hodowlanych stanowiących stado podstawowe czy ciągnika.

O wsparcie może ubiegać się osoba, która nie ukończyła 40 lat i planuje gospodarowanie lub już gospodaruje na własny rachunek. Warunkiem uzyskania pieniędzy jest posiadanie wykształcenia rolniczego. Jeśli rolnik go nie ma, musi zdobyć odpowiednie kwalifikacje w ciągu trzech lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna