Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przełom Starego i Nowego Roku to czas niebezpieczny

Izabela Krzewska
W oczyszczającą moc ognia w sylwestrową noc mocno wierzyli mieszkańcy płd. Europy. Tam, po wspólnych modlitwach, rozpalano na rynku, lub przed kościołem ogniska - gdzie palono rachunki, papiery, z którymi wiązały się zmartwienia i smutki.
W oczyszczającą moc ognia w sylwestrową noc mocno wierzyli mieszkańcy płd. Europy. Tam, po wspólnych modlitwach, rozpalano na rynku, lub przed kościołem ogniska - gdzie palono rachunki, papiery, z którymi wiązały się zmartwienia i smutki. sxc.hu
Dla większość pierwszy dzień nowego roku to naprawdę początek czegoś "nowego".

Szampańska wróżba

Szampańska wróżba

Oinomancja to wykwintna sztuka wróżenia z wina, znana już w starożytnej Grecji. W sylwestrową noc zamiast duszkiem wypijać noworoczny toast należy się przyjrzeć bąbelkom w przeźroczystej szampanówce. Wielkie i chaotyczne swobodnie szalejące w kieliszku zapowiadają rok przemian, wypadków i romansów.
Eleganckie, drobne i unoszące się równymi łańcuszkami do góry, jak naszyjniki z pereł, zwiastują zaś zdrowie oraz pogodne dni w życiu rodzinnym. Jeśli łańcuszki bąbelków w naszym kieliszku krzyżują się, to wskazówka, aby nie szastać pieniędzmi i przede wszystkim zadbać o zdrowie. Wtedy czeka nas też całkiem pomyślny rok.

Jedni witają go na uroczystym balu, drudzy w tłumie nieznajomych przy dźwiękach sztucznych ogni i otwieranych butelek szampana.

Sylwester i Nowy Rok to czas pomiędzy starym a nowym - czas graniczny. Stąd jego niesamowitość, otwarcie na magię, wróżby, wizyty gości z zaświatów. Między starym a nowym rokiem na chwilę przestają obowiązywać prawa rządzące światem. Od niego zależy kształt przyszłości, a także czas przesilenia zimowego.

Życzenia zapisać, a później spalić
Od zarania dziejów w większości kultur otaczano specjalnymi obrzędami dni oznaczone w naszym kalendarzu jako 23-25 grudnia. W kulturze chrześcijańskiej takim świętem jest Boże Narodzenie wraz z Wigilią, jednak również Nowy Rok i poprzedzający go Sylwester należą do tego samego cyklu świętowania. Stąd zresztą wiele zwyczajów ludowych jest identycznych dla 24 i dnia 31 grudnia.

Jako że jest to święto początku, od jego kształtu zależy, jaki będzie cały następny rok. Dlatego też Nowy Rok to najlepszy czas na składanie obietnic odmiany swojego życia. Jest to też czas sprzyjający spełnianiu się życzeń. Zwyczaj nakazuje pomyśleć je lub wypowiedzieć o północy w Sylwestra.

Mogą to być ogólne życzenia powodzenia, szczęścia i pomyślności, mogą mieć one charakter bardziej osobisty, mogą to wreszcie być prywatne intencje dotyczące naszego życia, które wypowiadamy tylko w myślach. Niektórzy spisują je wcześniej na karteczce, palą, a popiół wrzucają do kieliszka szampana. Rozpuszczone w szampanie życzenie należy wypić między pierwszym a ostatnim uderzeniem zegara - czyli w owym osobliwym momencie bycia "pomiędzy".

Blondyni to najlepsi z gości
W naszej kulturze nie brakuje też przesądów. W dzień Sylwestra zdecydowanie nie wolno sprzątać, bo "wymiata się" szczęście z domu. W naszych domach ma panować jednak porządek, o co warto zadbać choćby dzień wcześniej.

Wyjątkowym kultem magicznej nocy przełomu cieszył się też zegar. Jeśli stanął - to zła wróżba, natomiast domownikom największą pomyślność przynosiło nakręcenie zegarów tuż po północy. Kiedy zegar wybija najważniejszą północ w roku, to najstarsza osoba w rodzinie powinna szeroko otworzyć okno lub drzwi, w ten sposób zaprosi do środka Nowy Rok i życzliwe domowi duchy, a to co stare i przeszłe szybko opuści na zawsze nasze cztery ściany.

Pierwszy noworoczny gość, który przekroczy próg naszego domu, to zapowiedź pomyślności lub całorocznego pecha. Najlepszym zwiastunem jest jasnowłosy chłopiec. Także ciemnowłosy, młody mężczyzna wnosi zapowiedź szczęścia, w nasze cztery progi. Każda niewiasta - przeciwnie. Nawet dobra i piękna jak grecka bogini, to mała puszka Pandory dla całej rodziny.

Przede wszystkim jednak przełom Starego i Nowego Roku to czas niebezpieczny. Przecież nigdy nie ma pewności, czy po końcu nastąpi nowy początek, czy świat trwać będzie dalej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna