MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przełom w diagnostyce i leczeniu raka prostaty. Sztuczna inteligencja może uratować tysiące chorych rocznie

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Naukowcy zamierzają stworzyć test genetyczny, który pomoże ocenić stopień zaawansowania raka prostaty i jego dokładny rodzaj oraz precyzyjnie określić rokowanie i ustalić leczenie dla każdego pacjenta.
Naukowcy zamierzają stworzyć test genetyczny, który pomoże ocenić stopień zaawansowania raka prostaty i jego dokładny rodzaj oraz precyzyjnie określić rokowanie i ustalić leczenie dla każdego pacjenta. Jacob Wackerhausen/GettyImages
Test genetyczny przeprowadzany z użyciem sztucznej inteligencji może pomóc w uratowaniu tysięcy pacjentów z rakiem prostaty. Tego rewolucyjnego odkrycia dokonali amerykańscy naukowcy.

Spis treści

Przełom w leczeniu raka prostaty

Sztuczna inteligencja pomogła naukowcom odkryć dwa podtypy agresywnego raka prostaty, co może w przyszłości zrewolucjonizować sposób diagnozowania i leczenia tej choroby. Odkrycia dokonał międzynarodowy zespół kierowany przez Uniwersytet Oksfordzki i Uniwersytet Manchesterski, a wyniki badania ukazały się w czasopiśmie „Cell Genomics”.

Czytaj: Nowy sposób na ból nowotworowy. Wystarczy 10 minut sesji VR

Naukowcy mają nadzieję, że ich praca pomoże uratować tysiące istnień ludzkich i zrewolucjonizować sposób diagnozowania i leczenia nowotworu prostaty. Docelowo odkrycie ma się przełożyć na zapewnienie każdemu pacjentowi zindywidualizowanej terapii, dobranej na podstawie testu genetycznego, który będzie przeprowadzany przy użyciu sztucznej inteligencji.

1 na 8 seniorów zachoruje na raka prostaty

Rak prostaty (inaczej gruczołu krokowego) to drugi co do częstości występowania nowotwór u mężczyzn; dotyka jednego na ośmiu panów powyżej 65. roku życia. W Polsce każdego roku zapada na niego ponad 16 tys. osób, z czego ponad 5 tysięcy umiera. Na świecie rocznie wykrywa się 1 100 000 nowych przypadków tej choroby.

Badanie, o którym mowa, wykorzystało metody sztucznej inteligencji (sieci neuronowe) do prześledzenia zmian w DNA próbek raka prostaty pobranych od 159 pacjentów. Zastosowana technologia pozwoliła zidentyfikować w tej puli dwie odrębne grupy nowotworów. Odkrycie potwierdzono za pomocą dwóch różnych podejść matematycznych oraz w dodatkowych zbiorach danych z Kanady i Australii.

Następnie naukowcy zintegrowali wszystkie uzyskane informacje, aby wygenerować drzewo ewolucyjne – pokazujące, jak rozwijają się oba odkryte podtypy raka.

Test genetyczny umożliwi indywidualny dobór leczenia

– Nasze badanie pokazuje, że guzy prostaty ewoluują wieloma szlakami, prowadząc ostatecznie do powstania dwóch różnych typów choroby – mówi dr Dan Woodcock z Uniwersytetu Oksfordzkiego, główny aktor publikacji. – Zrozumienie tego ma kluczowe znaczenie, ponieważ pozwala nam klasyfikować nowotwory na podstawie ich ewolucji, a nie wyłącznie indywidualnych mutacji genów lub wzorców ekspresji – dodaje.

Ci sami naukowcy we współpracy z organizacją Cancer Research UK zamierzają teraz opracować test genetyczny, który w połączeniu z diagnostyką konwencjonalną będzie ocenić stopień zaawansowania choroby i jej dokładny rodzaj oraz precyzyjnie określał rokowanie dla każdego pacjenta, umożliwiając podejmowanie dostosowanych do indywidualnych potrzeb decyzji terapeutycznych.

– Ta nowa wiedza pozwala nam rozróżniać różne typy choroby. Nigdy wcześniej tego nie robiono, ponieważ w tym przypadku jest to bardziej skomplikowane niż na przykład w raku piersi – zaznacza uczestniczący w badaniu prof. David Wedge z Manchester Cancer Research Centre.

Autorzy pracy przypominają też, że choć rak prostaty jest odpowiedzialny za dużą część wszystkich onkologicznych zgonów mężczyzn, to jednak w większości przypadków jest wyleczalny. Niestety, stosowane obecnie metody leczenia nierzadko powodują przykre skutki uboczne, jak nietrzymanie moczu i impotencja. Indywidualnie dopierana terapia mogłaby zapobiec takim sytuacjom.

Kluczowe odkrycie: rak prostaty ma 2 podtypy

Badacze mówią, że aby leczenie raka prostaty było skuteczne, musi być dość agresywne, stąd częste powikłania. Jednak teraz już wiadomo, że przynajmniej u części pacjentów mogłoby być nieco inne, w zależności od podtypu, na który cierpią.

– Przedstawione wyniki mogą być początkiem tego, że będziemy w stanie zastosować podejście „dziel i zwyciężaj”, które sprawdziło się w przypadku innych chorób, np. raka piersi, także u pacjentów z rakiem prostaty – uważają.

Niezależni eksperci z Prostate Cancer Research komentują, że jest to bardzo ważne odkrycie, mówiąc, że do tej pory uważali, iż rak prostaty to tylko jeden rodzaj choroby, teraz, dzięki postępowi w sztucznej inteligencji, wykazano, że w rzeczywistości w grę wchodzą dwa różne podtypy.

– Mamy nadzieję, że odkrycie to nie tylko uratuje życie wielu osób dzięki lepszej diagnostyce i dostosowanym terapiom, ale też pomoże badaczom pracującym w innych dziedzinach onkologii lepiej zrozumieć także inne rodzaje nowotworów – dodają.(PAP)

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przełom w diagnostyce i leczeniu raka prostaty. Sztuczna inteligencja może uratować tysiące chorych rocznie - Strona Zdrowia

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna