Statystyki ZUS z końca 2022 roku potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców, którzy pracują legalnie w Polsce. Pod koniec grudnia 2021 roku w kraju składki na ubezpieczenia społeczne płaciło 875 tys. obywateli innych państw.
Natomiast pod koniec minionego roku liczba ta przekroczyła 1,063 mln, co oznacza wzrost o ponad 20 proc.
W województwie podlaskim jeszcze trzy lata temu składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wpływały tylko za blisko 12,6 tys. osób z zagranicznym paszportem. Obecnie za 28,6 tys. zatrudnionych.
W Polsce najwięcej obywateli Ukrainy
- Z wszystkich nacji, które pracują w Polsce niezmiennie na pierwszym miejscu, są obywatele Ukrainy. Jest ich 746 tys. i stanowią ponad 70 proc. wszystkich pracujących obcokrajowców. W Podlaskiem w ciągu roku przybyło ich 616 i na koniec grudnia 2022 roku pracowało ich tu 9,2 tys. Tyle że Ukraińcy stanowią w naszym regionie jedynie 32 proc. ogółu obcokrajowców – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzecznik prasowa ZUS województw podlaskiego.
Do dzisiaj (28.02) Powiatowy Urząd Pracy otrzymał prawie 7 tys. ofert pracy dla obywateli Ukrainy. Najczęściej dotyczą one pracy:
- na linii produkcyjnej,
- magazyniera,
- montera robotnika budowlanego (m.in. murarz, cieśla szalunkowy, zbrojarz),
- sprzątaczki/pokojowej/salowej,
- pomocy kuchennej (cukiernik, ciastkarz, kucharz).
[b]Czytaj również:
Od wybuchu wojny białostocki PUP zarejestrował 629 bezrobotnych, w tym 543 kobiety, a zatrudnienia nadal szukają 172 osoby (w tym 147 kobiet).
- Nie wszystkie zgłaszające się do nas osoby z Ukrainy mogły być zarejestrowane jako bezrobotne, ponieważ niektóre pobierały świadczenie pieniężne ze swojego kraju lub były związane umową z pracodawcą na Ukrainie. Były też takie, które nie chciały się rejestrować. Statystyka nie oddaje ilości obsłużonych osób, ponieważ w pierwszych miesiącach, po informacje zgłaszało się dziennie od 30 do 40 osób – mówi Jolanta Tulkis, rzeczniczka PUP w Białymstoku.
Z najdalszych krajów do Podlaskiego
Do Polski przyjeżdżają i podejmują pracę obywatele z ponad 160 krajów. W Podlaskiem do ubezpieczenia zgłosili się cudzoziemcy 75 narodowości z całego świata. Są wśród nich obywatele m.in. Tadżykistanu, Birmy, Zimbabwe, Peru, a nawet trzech Australijczyków.
Czytaj również:
- Największą grupą pracowników są nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy. Obecnie w Podlaskiem pracuje 14 tys. obywateli, czyli 48 proc. cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w regionie – wylicza rzeczniczka Krupicka i dodaje: - Trzy lata temu Białorusinów było jedynie 6 tys., a wzrost ich liczby przekroczył 129 proc. Aż ponad 10 tys. z nich, pracuje na podstawie umowy o pracę.
Ubezpieczenia obcokrajowców
Jak wyjaśnia rzeczniczka podlaskiego ZUS, cudzoziemiec, który podpisał umowę o pracę w Polsce, podlega obowiązkowo takim samym ubezpieczeniom społecznym jak Polacy, czyli ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu, wypadkowemu i zdrowotnemu. - Dzięki takiej umowie cudzoziemiec ma pełne ubezpieczenie i prawo do świadczeń np. w razie choroby czy macierzyństwa, a zatrudnienie wlicza się też do emerytury – wyjaśnia Katarzyna Krupicka.
Czytaj również:
Rzeczniczka podlaskiego ZUS przypomina również, że obcokrajowiec, który zmienia miejsce zamieszkania musi o tym powiadomić swego pracodawcę czy zleceniodawcę. – Ci, którzy prowadzą własne firmy i ci, którzy nie są już zatrudnieni, o zmianie adresu powinni niezwłocznie informować ZUS - dodaje.
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?