Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przez pijanych kierowców zginęło 409 osób

(bm)
Kieliszek może kosztować życie
Kieliszek może kosztować życie Archiwum
Statystyki policyjnie rokrocznie pokazują, jak wielkim zagrożeniem dla wszystkich użytkowników ruchu są nietrzeźwi kierowcy. W ubiegłym roku spowodowali oni 3 420 wypadków, w których zginęło 409 osób, a rannych zostało 4928 osób.

Piłeś? Nie jedź! Włącz myślenie! świąteczne działania propagujące bezpieczną i trzeźwą jazdę na polskich drogach

Okres Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku - czas spotkań rodzinnych i towarzyskich - niestety charakteryzuje się nasileniem tego problemu i zwiększoną liczbą zatrzymanych pijanych kierowców. W ubiegłym roku w grudniu nietrzeźwi kierowcy spowodowali 260 wypadków, w których zginęły 22 osoby, a 380 zostało rannych.

15 grudnia 2008 roku ruszyła kolejna już kampania z cyklu "Piłeś? Nie jedź! Włącz myślenie!".

Tak, jak w poprzednich odsłonach, jej głównym celem jest przekonanie kierowców do tego, aby nie prowadzić pojazdów pod wpływem alkoholu. Inicjatorem akcji jest Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, a partnerem została Komenda Główna Policji - Biuro Ruchu Drogowego. Kampania została przygotowana przy współpracy i zaangażowaniu Polskiego Przemysłu Spirytusowego.

Grudniowa odsłona kampanii "Piłeś? Nie jedź!" ma uświadamiać wszystkim kierowcom, jaka odpowiedzialność na nich spoczywa, niezależnie od panującej świątecznej atmosfery rozprężenia i radości. Kampania, której elementami są: spot telewizyjny i radiowy, reklamy i artykuły prasowe oraz strona internetowa www.pilesniejedz.pl, stworzone przez Fabrykę Komunikacji Społecznej, ma przypominać, że święta i sylwester nie usprawiedliwiają w żaden sposób pijanych kierowców.

Do akcji świątecznej przyłączył się - podobnie, jak i w poprzednich odsłonach partner strategiczny działań - Polski Przemysł Spirytusowy, współfinansując kampanię.

Nie istnieje żadna sprawdzona metoda, która pozwala określić ilość alkoholu, którą można wypić, aby nadal móc bezpiecznie prowadzić samochód. Jest natomiast udowodnione, że alkohol zmniejsza szybkość reakcji, ogranicza pole widzenia, powoduje błędną ocenę odległości i szybkości, a ponadto pogarsza koordynację ruchów i obniża koncentrację. Jazda po alkoholu nawet na krótkich dystansach czy bocznymi drogami nigdy nie jest bezpieczna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna