Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przydomowe zacisze na ciepłe dni

(now)
Na duże powierzchnie tarasowe nadają się wytrzymałe płyty o małej nasiąkliwości
Na duże powierzchnie tarasowe nadają się wytrzymałe płyty o małej nasiąkliwości
Na duże powierzchnie polecamy płyty o wytrzymałe i mało podatne na zabrudzenia - radzi Ernest Raczewski, architekt. - Nawierzchnia ułożona z dużych elementów jest praktyczna i przyjazna stojącym na niej meblom czy też przenośnym grillom.

Płyty na lata

Płyty na lata

Aby zabezpieczyć płyty przed działaniem czynników atmosferycznych, utratą koloru czy zabrudzeniami warto je zaimpregnować. Najlepiej przy pomocy preparatu, który nie zmienia wyglądu płyt - nie nabłyszcza ich oraz nie zmienia ich odcienia. Trzeba też pamiętać, w jakim momencie należy jej dokonać, aby osiągnąć pożądany efekt. Kiedy spoiny między płytami są uzupełniane piaskiem, impregnat układamy przed fugowaniem. Jeśli spoiny między płytami uzupełniamy uszczelniaczem - impregnat nakłada się po jego wyschnięciu i fugowaniu.

Zanim zaczniemy układać płyty warto zaplanować: wymiary powierzchni, przewidywane obciążenie, sposób odwodnienia oraz wzór płyt i sposób układania.
Od podbudowy oraz właściwego ułożenia materiału zależy późniejsza stabilność i sztywność nawierzchni oraz przesiąkliwość gruntu, a także estetyka wykończenia.
- Pierwszym krokiem w przygotowywaniu podbudowy pod taras ziemny na podłożu naturalnym jest wykonanie tzw. korytowania, czyli usunięcie humusu i gruntu rodzimego - doradza Dominik Wilczyński, architekt współpracujący z firmą Libet. - Następnym krokiem jest ukształtowanie poziomego i poprzecznego nachylenia nawierzchni.

Ważnym etapem jest zagęszczanie podbudowy - pozwala usunąć przestrzenie z powietrzem spomiędzy ziarenek ziemi. A to zapobiegnie zapadaniu się nawierzchni w takcie użytkowania.

Przed układaniem płyt, należy wytyczyć powierzchnię, na której mają być ułożone płyty. Przy układaniu płyt kamiennych należy wbić w teren kołki lub metalowe szpilki, przez które następnie przeciąga się żyłkę wyznaczającą górną krawędź płyt. Taki zabieg ułatwia zachowanie prawidłowych proporcji kształtów prostokąta lub koła. - Warto zaplanować układanie płyt tak, by uniknąć chodzenia po już ułożonych elementach - radzi Dominik Wilczyński. - Układanie najlepiej zacząć od środka do zewnątrz danego obszaru. Przez dwa dni po ułożeniu nawierzchni nie wolno po niej chodzić, aby zaprawa cementowa się związała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna