Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przygotuj się do drogi

Piotr Walczak
Eksperci radzą, by nie jechać na siłę. Gdy poczujemy zmęczenie, zjedźmy z drogi i odpocznijmy.
Eksperci radzą, by nie jechać na siłę. Gdy poczujemy zmęczenie, zjedźmy z drogi i odpocznijmy. Fot. Archiwum
Przed wyjazdem na urlop sprawdźmy stan techniczny auta - szczególnie tych elementów, które mają wpływ na bezpieczeństwo.

- Skontrolujmy stan układu oraz ilość płynu hamulcowego - zaleca Jacek Sudnik, kierownik serwisu Subaru i Mitsubishi Grafix w Białymstoku. - Sprawdźmy też poziom oleju, płynu do spryskiwaczy oraz stan ogumienia i głębokość bieżnika. Zdecydowanie zalecam założenie opon letnich niż wielosezonowych. Ważną sprawą jest również sprawne zawieszenie i układ kierowniczy.

Ochrona najmłodszych

Trenerzy Szkoły Jazdy Renault ostrzegają, że szczególnie narażeni na poważne obrażenia podczas wypadków i kolizji na drogach są mali pasażerowie.
Już zderzenie przy prędkości zaledwie 20 km/h może mieć fatalne skutki dla dziecka, które nie jest odpowiednio zabezpieczone.

- W takiej sytuacji wzrasta zagrożenie, że zostanie ono wyrzucone z samochodu przez szybę, a wówczas ryzyko utraty życia zwiększa się dziesięciokrotnie - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Dzieci do 12 lat, których wzrost nie przekracza 150 cm, powinny być obowiązkowo przewożone w specjalnych fotelikach, a pozostali pasażerowie, także ci siedzący z tyłu, muszą pamiętać o zapięciu pasów.

Istotną sprawą jest prawidłowe przewożenie pakunków. Najlepiej schować je do bagażnika. Walizki i torby znajdujące się na tylnych siedzeniach czy na półce za nimi powinny być ułożone tak, aby nie ograniczały widoczności.
Wewnątrz auta, szczególnie z tyłu nie, powinny się znajdować nieumocowane drobne przedmioty, ponieważ mogą stanowić realne zagrożenie w trakcie gwałtownych manewrów.

- Nawet mały telefon komórkowy może być niebezpieczny - tłumaczy Zbigniew Weseli. - Prędkość pojazdu zwiększa jego masę kilkadziesiąt razy i przy nagłym hamowaniu leżąca na tylnej półce "komórka“ jest zagrożeniem porównywalnym z rzuceniem w kogoś kamieniem.

Zrób sobie dłuższą przerwę

Do wielogodzinnej podróży odpowiednio przygotowany powinien być nie tylko samochód, ale także kierowca. Podczas jazdy, co jakiś czas warto zrobić przerwę na relaks.

- Wiele osób wypija kawę, gdy są zmęczone - mówi Zbigniew Weseli. - Ale ona nie działa natychmiast. Najlepszym rozwiązaniem jest więc napić się kawy i zdrzemnąć na 10-15 minut.

Niewskazane jest także prowadzenie samochodu po zjedzeniu obfitego posiłku, bo może to powodować senność w trakcie jazdy. Ze względu na porę roku warto też, aby kierowca miał w samochodzie okulary przeciwsłoneczne, najlepiej z soczewkami polaryzacyjnymi, które skutecznie blokują oślepiające odblaski, nie pogarszając przy tym ostrości i nie zaburzając rzeczywistych kolorów.

Opinia - Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Białymstoku:

Wybierając się na wakacje warto dobrze zaplanować trasę, czyli sprawdzić np. w prasie gdzie można napotkać remonty dróg i utrudnienia w ruchu. Najważniejsze - nie spieszmy się. Jedziemy przecież w celach rekreacyjno-wypoczynkowych, a nie na wyścigi. Pamiętajmy również o odpowiednim przygotowaniu dzieci do podróży, które mogą chorować na chorobę lokomocyjną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna