Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyłączenie gazu wymaga cierpliwości

Marek Orciuch
Zanim w naszej kuchence zapłonie gaz, sporo czasu zabiorą nam formalności związane z podłączeniem do sieci gazowej.

Niezbędne procedury - i te papierkowe, i te techniczne - mogą nam zająć nawet sześć miesięcy. Poniżej przedstawiamy - krok po kroku - jak i gdzie starać się o przyłączenie gazu, jakie powinniśmy mieć dokumenty oraz ile, orientacyjnie, kosztuje podłączenie do sieci.
Pobranie i złożenie wniosku
Wniosek o wydanie warunków przyłączenia (technicznych) dostępny jest w najbliższych dla miejsca zamieszkania jednostkach terenowych spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). Można go złożyć osobiście lub wysłać pocztą na adres właściwego Biura Obsługi Klienta.
Osoba składająca wniosek powinna posiadać dodatkowo następujące dokumenty:
- plan sytuacyjny (mapę do celów projektowych);
- dowód posiadania tytułu prawnego do korzystania z obiektu (budynku, mieszkania).
Jeżeli składający wniosek nie posiada tytułu prawnego do obiektu, powinien złożyć plan sytuacyjny (mapę do celów projektowych) i zgłosić się do oddziału terenowego, by dowiedzieć się, jakie dokumenty trzeba jeszcze złożyć.
Warunki przyłączenia
Jeżeli istnieją techniczne i ekonomiczne możliwości dostawy gazu, zakład gazowniczy - w przypadku Białegostoku jest to Mazowiecka Spółka Obrotu Gazem oddział Gazownia Białostocka - wydaje "warunki przyłączenia". Dokument ten potwierdza możliwość przyłączenia potencjalnego klienta do sieci gazowej. Jeżeli firma nie rozpatrzy pozytywnie wniosku o wydanie tzw. "warunków przyłączenia", oznacza to, że w chwili obecnej nie ma możliwości przyłączenia klienta. Najczęstszą przyczyną odmowy jest nieopłacalność ekonomiczna przedsięwzięcia, np., gdy w pobliżu miejsca, gdzie jest nieruchomość, nie ma sieci gazowej.
Warto pamiętać, że 80 procent kosztów wykonania przyłącza gazowego pokrywa zakład gazowniczy.
Jeżeli firma pozytywnie rozpatrzy wniosek i wyda warunki przyłączenia, to kolejnym etapem procedury jest podpisanie umowy przyłączeniowej.
Ważny czas i koszty
Klient podpisuje umowę przyłączeniową, w której zakład gazowniczy określa termin oraz koszt wykonania przyłączenia. W czasie realizacji tej umowy zostaje wykonane przyłącze gazowe przez wyspecjalizowane służby gazownicze. Realizacja przyłącza do sieci trwa około trzech tygodni.
Dostawa gazu
Po wykonaniu przyłącza gazowego klient podpisuje umowę na dostawę paliwa gazowego w ilości określonej w "warunkach przyłączenia" wraz ze wskazaniem terminu rozpoczęcia poboru. Ostatni etap procedury przyłączeniowej to tak zwane "nagazowanie" przyłącza. Od tego momentu klient może korzystać z paliwa gazowego zgodnie z zawartą umową. Szacunkowy koszt wykonania przyłącza gazowego to około 1,5 tys. złotych. Ale uwaga - jest to koszt doprowadzenia gazu do granicy działki. Do tego trzeba dodać poprowadzenie gazociągu do kotłowni i kuchni (w przypadku zasilania gazem).
Tutaj koszty są dwu-, a nawet trzykrotnie wyższe niż samo przyłącze. Na przykład w Białymstoku, wykonanie podziemnej instalacji gazowej kosztuje ok. 4 - 5 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna