MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Psy do zadań specjalnych. Zobacz, jakie czwronogi pełnią służbę w podlaskiej policji

opr. ska
Wykorzystywane są do patrolowania i tropienia, a także do wyszukiwania zapachów narkotyków, materiałów wybuchowych, broni i łusek, zwłok ludzkich, ratownictwa wodnego oraz do działań kontrterrorystycznych i identyfikacji śladów zapachowych ludzi. W podlaskiej policji służbę pełnią 54 psy.

Psy w podlaskiej policji

Rasy psów w podlaskiej policji:

  • Choć rasami preferowanymi do tresury są owczarek niemiecki oraz owczarek belgijski,
  • to w podlaskiej policji służy również owczarek holenderski,
  • użytkowy, jack russell terrier
  • i płochacz niemiecki.

Najliczniejszą grupę psów służbowych w podlaskiej policji stanowią psy kategorii patrolowo-tropiącej. Łącznie jest 35 czworonogów tej specjalizacji. Te psy używane są w służbie patrolowej, do przeszukania terenu i pomieszczeń, pościgu za osobą oraz podczas zasadzek. Stanowią pomoc przy wykonywaniu czynności interwencyjnych, przy zatrzymywaniu osób, doprowadzaniu i konwojowaniu osób. Mogą być również używane do tropienia śladów ludzkich.

Poza kategorią patrolowo - tropiącą w podlaskiej policji służbę pełnią także psy innych kategorii. Psy bojowe używane są w służbie kontrterrorystycznej. Biorą udział we wszystkich działaniach bojowych, są gotowe do wykonywania najcięższych zadań, stanowią idealne uzupełnienie zespołów szturmowych.

Z białostockimi specjalistami od 3 lat służy czworonożny funkcjonariusz Bimber. Psy tropiące używane są do tropienia śladów ludzkich na miejscu zdarzenia oraz przeszukują teren w celu odnalezienia osób zaginionych.

Kolejną ważną grupę stanowią psy do zadań specjalnych, które w obliczu rosnącej przestępczości związanej z przemytem i handlem narkotykami oraz aktami terroru używane są do wyszukiwania zapachów narkotyków (14 psów) a także do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych oraz broni palnej i amunicji (2 psy). Ogółem w podlaskiej policji służbę pełnią 54 czworonogi.

Psy policyjne są to zwierzęta specjalnie przygotowywane do wykonywania zadań takich:

  • tropienie,
  • służba patrolowa,
  • poszukiwanie śladów narkotyków,
  • materiałów wybuchowych czy ludzi w miejscu katastrof.
  • niektóre z nich są wykorzystywane w poszukiwaniu zwłok

Każdy pies policyjny ma swoją konkretną specjalność i nie jest wykorzystywany do innych celów. Aby zostać przewodnikiem psa służbowego należy najpierw ukończyć kurs podstawowy, a następnie kurs specjalistyczny w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Wówczas można pełnić wspólnie ze swoim podopiecznym służbę w policyjnych patrolach.

Policjanci, którzy zostają przewodnikami psów muszą posiadać predyspozycje do pracy ze zwierzęciem. Nie mogą być to ludzie przypadkowi, gdyż wtedy ich praca nie przyniesie pożądanych efektów w służbie. Przewodnik i jego pies muszą dotrzymywać sobie kroku. Wspólnie szkolą swoje umiejętności: zwinność, sprawność fizyczną, reagowanie na komendy, obezwładnianie napastnika, współpraca, asysta i wzajemne zaufanie. Warunek jest jeden — świetnie zgrany i wyszkolony duet. Więź, jaka rodzi się między takimi partnerami decyduje o skuteczności ich wspólnych działań w pościgu, akcji poszukiwawczej czy odnajdywaniu narkotyków bądź materiałów wybuchowych.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna