Łukasz Konstanty
Biało-Czerwoni podczas treningu w Japonii.
Biało-Czerwoni podczas treningu w Japonii. Fot. Yosuke Hayasaka/Associated Press/East News
Od piątku w japońskim Obihiro odbywają się pierwsze w sezonie 2023-24 zawody Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim. Pierwszego dnia zmagań najlepiej spisał się Marek Kania, który rywalizację na 500 metrów zakończył na 10. pozycji. Z kolei w wyścigu na 1000 metrów rekord życiowy ustanowił startujący w grupie B Jakub Piotrowski.

Marek Kania na 10. pozycji w Obihiro

Aż trzech Polaków wystartowało w zmaganiach na 500 metrów mężczyzn. Cała trójka znalazła się w grupie A, nie liczyła się jednak w walce o najwyższe lokaty. Najlepiej spisał się Kania, który uzyskał czas 35,20, a więc o 0,68 s gorszy od zwycięzcy zawodów, którym okazał się Japończyk Tatsuya Shinhama.

W pierwszych zawodach PŚ na najkrótszym dystansie wszystkie miejsca na podium obsadzili panczeniści z kraju-gospodarza. Za plecami Shinhamy uplasowali się Wataru Morishige (strata 0,17 s) i Yura Murakami (0,30 s). Na czternastym miejscu rywalizację ukończył Piotr Michalski (0,89 s), zaś dwie lokaty niżej sklasyfikowany został Damian Żurek (0,94).

W dywizji B Jakub Piotrowski uzyskał czas 35,88, co dało 14. lokatę w słabszej grupie.

Rekord życiowy Jakub Piotrowskiego

W wyścigu na 1000 metrów najlepszy okazał się Japończyk Masaya Yamada (1:08,35), który wyprzedził Chińczyka Zgongyana Ninga (0,19 s straty) i Amerykanina Jordana Stolza (0,43). Biało-Czerwoni uplasowali się na dalszych pozycjach - 15. miejsce zajął Żurek (1,18 s), a przedostatnią, dziewiętnastą lokatę Michalski (2,35 s).

W Dywizji B rekord życiowy ustanowił Piotrowski, który uzyskał czas 1:10,11 i zajął 10. miejsce. Co ciekawe uzyskany wynik był o niemal 0,6 s lepszy od rezultatu zanotowanego przez Michalskiego w Dywizji A. Inny nasz zawodnik startujący w słabszej grupie, a więc Kania, uplasował się na 15. pozycji.

Karolina Bosiek poza dziesiątką

W dwóch sprinterskich wyścigach w piątek udział wzięła Karolina Bosiek. W rywalizacji na 500 metrów Polka uzyskała czas 38,61 i zajęła 14. miejsce (0,79 s straty do najlepszej, a więc Amerykanki Kimi Goetz). W wyścigu na 1000 metrów najlepsza okazała się Holenderka Jutta Leerdam, Polka z kolei została sklasyfikowana na 11. pozycji (1,98 s straty).

Inne nasze zawodniczki rywalizowały w Dywizji B - na krótszym dystansie nieźle spisała się wracająca po kontuzji Andżelika Wójcik, która zajęła 3. miejsce z czasem 38,72. Warto dodać, że gorzej od niej wypadło pięć panczenistek rywalizujących w gronie najlepszych.

Jeśli chodzi o pozostałe zawodniczki ścigające się w Dywizji B - Martyna Baran zajęła 9. miejsce na 500 i 23. na 1000 metrów, Iga Wojtasik uplasowała się odpowiednio na 13. i 14. miejscu, z kolei Natalia Jabrzyk na dłuższym dystansie została sklasyfikowana na 12. pozycji.

Warto wspomnieć jeszcze o 4. miejscu w Dywizji B Artura Janickiego w wyścigu ze startu wspólnego (10. lokatę zajął Szymon Pałka).