MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Puste butelki – gdzie je oddamy? W Lidlu jest już taka możliwość. Jak będzie wyglądać system kaucyjny w Polsce?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
PAP
PAP
Projekt ustawy zakłada, że butelkę po napoju będziemy mogli oddać w każdym sklepie powyżej 200 m kw., a także w mniejszych punktach, które przystąpią do systemu.
Projekt ustawy zakłada, że butelkę po napoju będziemy mogli oddać w każdym sklepie powyżej 200 m kw., a także w mniejszych punktach, które przystąpią do systemu. unsplash
Gdzie sprzedać butelki po piwie w 2024 r.? Gdzie można oddać szklane butelki i jeszcze na tym zarobić? Lidl, a konkretnie niektóre sklepy tej sieci mają już nowe automaty. Można dzięki nim zarobić dodatkowe pieniądze i dostać zniżki na zakupy w sklepie. Kaucja za opakowania, puszki i butelki ma obowiązywać dopiero od 2025 r. Polaków mają zmotywować dodatkowe pieniądze. Oddając opakowanie do sklepu, odzyskamy część gotówki. Butelkę po napoju będziemy mogli oddać w każdym sklepie powyżej 200 m kw., a także w mniejszych punktach, które przystąpią do systemu. Jak to wygląda teraz w Lidlu?

Spis treści

Skup butelek po piwie w Lidlu. Czy we wszystkich sklepach pojawiły się już nowe automaty PET?

Maszyny zwykle znajdują się w specjalnej, wydzielonej części sklepu. Przypominają bankomat i są montowane w ścianie. To recyklomaty na butelki PET. Przyjmują butelki o pojemności do 3 litrów.

Jak donosi portal zielona.interia.pl, który powołuje się na biuro prasowe sieci - Lidl testuje nowy system kaucyjny. Do butelkomatów można zwrócić plastikową butelkę i otrzymać za to kupon rabatowy. Automaty są dostępne w 27 sklepach na terenie całej Polski. Przyjmują plastikowe butelki. Za każdą z nich można otrzymać 5 groszy rabatu do wykorzystania w czasie płacenia za zakupy przy kasie.

Związane jest to z wprowadzeniem w Polsce systemu kaucyjnego na puszki i butelki plastikowe. System ten będzie obowiązkowy od 2025 r. Dlatego już teraz sklepy testują poszczególne rozwiązania i przygotowują się, nim nowy obowiązek zacznie być egzekwowany.

- Celem testu jest poznanie systemu kaucyjnego od strony operacyjnej - przede wszystkim zależy nam na sprawdzeniu obsługi maszyn, zapotrzebowania na miejsce w sklepie, logistyki odbioru odpadów, rozwiązań IT, a także czasu i zakresu przebudowy sklepów czy serwisu recyklomatów – powiedziała cytowana przez portal zielona.interia.pl Aleksandra Robaszkiewicz z Lidl Polska.

Butelkomaty Lidla mają znajdować się specjalnie dobudowanych lub wydzielonych pomieszczeniach. Mogą znajdować się także w środku sklepu. Lidl nie pobiera kaucji za sprzedaż napojów w butelkach, a za zwrot butelki możemy otrzymać dodatkową zniżkę.

Na czym polega system kaucyjny i co to jest?

System kaucyjny polega na nałożeniu kaucji na każdy sprzedawany produkt w butelce plastikowej, szklanej lub puszce. Prawo w każdym kraju określa wysokość kaucji oraz sklepy, które mają obowiązek przyjmowania opakowań po napojach od konsumenta oraz zwracania kaucji. Może odbywać się to w specjalnych automatach zainstalowanych przy sklepach.

Od sklepów butelki odbiera operator. To podmiot obsługujący system kaucyjny, który przekazuje opakowania do recyklingu oraz rozlicza przedsiębiorców z wypłacanych i wpłacanych kaucji.

System kaucyjny w Polsce. Co zostanie objęte systemem?

Na początku października 2022 roku na stronach rządowego centrum legislacji (RCL) opublikowano kolejną już wersję projektu ustawy ws. projektowanego systemu kaucyjnego w Polsce. Wówczas PAP skierowała do ministerstwa pytania dotyczące funkcjonowania przyszłego systemu kaucyjnego.

Według odpowiedzi, których resort udzielił Polskiej Agencji Prasowej, nowy system kaucyjny miałby objąć:

  • opakowania z tworzyw sztucznych po napojach o pojemności do 3 litrów,
  • opakowania szklane wielokrotnego użytku po napojach o pojemności do 1,5 litra,
  • puszki aluminiowe o pojemności do 1 litra.

Jednorazowe szklane butelki poza systemem kaucyjnym. Gdzie będzie można je oddać?

Projektowanym systemem nie zostaną objęte szklane butelki jednorazowe, ponieważ – jak zgłaszali handlowcy – w sklepach brakuje miejsca do składowania takiej liczby opakowań.

Sklepy poniżej 200 m kw. wyrażały chęć dobrowolnego przystąpienia do systemu kaucyjnego, co znacząco zwiększy dostępność punktów odbioru opakowań i odpadów opakowaniowych dla konsumentów. Z drugiej jednak strony wskazywały na możliwy brak miejsca magazynowego, co mogłoby stanowić pewną barierę w ich przystąpieniu do systemu bądź spowodować konieczność kosztownych inwestycji – napisało ministerstwo w odpowiedzi na zadane pytania.

Jest to powód, dla którego jednorazowe opakowania szklane będą wyłączone z systemu kaucyjnego.

Już w pierwszej połowie 2023 roku konfederacja Lewiatan oraz Polska Izba Handlu zwracała uwagę, że liczba szklanych butelek jednorazowych, których nie da się zgnieść czy stłuc i obowiązek ich składowania w sklepach może być poważnym utrudnieniem dla niewielkich punktów sprzedaży.

Jednorazowe szklane butelki mają być nadal zbierane w ramach istniejących już systemów gminnych, tak jak ma to miejsce do tej pory.

Ile wyniesie maksymalna wysokość kaucji?

Maksymalna wysokość kaucji miałaby wynieść 2 zł. Ostateczna kwota ma zostać ustalona w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy.

Ma być to poziom, który będzie zachętą do zwrotu opakowań i odpadów opakowaniowych. Wysokość ponadto powinna być akceptowalna społecznie, jak wskazano w uzasadnieniu do projektu.

Jak będzie działać system kaucyjny?

Projekt ustawy nie precyzuje dokładnej liczby tworzonych systemów kaucyjnych. Oznacza to, że będzie mogło funkcjonować kilka systemów niezależnie od siebie. Podobnie będzie w przypadku podmiotów reprezentujących wprowadzającego lub grupę wprowadzających napoje w opakowaniach.

Jak zapewniał resort klimatu i środowiska – w jednym punkcie ma być możliwość oddania wszystkich typów opakowań od różnych wprowadzających. Jeżeli dane opakowanie zostało objęte systemem przez wszystkie jednostki handlu detalicznego i hurtowego o powierzchni powyżej 200 m kw. – taki punkt będzie mieć obowiązek przyjęcia takiej butelki.

Niezależnie jaki napój konsument kupi, będzie mógł oddać go w dowolnym sklepie o określonej powierzchni, a także w jednostkach o mniejszej powierzchni, które zdecydowały się przystąpić do systemu także w zakresie odbioru opakowań i zwrotu kaucji – napisało ministerstwo.

Kaucja za butelki. Jak długo będzie obowiązywał okres przejściowy?

Przedsiębiorcy będą mogli się przygotować na nowy system.

Ma to ścisły związek z ewentualną opłatą produktową, którą będą obowiązani wnieść wprowadzający napoje w opakowaniach, którzy nie osiągną wymaganych poziomów selektywnego zbierania opakowań i odpadów opakowaniowych w ramach systemu kaucyjnego. Poziomy te po raz pierwszy będą obowiązywały w 2025 r. Niezależnie od powyższego, przedsiębiorcy będą mogli uruchomić system przed tym terminem – dodało ministerstwo.

Kary dla producentów napojów za niezbieranie butelek

Kary mają być wymierzane producentom za niezbieranie butelek. Aby ich gromadzenie było jednak możliwe – konieczne będzie w pierwszej kolejności wdrożenie przepisów wprowadzających w Polsce system kaucyjny.

Jeżeli kary zostaną uchwalone bez wcześniejszego uruchomienia systemu kaucyjnego, będzie to mogło oznaczać poważny problem dla producentów. To właśnie istnienie systemu umożliwi firmom przeprowadzanie takich zbiórek.

Odpowiednia ustawa ma za zadanie wdrożyć do naszego porządku prawnego unijną dyrektywę o jednorazowym plastiku (ang. Single Use Plastic, SUP). Pierwotnie miała ona wejść w życie razem z ustawą kaucyjną.

Ustawa o jednorazowym plastiku (Single Use Plastic, SUP) ściga się z ustawą kaucyjną. Powinny wejść w życie obie naraz, ale jeśli wejdzie tylko ustawa SUP, to wprowadzi kary dla producentów napojów za niewystarczające poziomy zebranych opakowań po napojach, czyli starych butelek plastikowych i puszek, ale nie da narzędzi do poprawienia skuteczności tych zbiórek. Bo te narzędzia ma wprowadzić ustawa kaucyjna, której losy są nieznane i maleją szanse, by Sejm zdążył ją uchwalić przed wyborami – czytamy w Rzeczpospolitej.

Dyrektywa wychodzi z założenia, że producenci napojów w 2025 r. będą odzyskiwać i ściągać z rynku aż 77 proc. z opakowań, które sami na rynek wypuścili. W ciągu kolejnych czterech lat procent ten ma się regularnie zwiększać i osiągnąć 90 proc.

Ustawa jest potrzebna do tego, aby proces był sprawny. Wówczas będzie możliwe, aby z rynku odzyskać tak dużo z wprowadzonych pakowań.

Jednak przepisy wprowadzające system kaucyjny utknęły w rządowej machinie i nie wiadomo, jakie będą ich losy. Tymczasem ustawa o SUP wprowadzająca kary dla przedsiębiorców jest na najlepszej drodze do uchwalenia – donosi portal money.pl.

Czy Polacy popierają system kaucyjny?

Jak wynika z badania przeprowadzonego w czerwcu 2022 roku przez ARC Rynek i Opinia – 88 proc. dorosłych Polaków przyznaje, że podoba im się pomysł wprowadzenia systemu kaucyjnego. 6 proc. badanych zadeklarowało wówczas, że są przeciwnikami takiego rozwiązania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Puste butelki – gdzie je oddamy? W Lidlu jest już taka możliwość. Jak będzie wyglądać system kaucyjny w Polsce? - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna