Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rak głowy i szyi. Zbadaj się i wygraj zdrowie oraz życie

(luk)
Niestety, chorzy, którzy zgłaszają się do lekarza zbyt późno, rokowania mają nie najlepsze
Niestety, chorzy, którzy zgłaszają się do lekarza zbyt późno, rokowania mają nie najlepsze sxc.hu
Rak głowy i szyi jest 6. najczęściej występującym nowotworem na świecie. U wielu chorych ciągle wykrywany jest zbyt późno, aby można było go wyleczyć.

Tymczasem choroba wykryta i leczona we wczesnym stadium, daje duże szanse na zdrowie i dalsze normalne życie.

- Przy wczesnym rozpoznaniu, szanse na wyleczenie wynoszą 80-90 proc. - mówi doc. Ewa Sierko, specjalista radioterapii onkologicznej w Białostockim Centrum Onkologii. - Np. gdy pojawi się kilkumilimetrowy guzek w krtani, można go usunąć laserowo lub zastosować radioterapię i chorego wyleczyć. Nie trzeba usuwać krtani, stosować bardzo agresywnych naświetlań często połączonych z chemioterapią.

Niestety, chorzy, którzy zgłaszają się do lekarza zbyt późno, rokowania mają nie najlepsze. Np. w 2012 r. z 11 tys. chorych na nowotwór głowy i szyi, z powodu zbyt późnego rozpoznania, zmarło 6 tys. osób.

Stąd też doroczna akcja profilaktyczna, w ramach której można bezpłatnie przebadać się pod kątem nowotworów głowy i szyi.

Kampania skierowana jest przede wszystkim do osób, które zauważyły u siebie 1 z poniższych objawów utrzymujący się przez okres 3 tygodni: ból języka, nieleczone owrzodzenie jamy ustnej i/lub czerwone lub białe plamy w jamie ustnej, ból gardła, utrzymująca się chrypka, ból i/lub trudności w połykaniu, guzek w szyi, zatkany z jednej strony nos lub krwawienie z nosa.

Tacy pacjenci mogą zgłaszać się na bezpłatne konsultacje i badania specjalistów, które od poniedziałku do środy będą odbywać się w Białymstoku. Nie trzeba mieć na nie skierowania, ani specjalnie się przygotowywać.

Wystarczy zgłosić się w najbliższy poniedziałek lub wtorek (21-22 września), w godz. 9-14 do Poradni Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej, w bloku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, przy ul. Waszyngtona 24a. Z kolei w środę, 23 września, badania odbywać się będą w Białostockim Centrum Onkologii, przy ul. Ogrodowej 12, w godz. 9-13.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna