Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking Oknomapa: Białostockie Centrum Onkologii ma dobry personel, ale na wizytę długo się czeka

Urszula Ludwiczak [email protected]
Białostockie Centrum Onkologii otrzymało ocenę 4,4/5 w rankingu Oknomapa.
Białostockie Centrum Onkologii otrzymało ocenę 4,4/5 w rankingu Oknomapa. sxc.hu
Pacjenci najbardziej cenią podejście lekarzy i pielęgniarek, z kolei najmniej podoba im się brak miejsc parkingowych oraz kolejki na zabiegi

Takie są wyniki projektu Onkomapa - internetowego przewodnika po przyjaznych ośrodkach onkologicznych w Polsce. Białostockie Centrum Onkologii ze średnią 4,4 na 5 możliwych punktów lokuje się w czołówce publicznych szpitali onkologicznych. Najlepszy szpital w Polsce został oceniony na 4,8 - to Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny w Katowicach. Najgorzej ocenionym ośrodkiem, ze średnią oceną 3,4 jest Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli.

4,27 - opieka, 4,09 - przestrzeganie praw pacjenta i zaledwie 3,87 - organizacja leczenia. Tak użytkownicy portalu Onkomapa.pl oceniają placówki onkologiczne w Polsce, w skali 1-5. To średnia ocen. Jak na tym tle wypada BCO? Całkiem nieźle. Pacjenci najwyżej (4,75) ocenili czystość w szpitalu, zaraz potem szybkość reakcji pielęgniarek (4,6) i lekarzy (4,4) na potrzeby pacjentów. Na 4,5 oceniono otwartość personelu wobec chorych, przystępne tłumaczenie problemów.

Najgorzej w BCO wypadła sprawa parkingów. Ocena 2,12 nie dziwi, bo miejsc parkingowych przed BCO brakuje i to dotkliwie. Na 3,2 pacjenci ocenili czas oczekiwania na zabieg operacyjny, a na 3,9 - kolejki na wizytę oraz dostęp do badań na miejscu. Lepiej mogłaby też wyglądać skuteczność leczenia przeciwbólowego i innych dokuczliwych objawów (jak wymioty). Tu też ocena to 3,9.

Bolączki pacjentów związane z organizacją znane są dyrekcji BCO od dawna. Stąd trwająca właśnie rozbudowa i modernizacja szpitala, po której liczba miejsc parkingowych zwiększy się wielokrotnie, zmniejszą się też kolejki na wizytę i zabiegi, bo przybędzie miejsc w poradni i na oddziałach.

Portal internetowy www.onkomapa.pl został zainaugurowany 3 lutego 2014 roku przez Fundację Onkologiczną Osób Młodych "Alivia". Pacjenci i ich bliscy mogli ocenić on-line 40 ośrodków onkologicznych oraz pracujących w nich lekarzy, z którymi mieli styczność. - Onkomapa jest w skali polskiej unikalnym przedsięwzięciem - mówi prof. Antonina Ostrowska, socjolog medycyny z Polskiej Akademii Nauk. - W dotychczasowych badaniach użytkowników służby zdrowia w Polsce pacjenci jeszcze nigdy nie mieli szans oceniania opieki leczniczej w tak wszechstronny sposób. Poruszane zagadnienia dotyczą wielu aspektów lecznictwa; pacjenci oceniają różne czynniki składające się na sam proces leczenia, sprawowaną opiekę i jej organizację, ale także wyposażenie ośrodków i przestrzeganie praw pacjenta. Oznacza to, że ocenom podlega nie tylko efekt działań personelu medycznego, ale i warunki, w jakich działania te mają miejsce, sposób traktowania pacjenta i jego komfort.

Pomimo że nakłady na lecznictwo onkologiczne systematycznie wzrastają, zakres i jakość oferowanych świadczeń są ciągle niewystarczające.

- Wyniki badania potwierdzają obiegowe opinie na temat najsłabszych punktów naszego lecznictwa onkologicznego: zbyt długi czas oczekiwania na leczenie, przewlekły proces diagnostyczny, niezsynchronizowane leczenie, nie najlepsza kontrola bólu i innych symptomów choroby - zaznacza prof. Ostrowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna