Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rehabilitacja ma być szybsza i łatwiejsza

(luk)
sxc.hu
Od nowego roku szykują się korzystne zmiany dla pacjentów.

Będzie określony maksymalny czas uzyskania świadczeń rehabilitacyjnych po przebytym urazie lub operacji, więcej lekarzy będzie mieć uprawnienia do kierowania na rehabilitację. To jedne z planowanych zmian w rehabilitacji leczniczej już od 2014 roku. Jak zapowiada resort zdrowia, spowodują zwiększenie dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej.

W projekcie m.in. ujednolicono godziny pracy poradni rehabilitacyjnych, zaznaczając, że taka placówka powinna być czynna minimum pięć godzin bez przerwy oraz wydłużono czas pracy poradni do godziny 20.

- Zmiany wpłyną na zwiększenie dostępności do świadczeń, natomiast uściślenie do pięciu godzin bez przerwy pozwoli uniknąć nieprawidłowości ze strony placówek realizujących świadczenie zdrowotne - uzasadnia w projekcie Ministerstwo Zdrowia.

Doprecyzowano zasady udzielania świadczeń poprzez wprowadzenie przepisu, że lekarz wystawiający zlecenie jest lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz doprecyzowano, że przed i po fizjoterapii musi być przeprowadzona ocena stanu funkcjonalnego pacjenta przez osobę prowadzącą fizjoterapię.

Zmieniono możliwość wystawiania skierowania na rehabilitację ogólnoustrojową poprzez dodanie lekarzy poradni, a nie tylko lekarzy określonych oddziałów, wymienionych szczegółowo w obowiązującym rozporządzeniu. Uprawnione do wystawiania skierowań zostały również oddziały lub poradnie kardiologiczne i geriatryczne. Takie rozwiązanie przyczyni się do wzrostu dostępności do omawianego świadczenia.

Wprowadzono uszczegółowienie czasu trwania rehabilitacji ogólnoustrojowej realizowanej w warunkach ośrodka lub oddziału dziennego.
- Nowe przepisy wprowadziłyby zmiany, które pozwoliłyby pacjentom po urazach szybciej rozpocząć rehabilitację - informuje Adam Dębski, rzecznik podlaskiego oddziału NFZ. - Mają też na celu zmiany organizacyjne, które usprawniłyby udzielanie tego rodzaju świadczeń.

Chociaż zmiany wiążą się też ze zmianami finansowania przez NFZ, na razie nie ma szczegółów, jak to będzie wyglądać.
- Faktem jest, że budżet NFZ na przyszły rok odpowiada wielkości tegorocznego, a zatem nakłady na rehabilitację będą zbliżone do obecnych - zaznacza rzecznik. - Niektóre zmiany nie wymagają jednak dodatkowego finansowania, ale uporządkowania obecnych procedur. O szczegółach będziemy mogli poinformować, gdy podpisane zostanie stosowne zarządzenie w tej sprawie. Na razie trwają konsultacje, czyli jest czas na składanie ewentualnych uwag.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna