Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Rekordowy projekt budżetu powiatu wysokomazowieckiego na 2024 rok. Na inwestycje przeznaczone zostanie ponad 74 mln zł

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Rekordowy projekt budżetu powiatu na 2024 rok.
Rekordowy projekt budżetu powiatu na 2024 rok. Starostwo Powiatowe Wysokie Mazowieckie
Starosta wysokomazowiecki Bogdan Zieliński podczas sesji rady powiatu 28 listopada zaprezentował projekt budżetu na 2024 rok. Włodarz podkreślił, że jest to rekordowy budżet. Samorząd planuje przeznaczyć ponad 74,5 mln zł na inwestycje. Jednocześnie Bogdan Zieliński zapewnił, że sytuacja finansowa powiatu jest bezpieczna.

Starosta powiatu wysokomazowieckiego Bogdan Zieliński wielokrotnie podczas sesji podkreślał, że budżet jednostki na przyszły rok będzie wyjątkowy.

Jest to budżet wyjątkowy i rekordowy. Przez 18 lat dotychczas zawsze mówiłem, że budżet jest bardzo trudny. Tak było, ale czasy się zmieniły. Musimy być nastawieni bardziej pozytywnie do życia. Jednak zdaję sobie sprawę, że mieszkańcy naszego powiatu są ambitni. Zdaje sobie sprawę, że nie na wszystkie potrzeby możemy odpowiedzieć - mówił starosta podczas sesji.

W przyszłym roku dochody samorządu mają wynieść 170 mln 795 tys. 684 zł, natomiast przewidywane wydatki kształtują się na poziomie 180 mln 795 tys. 684 zł. Dla porównania starosta wysokomazowiecki wspominał podczas sesji, że 18 lat temu dochody jednostki wynosiły ponad 50 mln zł. Jednocześnie w projekcie założono deficyt w wysokości 10 mln zł, który ma zostać pokryty przez kredyt.

Deficyt to nie jest zadłużenie. Mamy bardzo dobra i stabilną sytuację finansową. Mimo tego, że w poprzednim budżecie założyliśmy deficyt w wysokości 15 mln zł, to na dzień dzisiejszy nie mamy żadnego kredytu - poinformował Bogdan Zieliński.

Na inwestycje w 2024 roku samorząd planuje przeznaczyć 74 mln zł 556 tys. 36 zł. Największa kwota z tej puli zostanie przeznaczone na budowę nowej siedziby starostwa. W tej kadencji na ten cel przewidziano 29 mln 412 tys. zł. Budowa nowej siedziby została podzielona na trzy etapy, na które samorząd otrzymał dofinansowania. Łącznie starostwo pozyskało na ten cel 35 mln zł. Przetarg ma zostać ogłoszony 1 grudnia. Otwarcie ofert nastąpi 5-6 stycznia. Budowa nowej siedziby starostwa ma zakończyć się do końca 2025 roku.

Wśród innych zaplanowanych inwestycji są m.in. rozbudowa drogi powiatowej na odcinku Siennica Święchy - Dąbrowa Nowa Wieś, przebudowa drogi Ciechanowiec - Perlejewo czy budowa boiska wielofunkcyjnego wraz z zadaszeniem o stałej konstrukcji przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Wysokiem Mazowieckiem.

Zobacz też:Podlaski Klub Morsów uczestniczył w otwarciu sezonu morsowego w Ciechanowcu. Tradycyjnie morsowano też w Wasilkowie

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna