Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekrutacja do szkół. Biały ogólniak znów na szczycie

Weronika Kowalewska [email protected]
Archiwum
Są jeszcze wolne miejsca w niektórych ełckich szkołach ponadgimnazjalnych.

Gimnazjaliści na wybór szkoły mieli czas do 21 czerwca. Mogli zarezerwować sobie miejsce w trzech placówkach. Musieli jednak zaznaczyć, w której chcą uczyć się najbardziej. Po zakończeniu roku szkolnego wprowadzili do internetowego systemu wyniki z egzaminu gimnazjalnego oraz dane o ocenach końcowych.

Teraz wiadomo już do jakich szkół zostali przyjęci i w których placówkach są jeszcze wolne miejsca.

Dwie dodatkowe klasy

W powiecie ełckim jest 13 szkół ponadgimnazjalnych, w tym 4 licea ogólnokształcące, 5 szkół technicznych oraz 4 zasadnicze szkoły zawodowe. Naboru już od dwóch lat nie prowadzi Zespół Szkół nr 3 (tzw. odzieżówka). Szkoła decyzją powiatu zostanie zlikwidowana za dwa lata.

- W wyborach absolwentów gimnazjum utrzymuje się od kilku lat czytelna tendencja. Popularność zyskują zawody gastronomiczne, hotelarskie i informatyczne. Słabo jest z naborem w zawodach mechanicznych i elektrycznych oraz środowiskowych - czytamy na stronie ełckiego powiatu.

Rekordy popularności bije z kolei zainteresowanie klasami w II Liceum Ogólnokształcącym, które znajduje się przy ul. Sikorskiego. Początkowo planowano tam utworzyć 7 klas. Jednak ze względu na dużą liczbę chętnych będzie ich 9. To i tak niewiele, bo żeby przyjąć wszystkich kandydatów, trzeba byłoby otworzyć minimum 17 klas.

Wolne miejsca są natomiast w w dwóch klasach w "czerwonym ogólniaku". Mimo iż szkoła ma najlepsze w Ełku wyniki - to jedyna placówka, w której zdawalność matur wynosi 100 proc., to uczniowie chętniej wybierają właśnie II LO.

Od poniedziałku rekrutacja dodatkowa

Duże wzięcie wśród uczniów mają również technika. Najbardziej oblegane kierunki to technik organizacji reklamy, technik informatyk oraz technik ekonomista.

Słabo nabór wypada w szkołach zawodowych. Uczniowie chętniej wybierają placówki z nowoczesną bazą.

- W szkołach zawodowych nowoczesna baza szkolenia praktycznego pozwala na swobodny nabór. Inwestycje w bazę gastronomiczno-hotelarską, jak i w infrastrukturę informatyczną, dają wymierne rezultaty. Tam gdzie baza szkolenia praktycznego nie przyciąga pod względem technicznym, nabór trzeba ratować kształceniem w "połówkach" oddziałów łączonych w jeden, na przykład w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych - informują powiatowi urzędnicy.

Uczniowie, którzy nie dostali się do wymarzonych klas albo szkół, o wolnych miejscach dowiedzą się w piątek. Natomiast od poniedziałku do środy będzie prowadzona rekrutacja uzupełniająca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna