MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Remont mieszkania w czasie pandemii koronawirusa. Podpowidamy, jak go zrobić bezpiecznie

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Obecnie podczas remontu trzeba zadbać nie tylko o jakość prac, ale też bezpieczeństwo i higienę.
Obecnie podczas remontu trzeba zadbać nie tylko o jakość prac, ale też bezpieczeństwo i higienę. Stowarzyszenie Dom Bezpieczny
Remont mieszkania podczas epidemii koronawirusa nie musi wiązać się z ryzykiem. Piszemy, jakich zasad należy przestrzegać i wymagać od fachowców, żeby bezpiecznie wyremontować mieszkanie.

Niektóre prace remontowe można wykonać samodzielnie. Ale czasem trzeba zatrudnić fachowca. Obecnie sytuację skomplikowała pandemia koronawirusa SARS-CoV-2. Trzeba pamiętać o tym, że sytuacja epidemiczna w Polsce nie jest opanowana, a groźny wirus z Wuhan ciągle jest obecny i najprawdopodobniej zostanie z nami na dużej. Jednak nie musi to oznaczać konieczności rezygnacji z prac remontowych czy naprawczych. Należy jednak przestrzegać zasad, które zapewnią bezpieczeństwo wszystkim domownikom.

Zasady bezpieczeństwa podczas prac remontowych, napraw i serwisu

W licznych wytycznych rządowych jak dotąd nie zostały uwzględnione zasady bezpieczeństwa higienicznego podczas wykonywania prac remontowych, budowlanych itp., wykonywanych w naszych domach i mieszkaniach. Jednak bardzo pomocne zasady opracowało Stowarzyszenie Dom Bezpieczny. Są one wdrażane w firmach, które przystąpiły do programu Klient Bezpieczny (o którym poniżej), ale ich przestrzegania powinniśmy wymagać od każdego fachowca zatrudnianego przez nas i wpuszczanego do naszego domu lub mieszkania. W szczególności jeśli prace (np. naprawy, serwis) odbywają się podczas, gdy przebywamy w domu i mamy kontakt z osobą wykonującą prace.

Bezpieczny remont mieszkania – od czego zacząć

Jeśli planujemy prace związane z remontem, naprawą, serwisem, związane z koniecznością wpuszczenia ekipy lub wykonawcy do domu, to już podczas rozmowy telefonicznej z fachowcem lub przedstawicielem firmy powinniśmy ustalić, jakie środki bezpieczeństwa obowiązują. Powinniśmy zarówno otrzymać informacje, jakich zasad przestrzegają wykonawcy, jak i zostać poinformowani o tym, jakie zasady obowiązują nas i ewentualnie domowników (liczba osób mających kontakt z wykonawcami powinna być ograniczona do minimum).

Podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas remontu

Jednym z podstawowych wymogów jest to, żeby członkowie ekipy montażowej stosowali maski zasłaniające usta i nos, okulary ochronne albo przyłbice, a także rękawiczki jednorazowe. Wskazane są także ochraniacze na buty i kombinezony czy fartuchy ochronne. Miejsce, gdzie odbywają się prace powinno się wydzielić, np. wieszając folię w drzwiach.

Podczas rozmów z fachowcem my też powinnyśmy stosować maseczkę i zachowywać bezpieczny dystans, a kontakty powinny być ograniczone do minimum. Nie powinniśmy też przebywać w miejscu wykonywania prac.

Po zakończeniu prac, ich miejsce powinno zostać zdezynfekowane (dotyczy to też instalowanych lub serwisowanych sprzętów i elementów wyposażenia). Dopiero po tym można przystępować do wykonania protokołu zdawczo-odbiorczego. Zaleca się też, żeby miejsce prac remontowych czy montażowych wietrzyć przez 3 godziny po wyjściu ekipy.

Jeśli prace są większe i zatrudniamy kilka różnych ekip, trzeba zadbać o to, żeby nie pracowały one jednocześnie w tym samym pomieszczeniu. Kolejni pracownicy mogą przystąpić do pracy dopiero po zdezynfekowaniu miejsca przez poprzednią ekipę.

Pełne i aktualizowane wytyczne dotyczące bezpiecznego wykonywania prac remontowych i serwisowych podczas pandemii COVID-19 znajdują się tutaj.

Jak kupować materiały budowlane i wykończeniowe

Troskę o bezpieczeństwo powinniśmy wykazać też podczas wizyty w salonie czy sklepie z materiałami budowlanymi, wykończeniowymi, stolarką itp. Tu obowiązują wytyczne dotyczące punktów sprzedaży i sklepów, i warto odwiedzać te, które ich przestrzegają. Dokładne zalecenia można znaleźć tutaj.

Warto pamiętać o tym, że nadal określona jest liczba osób, które mogą przebywać w sklepie budowlanym itp. – dla placówek mniejszych niż 100 m² jest to czterokrotność liczby kas, dla większych niż 100 m² – 1 klient na każde 15 m² sklepu. Poza tym powinniśmy utrzymywać dystans 2 m między nami a innymi kupującymi – nie tłoczmy się przy półkach lub w kolejkach do kasy. W ten sposób nie zaoszczędzimy czasu.

W sklepach należy też zasłaniać nos i usta, co ma chronić przez rozprzestrzenianiem wirusa przez osoby zarażone, ale niezdające sobie sprawy z tego (a takich przypadków jest wiele). Pamiętajmy o dezynfekcji dłoni (lub noszeniu rękawiczek) przy wchodzeniu do sklepu, a najlepiej także przy wychodzeniu z niego. Środki do dezynfekcji powinien zapewnić sklep.

Nie słuchaj bzdur! Teorie spiskowe na temat koronawirusa łatwo obalić

Firmy remontowe itp., dbające o bezpieczeństwo - gdzie ich szukać

Bezpieczny Klient to akcja zorganizowana przez Stowarzyszenie Dom Bezpieczny. Mogą do niej przystąpić m.in. salony sprzedaży, przedsiębiorstwa usługowe itp., związane głównie z branżą budowlano- remontową. Firmy te zobowiązują się do przestrzegania określonych zasad bezpieczeństwa higienicznego. Wybierając taką firmę, mamy większą pewność, że remont, wymiana okien, naprawa czy serwis sprzętu itp. nie narazi zdrowia naszego i domowników. Aktualizowaną listę i mapę firm znajdziemy na stronie http://klientbezpieczny.pl.

Pamiętajmy, że choć w większości krajów, w tym w Polsce, zniesiono już wiele ograniczeń, epidemia COVID-19 wcale nie wygasła. A zdrowie nas wszystkich zależy od naszych zachowań. Nawet jeśli uważamy, że „nam się nic nie stanie", pomyślmy o np. o osobach starszych, w tym członkach własnych rodzin, dla których koronawirus jest bardzo poważnym zagrożeniem (ale jak wiadomo – nie tylko dla nich). Dlatego przestrzegajmy zasad higieny i bezpieczeństwa. I wymagamy tego od wszystkich osób, które wchodzą do naszego domu lub z którymi mamy kontakt (np. w sklepie).

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Remont mieszkania w czasie pandemii koronawirusa. Podpowidamy, jak go zrobić bezpiecznie - RegioDom.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna