MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grill gazowy – jak bezpiecznie z niego korzystać? Te zasady mogą uratować ci życie. Co zrobić, gdy grill gazowy się zapali?

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Grill gazowy to doskonała propozycja dla wszystkich, którzy pragną cieszyć się smakiem grillowanych potraw przez cały rok. Tego rodzaju grill wymaga posiadania butli gazowej, która stanowi jego źródło zasilania. Czy jednak korzystanie z tego urządzenia jest całkowicie bezpieczne? Wyjaśniamy!

Spis treści

Grill gazowy – jaką wybrać butlę gazową?

Na rynku można nabyć butle gazowe o pojemności 11 kg, 5 kg oraz butle gazowe Nano. Różnice między nimi dotyczą nie tylko wielkości, ale także zawartości gazu. W zwykłych butlach znajduje się mieszanka propanu i butanu, podczas gdy w butlach Nano używa się czystego propanu.

Jeśli grillowanie to jedna z naszych ulubionych letnich aktywności, warto zaopatrzyć się w 11-kilogramową butlę gazową. Taka pojemność pozwoli na dłuższe korzystanie z grilla bez konieczności częstego uzupełniania butli. Dla osób, które grillują sporadycznie, lepszą opcją będzie zakup butli gazowej o pojemności 5 kg. Ten rozmiar z łatwością pomieści się w większości grilli gazowych. Warto zauważyć, że każdy grill dostępny na polskim rynku standardowo wyposażony jest w reduktor do butli o pojemności 5 i 11 kg. Ponadto obie te butle mają ten sam zawór, dzięki czemu można zamiennie używać 5 lub 11-kilogramową butlę.

grill gazowy na ogrodzie
Zawsze używaj butli gazowej zgodnie z instrukcjami producenta. Nie przechowuj butli gazowej wewnątrz zamkniętych pomieszczeń ani w pobliżu źródeł ciepła. Po użyciu zawsze zamykaj zawór butli gazowej. 123RF/arinahabich

Rodzaje butli gazowych do grilla

Butla gazowa do grilla powinna posiadać pozwolenie na legalne i bezpieczne korzystanie z niej. Na rynku dostępne są 4 główne rodzaje butli, włączając w to lekkie butle kompozytowe:

  • stalowa butla o wadze 11 kg, mogąca pomieścić 11 kg mieszanki gazu propan-butan;
  • stalowa butla o wadze 5 kg, zawierająca mieszankę gazu propan-butan;
  • butla „Dom Light” o wadze 6,8 kg, zawierająca 10 kg gazu propanu;
  • butla „Nano Gas” o wadze 5 kg, mogąca pomieścić 8 kg gazu propanu.

Butle te możemy dostać na stacjach benzynowych, w autoryzowanych punktach sprzedaży gazu oraz w sklepach z akcesoriami do grillowania. Warto pamiętać, że każdy dobry sklep powinien sprzedać w zestawie także niezbędne złącza i reduktor.

Jak bezpiecznie korzystać z grilla gazowego?

Producenci zapewniają, że grille gazowe są w pełni bezpieczne pod warunkiem, że użytkownik będzie przestrzegał wszystkich zasad zawartych w instrukcji obsługi. Przede wszystkim warto pamiętać o tym:

  1. Grilluj na świeżym powietrzu – aby zachować bezpieczeństwo, grillowanie powinno odbywać się wyłącznie w miejscach odpowiednio przystosowanych, np. na ogrodzie. Nie wolno grillować w pomieszczeniach zamkniętych, np. w domu lub garażu. Może to bowiem doprowadzić do groźnych sytuacji, włączając w to ryzyko pożaru i zatrucia tlenkiem węgla, które może mieć tragiczne konsekwencje.
  2. Umieść urządzenie na stabilnym, płaskim i ognioodpornym podłożu – nie stawiaj grilla w pobliżu mebli ogrodowych lub składów drewna. Miejsce, w którym stoi grill gazowy, powinno być stabilne i znajdować się z dala od łatwopalnych materiałów.
  3. Butle z gazem zawsze stawiaj w pozycji pionowej – w takiej samej pozycji należy ją przewieźć z punktu odbioru do domu. Zanim przewieziesz butlę, dokręć zawór i zabezpiecz jego dyszę nakrętką. 
  4. Sprawdź szczelność butli – jeśli nie masz pewności, że połączenie butli z grillem jest szczelne, nigdy nie sprawdzaj go płomieniem. Najlepiej zrobić to za pomocą wody wymieszanej z mydłem lub płynem do naczyń. Taką mieszanką spryskaj miejsca połączenia. Jeśli powstanie na nich piana to znaczy, że butla jest nieszczelna. Warto zaopatrzyć się w specjalne pianki do sprawdzania nieszczelności.
  5. Podczas wymiany, zakręć zawór butli – jeżeli zauważysz nieszczelności, zamknij zawór butli, a następnie odłącz ją od urządzenia i przenieść w bezpieczne miejsce.
  6. Nigdy nie gaś grilla wodą lub innymi płynami – w sytuacji zagrożenia pożarem lub wybuchem natychmiast opuść teren i wezwij odpowiednie służby ratownicze, np. straż pożarną lub pogotowie gazowe.

Grill gazowy to sprzęt, który wymaga przestrzegania zaleceń producenta, zarówno podczas montażu, użytkowania, jak i serwisowania. Nawet najmniejsze odstępstwa od zaleceń mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia awarii oraz prowadzić do niepożądanych wypadków. Dlatego też należy być bardzo ostrożnym przy obsłudze tego typu urządzeń.

Butla musi stać stabilnie w suchym i przewiewnym miejscu, z dala od otwartych źródeł ognia, ciepła lub urządzeń elektrycznych. Bezpieczna odległość to minimum 1,5 m. Nigdy nie trzymaj butli w pomieszczeniach, w których poziom podłogi jest poniżej poziomu gruntu. W razie wycieku gaz, który jest cięższy od powietrza, zgromadzi się nisko i nie wypłynie na zewnątrz, co jest niebezpieczne – czytamy na stronie www.gov.pl.

Może cię zainteresować: Jak szybko rozpalić grilla węglowego? Ten trik robi furorę w sieci. Wystarczy jedna rzecz, żeby zostać królem majówki

Źródło: Jednostki Państwowej Straży Pożarnej, Jak bezpiecznie używać butli z gazem
grill360.pl, Butla gazowa do grilla

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Grill gazowy – jak bezpiecznie z niego korzystać? Te zasady mogą uratować ci życie. Co zrobić, gdy grill gazowy się zapali? - RegioDom.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna