Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reperkusje polityczne po sensacyjnej zmianie w Łomży. PO zobowiązało radnych do wycofania się z porozumienia z prezydentem Łomży

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Jakie będą skutki zawartego porozumienia pomiędzy prezydentem Mariuszem Chrzanowskim a łomżyńskimi strukturami PO.
Jakie będą skutki zawartego porozumienia pomiędzy prezydentem Mariuszem Chrzanowskim a łomżyńskimi strukturami PO. UM Łomża
Wtorkowe zmiany ogłoszone przez prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego zaskoczyły wielu. Po 9 latach zastępca prezydenta Andrzej Garlicki został zastąpiony przez Piotra Serdyńskiego, który jest przewodniczącym łomżyńskiej Platformy Obywatelskiej. Wydarzenie znacząco wpłynęło na obecną sytuację polityczną w Łomży. O ile PiS zapowiada, że dalej będzie wspierał Mariusza Chrzanowskiego, to Platforma Obywatelska postawiła swoim działaczom ultimatum. Piotr Serdyński mówi, że z powierzonego mu stanowiska nie zrezygnuje i podkreśla, że o sprawach Łomży nie będzie decydował Białystok.

Decyzja prezydenta Łomży, która zaskoczyła wielu

Wtorkowa decyzja prezydenta Mariusza Chrzanowskiego z całą pewnością zaskoczyła wielu. Włodarz Łomży nie tylko zapowiedział ubieganie się o reelekcję, ale poinformował o zmianie na stanowisku zastępcy prezydenta. Po 9 latach Andrzeja Garlickiego zastąpił radny Obywatelskiego Klubu Samorządowego Piotr Serdyński. Zmiana zaskakuje, ponieważ Mariusz Chrzanowski przez wiele lat był związany z Prawem i Sprawiedliwością. Z partii wyrzucony został tuż przed wyborami samorządowymi w 2018 r. PiS poparło bowiem w wyborach na prezydenta Łomży Agnieszkę Muzyk. Chrzanowski wystartował więc z własnego komitetu wyborczego.

Czytaj też:Chrzanowski nie jest już w PiS. Bo założył własny komitet

Prezydent nadal jednak pozostawał życzliwy PiS-owi. W ostatniej kampanii wyborczej politycy ówczesnej partii rządzącej bardzo chętnie odwiedzali Łomżę. Wówczas do miasta przybyli chociażby Jacek Sasin (jedyna na podlaskiej liście w wyborach do Sejmu) czy Mateusz Morawiecki (ówczesny premier). Z prawicą związany jest również drugi z zastępców. Andrzej Stypułkowski należał do PiS od 2006 roku. Z partii odszedł w 2019 roku po konflikcie wewnątrz partii. Nadal jednak wspierał Zjednoczoną Prawicę, a konkretnie Suwerenną Polskę.

Zobacz też:Łomża: Wiceprezydent Andrzej Stypułkowski odszedł z PiS-u. To efekt konfliktu

Natomiast Piotr Serdyński jest aktywnym działaczem Platformy Obywatelskiej. Pełni nawet funkcję przewodniczącego łomżyńskich struktur partii. Prezydent Łomży argumentował decyzję faktem, że trudne czasy wymagają trudnych decyzji.  

Nie jest moim zamiarem, aby Łomża była pomijana czy wykluczana, ze względu na moje prawicowe poglądy, ale aby była postrzegana jako prawdziwy samorząd, gdzie pomimo różnic, umiemy usiąść przy jednym stole i razem odpowiadać za nasze decyzje – mówił podczas styczniowej sesji Mariusz Chrzanowski.

Dlaczego łomżyńscy radni zdecydowali się na porozumienie?

Piotr Serdyński powiedział, że Obywatelski Klub Samorządowy chce mieć realny wpływ na funkcjonowanie miasta. 

Przed uchwalaniem budżetu na 2024 rok zgłosiliśmy swoje poprawki, które zostały w części uwzględnione. Jako Obywatelski Klub Samorządowy zasygnalizowaliśmy, że chcemy mieć realny wpływ na to jak ten budżet będzie realizowany i jak miasto będzie funkcjonowało. W związku z tym, że pojawiła się propozycja, abym objął stanowisko zastępcy prezydenta miasta Łomża, to postanowiliśmy z tego skorzystać i mieć wpływ na funkcjonowania miasta – informuje nowy zastępca prezydenta.

Piotr Serdyński przekazał, że klub uzgodnił wiele zmian, które będą związane z tym jak miasto będzie funkcjonowało.

W najbliższych tygodniach będą wdrażane. Jesteśmy przekonani, że będą to zmiany na lepsze, z korzyścią dla mieszkańców. Zawsze podchodziliśmy merytorycznie do uchwał proponowanych przez prezydenta. Zwłaszcza tych najważniejszych, czyli chociażby projektów budżetów - przypomina Piotr Serdyński.

W jednej z rozmów z portalem mylomza.pl przewodniczący PO w Łomży zgłaszał gotowość do wystartowania w wyborach na prezydenta Łomży. W takim razie czy wtorkowa informacja cokolwiek zmieni?

Decyzje co do tego, kto będzie kandydatem Platformy Obywatelskiej nie zapadły. Z całą pewnością będziemy wystawiali swój komitet do rady. O tym, kto będzie kandydatem zdecydują odpowiednie organy statutowe. Upoważniona do tego jest rada powiatu miasta Łomży Platformy Obywatelskiej - poinformował Piotr Serdyński.

Stanowisko lokalnych struktur PiS

Pełnomocnik struktur PiS w Łomży wicemarszałek Marek Olbryś przekazuje, że wtorkowa decyzja Mariusza Chrzanowskiego niczego nie zmienia.

Nie mamy koalicji z Platformą Obywatelską. Wspieramy Mariusza Chrzanowskiego, który jest człowiekiem prawicy. W kwestii wsparcia dla prezydenta nic się nie zmieniło - mówi Marek Olbryś.

Wicemarszałek przekazuje, że PiS w zbliżających się wyborach poprze Mariusza Chrzanowskiego.

W najbliższych wyborach samorządowych Mariusz Chrzanowski będzie miał poparcie Prawa i Sprawiedliwości. Poparcie jest uzgodnione już z zarządem PiS województwa podlaskiego z przyzwoleniem szefa zarządu posła Jacka Sasina – przekazuje Marek Olbryś.

Stanowisko Zarząd Regionu Podlaskiego PO

W środę w Białymstoku odbyło się posiedzenie Zarządu Regionu Podlaskiego PO, na którym poruszono temat ostatnich wydarzeń z Łomży. Zarząd regionu uchylił uchwały Rady Powiatu Platformy Obywatelskiej RP w mieście Łomża w sprawie zawarcia koalicji w Radzie Miejskiej Łomży. Dodatkowo wezwał Piotra Serdyńskiego z PO do rezygnacji z funkcji zastępcy prezydenta.

Zobowiązaliśmy Piotra Serdyńskiego i radnych Koalicji Obywatelskiej do tego, aby wycofali się z tej koalicji do najbliższego piątku 19 stycznia - poinformował szef wojewódzkich struktur Platformy Obywatelskiej poseł Krzysztof Truskolaski.

Piotr Serdyński podkreśla, że nie zrezygnuje z powierzonego stanowiska

Nowy zastępca prezydenta podkreśla, że łomżyńscy radni z PO nie zawiązali koalicji z PiS, tylko z klubem prezydenta, który jest od 6 lat bezpartyjny.

Wszelkie uchwały podjęte przez Radę Powiatu Platformy Obywatelskiej w Łomży, wyrażające zgodę na tę koalicję oraz rekomendujące mnie do objęcia funkcji Zastępcy Prezydenta Miasta Łomża, zostały podjęte zgodnie ze statutem partii - jednogłośnie - poinformował Piotr Serdyński.

Zastępca prezydenta podkreślił, że nie godzi się na naciski i zastraszanie.

Nie ma mojej zgody na to, aby decyzje prezydenta Łomży, bądź jego zastępców, zatwierdzano w zaciszu białostockiego magistratu - oświadczył przewodniczący łomżyńskiej Platformy Obywatelskiej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna