Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnictwo na terenie byłego woj. białostockiego - od hodowli jeleni po produkcję win

Redakcja
Na fermie jeleni Jerzego Wilczewskiego - kolonia Słoja (gm. Szudziałowo). Zwierzęta utrzymywane są na powierzchni 500 ha
Na fermie jeleni Jerzego Wilczewskiego - kolonia Słoja (gm. Szudziałowo). Zwierzęta utrzymywane są na powierzchni 500 ha Archiwum
Na terenie byłego woj. białostockiego dominuje produkcja mleka, ale są też gospodarstwa o oryginalnych profilach produkcji. Z czym się kojarzy rolnictwo na obszarze byłego województwa białostockiego? Według Mariusza Cylwika, zastępcy dyrektora Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, jego wizytówką mogą być olbrzymie gospodarstwa: Jerzego Wilczewskiego w Białousach (specjalizujące się w uprawie borówek oraz hodowli jeleni) i Wiesława Błockiego z Siemiatycz, wiodącego producenta czarnej porzeczki.

Średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego na terenie dawnego woj. białostockiego jest mniejsza niż na obszarach byłych  woj. łomżyńskiego i suwalskiego – wynosi 11,33 ha.

 

Spośród 7 powiatów leżących na tym terenie największe gospodarstwa są w powiecie monieckim (16,57 ha) oraz sokólskim (16,27 ha). Natomiast najmniejsze powierzchnie gospodarstw,  pomijając powiat miejski Białystok (6,97 ha),  znajdują się na terenie powiatu hajnowskiego (7,74 ha) oraz białostockiego (9,92 ha).

Rolnictwo na obszarze byłego woj. białostockiego jest bardzo zróżnicowane, niemal każdy powiat ma swoją określoną specjalizację. Na przykład powiat sokólski, oprócz borówek uprawianych na terenie gm. Janów (w Białousach), słynie na cały kraj z doskonałych serów produkowanych w gm. Korycin oraz korycińskich truskawek. 

Powiat moniecki – kiedyś ziemniaczane zagłębie – dziś już nie może chwalić się tymi uprawami. Tu systematycznie przybywa upraw kukurydzy i pszenżyta, które wypiera z pól żyto. Dominują gospodarstwa mleczarskie oraz trzodziarskie. Tych drugich jest trochę więcej niż w innych częściach województwa. Marek Marciszewski, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Mońkach ocenia, że gospodarstw trzodziarskich może być nawet do 2 tysięcy. Na terenie powiatu zlokalizowanych jest też kilka rzeźni.

– Nasi rolnicy nie mają łatwego życia – mówi Marciszewski. – Mamy dużo obszarów chronionych, a uprawy rolnicze, zwłaszcza w gm. Trzcianne, Goniądz, Jaświły są niszczone przez dziką zwierzynę. 

Bardzo różnorodne jest rolnictwo na terenie powiatu siemiatyckiego. Znajdują się tutaj fermowe hodowle bydła i świń, a także sporo gospodarstw drobiarskich. Są tu też gospodarstwa nastawione na produkcję owoców i warzyw. Siemiatyckie warzywa można kupić m.in. na giełdzie w Białymstoku.

– Mamy też gospodarstwa prowadzące tylko produkcję roślinną – mówi Anna Szeryńska, kierownik PZDR w Siemiatyczach. – No i możemy mówić o początkach winiarstwa – dodaje.

 

Pierwsza w woj. podlaskim winnica znajduje się w Mielniku. Wino, wytwarzane z ekologicznych winogron, zdobyło już kilka nagród w konkursach.   

Średnia powierzchnia gospodarstw rolnych w poszczególnych powiatach woj. podlaskiego (według danych GUS):

  • powiat białostocki - 9,92 ha
  • powiat sokólski - 16,27 ha
  • powiat miejski Białystok - 6,97 ha
  • powiat hajnowski - 7,74 ha
  • powiat siemiatycki - 11,35 ha
  • powiat moniecki - 16,57 ha
  • średnia powierzchnia gospodarstwa - 11,33 ha

Barbara Kociakowska

Rolnictwo na terenie byłego woj. białostockiego - od hodowli jeleni po produkcję win

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna