Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy podziękują za zebrane plony. Dożynki wojewódzkie w tę niedzielę

Redakcja
Rolnicy podziękują za zebrane plony. Dożynki wojewódzkie w tę niedzielęDziś dożynki mają charakter religijny – to przede wszystkim czas podziękowania za zebrane plony
Rolnicy podziękują za zebrane plony. Dożynki wojewódzkie w tę niedzielęDziś dożynki mają charakter religijny – to przede wszystkim czas podziękowania za zebrane plony Andrzej Zgiet
W Szumowie, bo tu odbędą się dożynki wojewódzkie, będziemy mogli podziwiać wieńce dożynkowe, zobaczyć obrzędy związane ze świętem plonów i dobrze się bawić. Dożynkom towarzyszyć będzie wystawa płodów rolnych, maszyn i urządzeń do produkcji rolnej, kiermasz produktów kulinarnych i żywnościowych. Do dyspozycji najmłodszych będzie miasteczko zabaw.

- Dożynki to najważniejsze święto rolników w całym roku kalendarzowym - mówi Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego. - Organizując dożynki nawiązujemy do pięknej tradycji polskiej wsi, w której niezwykle ważnym elementem było podziękowanie za plony, urodzaj i szczęśliwie przeprowadzone żniwa.

Dodał, że to bardzo radosny moment, w trakcie którego możemy podziękować rolnikom za ich ciężką pracę, za codzienne zmaganie się z prawami natury, ale też i walkę o przetrwanie na trudnym, rolniczym rynku. To też moment, by wesprzeć ich, zmotywować dobrym słowem, przekazać im nie tylko wyrazy wdzięczności, ale też dumy z ich osiągnięć. Nie ma co bowiem ukrywać, że podlaskie rolnictwo jest wizytówką naszego regionu, dlatego to święto jest w naszym regionie szczególnie ważne.

- Proszę pamiętać, że to dożynkowe spotkanie jest oparte na wielowiekowej tradycji, ale jest również okazją do pokazania współczesnej, nowoczesnej twarzy rolnictwa - podkreśla Jerzy Leszczyński. - Stąd wystawy sprzętu rolniczego, stoiska promujące działania ośrodków doradztwa rolniczego, funduszy europejskich wspomagających rozwój tej branży, a nawet konkurs na wieniec dożynkowy, w którym są dwie kategorie: tradycyjna, ale również i nowoczesna

 

 W poprzednich latach urzad marszałkowski wysyłał  do samorządów zaproszenie do współorganizowania Dożynek Wojewódzkich.

– Tradycją jest, iż co roku odbywają się one w innym miejscu naszego regionu, by pokazać dorobek tamtejszych rolników i podziękować im za ciężką pracę - mówi Jerzy Leszczyński. - W tym roku wójt gminy Szumowo wyprzedził nasze pytanie i pierwszy zaproponował gościnę u siebie. Przyjęliśmy to zaproszenie z wielka przyjemnością i dożynki wojewódzkie w tym roku odbędą się w Szumowie.

Dożynki wojewódzkie rozpoczną się  w Białymstoku – nabożeństwem w cerkwi pw. Zaśnięcia NMP (o godz. 10). Po czym uroczystości przeniosą się do Szumowa. 

O godz. 12 w kościele pw. NMP Częstochowskiej odprawiona zostanie msza święta, podczas której zostaną poświęcone wieńce dożynkowe. Z kościoła korowód dożynkowy przemaszeruje na plac pomiędzy ulicami 1 Maja i Wyzwolenia. Część oficjalna rozpocznie się około godziny 13:30. Jak tradycja nakazuje, starostowie dożynek wręczą ich gospodarzowi, czyli marszałkowi województwa podlaskiego,  bochen chleba upieczonego z mąki z tegorocznych zbiorów.

 

Podczas „Święta Plonów” nastąpi rozstrzygnięcie wielu konkursów. Są to: „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”, „Żniwa mogą być bezpieczne”, „Najpiękniejszy ogródek przydomowy w Gminie Szumowo”, „Maskotkę promocyjną Gminy Szumowo”, a także konkursów organizowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Zaprezentowani zostaną również najwięksi producenci rolni z gm. Szumowo.

– Żniwa jeszcze trwają, ale już dziś można powiedzieć, że nie nalezą do najłatwiejszych – podkreśla Leszczyński.

Dodaje, że pierwszy zbiór zboża w tym roku – jęczmienia ozimego - odbył się w powiecie bielskim na początku lipca, potem zebrano rzepak w powiatach hajnowskim i łomżyńskim. Tegoroczne żniwa rozpoczęły się na dobre w trzeciej dekadzie lipca. Niestety, opady deszczu spowodowały duża wilgotność zboża, co zaważyło na jego jakości. Średnia wilgotność zbieranego ziarna pszenicy w tym roku jest o około 5 proc. wyższa od maksymalnej wartości wilgotności zbóż w skupie interwencyjnym, która wynosi 14,5 proc. Pozytywem aspektem tej deszczowej aury jest jednak to, iż wpływa ona bardzo pozytywnie na kukurydzę, której zbiory zapowiadają się bardzo dobrze.

Barbara Kociakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna