Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PODR Szepietowo. Szkolenie „Agrotechnika w uprawie kukurydzy". Rolnicy poznali najnowsze rozwiązania w zakresie uprawy kukurydzy

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Szkolenie „Agrotechnika w uprawie kukurydzy" zorganizowane przez  Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie we współpracy z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy w Poznaniu.
Szkolenie „Agrotechnika w uprawie kukurydzy" zorganizowane przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie we współpracy z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy w Poznaniu. Wojciech Wojtkielewicz
W czwartek 22 lutego odbyła się konferencja „Agrotechnika w uprawie kukurydzy”. Rolnicy mieli okazję poznać najnowsze technologie w dziedzinie uprawy kukurydzy. Wydarzenie zorganizował Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie we współpracy z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy w Poznaniu. Gospodarzem konferencji była firma SaMASz.

Szkolenie „Agrotechnika w uprawie kukurydzy"

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie konferencję dotyczącą najnowszych technologii i metod z zakresu uprawy kukurydzy organizuje co roku. Wydarzenie jest doskonałą okazją do spotkania plantatorów kukurydzy z prelegentami ze świata nauki oraz przedstawicielami firm produkujących środki ochrony roślin. W tym roku gospodarzem konferencji była firma SaMASz. Podlaskie przedsiębiorstwo jest czołowym europejskim producentem maszyn rolniczych do zbioru zielonki.

Najnowocześniejsze rozwiązania w dziedzinie uprawy kukurydzy

Podczas szkolenia rolnicy – producenci kukurydzy zapoznali się z najnowszymi technologiami w dziedzinie uprawy tej rośliny.

Kukurydza, to nasza wiodąca produkcja polowa. Łącznie w woj. podlaskim jest to 170 tys. hektarów, co stanowi 15-17% tego, co uprawiamy szczególnie w ostatnich latach. Akurat w naszym województwie przeznaczana jest na kiszonkę, ale również jest duża produkcja ziarna. Co prawda w ostatnich latach mieliśmy spore turbulencję, jeśli chodzi o cenę, ale nie możemy się tym zrażać. Kukurydza idealnie pasuje pod nasz klimat, gleby - mówił dyrektor PODR Wojciech Mojkowski.

Rolnictwo istotnym elementem podlaskiej gospodarki

SaMASz jest czołowym producentem maszyn zielonkawych, ale również posiada w swojej ofercie sprzęt przydatny przy uprawie kukurydzy.

Nasza firma zajmuje się przede wszystkim maszynami zielonkawymi, jednak chętnie posłucham ciekawych wykładów o najnowszych technologiach w uprawie kukurydzy, ponieważ również wchodzimy w ten rynek - przekazał prezes firmy SaMASz Antoni Stolarski.

Radny Sejmiku Jerzy Leszczyński podkreślił, że rolnictwo stanowi istotny element gospodarki województwa podlaskiego.

Wokół rolnictwa rozwinął się cały biznes. Powstało wiele firm zarówno przemysłowych, jak i usługowych. Wraz z rozwojem przedsiębiorstw trafiają do nas najnowocześniejsze technologie. Mówi się o przemyśle 4.0. Z inicjatywy samorządu województwa podlaskiego tworzymy Dolinę Rolniczą 4.0. Będziemy w tym kierunku szli, aby powiązać potencjał, który jest w produkcji rolniczej z firmami, ośrodkami naukowymi, tak abyśmy mogli się prężnie rozwijać - mówił radny wojewódzki Jerzy Leszczyński.

Rosnąca rola kukurydzy

Mając na uwadze stale rosnące areały zasiewu kukurydzy i jej znaczenie ekonomiczne, ważne jest ciągłe podnoszenie wiedzy w zakresie produkcyjnym. Aby osiągnąć wysokie plony i zdrowe rośliny, konieczne jest zastosowanie odpowiednich technik uprawy. Wybór odmiany kukurydzy, odpowiednie przygotowanie pola do siewu i kompleksowa ochrona należy do strategicznych elementów w nowoczesnej agrotechnice.

Kukurydza jest obecnie jedną z dwóch głównych roślin. Trzeba patrzeć na nią zupełnie inaczej niż to było kiedyś. Z Podlaskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego działamy ćwierć wieku na rzecz produkcji kukurydzy. Poszerzenia wiedzy. Cieszymy się, że tej kukurydzy w woj. podlaskim przybyło. W pierwszych latach było jej niewiele. W woj. podlaskim skok, jeśli chodzi o powierzchnię uprawy i wiedzę rolników, był oszołamiający - podkreślił prof. dr hab. Tadeusz Michalski prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy w Poznaniu.

Profesor poinformował, że światowe zapotrzebowanie na kukurydzę jest duże. W Stanach Zjednoczonych przerabia się blisko 150 mln ton ziarna kukurydzy na etanol paliwowy.

Jeśli chodzi o uprawę kukurydzy kiszonkowej nie mam obaw, jeśli chodzi o rozwój powierzchni. Obecnie produkcja bydła bez kukurydzy nie ma racji bytu, Jest to najtańsza i wydajna pasza. Kukurydza daje nam okazję tanio wyprodukować paszę. Pod tym względem nic się nie zmieni, chociaż kukurydza ziarnowa też jest niezbędna w produkcji wysokowydajnego bydła - mówił prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy w Poznaniu.

Wiedza jaką zdobyli rolnicy podczas szkolenia może bezpośrednio przyczynić się do podejmowania świadomych decyzji, zwiększenia efektywności oraz optymalizacji kosztów w prowadzonych przez nich gospodarstwach.

Zobacz też:Protesty rolników w regionie trwają. Sprawdź, gdzie nadal są utrudnienia na drogach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna