Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rośliny marnieją pod lodem

Barbara Kociakowska
Wiesławowi Krawczukowi na razie trudno jest ocenić w jakiej kondycji są jego zboża. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że  zlodowaciały śnieg im nie służy.
Wiesławowi Krawczukowi na razie trudno jest ocenić w jakiej kondycji są jego zboża. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że zlodowaciały śnieg im nie służy. Fot. B. Maleszewska
Tegoroczna zimowa aura może negatywnie wpłynąć na stan ozimin. Choć z drugiej strony rolnicy mogą cieszyć się z tego, że w tym roku wiosną ziemia będzie miała wystarczająco dużo wilgoci.

Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

Z oceny przeprowadzonej przez GUS wynika, że pod zbiory roku 2010 w Polsce zasiano blisko 4,9 mln ha. Jest to o 80 tys. ha więcej niż w roku ubiegłym. Szacuje się, że powierzchnia uprawy pszenicy ozimej wynosi ponad 1,9 mln ha, żyta - 1,4 mln ha, pszenżyta ozimego - 1,3 mln ha, jęczmienia ozimego - 216,5 tys. ha i mieszanek zbożowych ozimych - 80,7 tys. ha. Rzepaku ozimego wysiano 80,7 tys. ha.

Jeżeli pokrywa śnieżna utrzymuje się dłużej niż 90 dni, wówczas występują sprzyjające warunki do rozwoju pleśni śniegowej - mówi Andrzej Markowski, specjalista do spraw produkcji rolnej w Podlaskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Pleśń śniegowa jest chorobą grzybową i osłabia zboża.

- A jeśli zboże jest siane gęsto, co w naszym rejonie zdarza się bardzo często, jest to dodatkowy czynnik sprzyjający rozwojowi pleśni śniegowej - dodaje Andrzej Markowski.

PODR w Szepietowie nie przeprowadzał jeszcze oceny przezimowania zbóż ozimych w tym roku. Takie szacunki będzie robić później.

Jest zimno, a to roślinom nie służy
Według specjalisty z PODR sytuację może pogorszyć jeszsze fakt, że teraz kiedy zaczyna się wegetacja i znika śnieg, występują minusowe temperatury (nawet poniżej 10 stopni Celcjusza). Taki mróz może uszkodzić osłabione rośliny. W dodatku pokrywa śnieżna, która jeszcze ciągle się utrzymuje, jest zlodowaciała - do roślin, które się pod nią znajdują nie dochodzi powietrze.

Czy wegetacja w tym roku będzie opóźniona? To zależy od pogody, bo jeżeli w najbliższym czasie będzie utrzymywać się temperatura powyżej 5 stopni Celcjusza, wegetacja powinna już ruszać.

Przyda się mokra wiosna
Ala tegoroczna aura ma również i dobre strony.

- Na pewno po stronie plusów powinniśmy umieścić fakt, że w tym roku będzie dużo wody - mówi Andrzej Markowski. - W ostatnich latach mieliśmy odwrotną sytuację. Występował problem niedoboru wody.

Jak dodaje, wprawdzie mogą ucierpieć z tego powodu zboża ozime, ale rośliny, które będą siane wiosną, skorzystają.

- Na razie trudno powiedzieć w jakiej kondycji są oziminy - mówi Wiesław Krawczuk z kolonii Niewodnica Nargilewska. - Ale jeśli na polach znajduje się zamarznięty śnieg, rośliny nie oddychają.
Również jego zdaniem po stronie plusów należy zaliczyć fakt, że w tym roku wiosną będzie duży zapas wody. Choć z drugiej strony sytuacja i tak nie będzie idealna, bo na jego polach woda będzie się długo utrzymywać.

- Czasem dopiero w maju można wjechać na pole - mówi Wiesław Krawczuk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna