Spis treści
- Poznaj typy róż pnących. To ważne dla ich pielęgnacji
- Róże pnące ramblery. Jak wyglądają?
- Róże pnące climbery. Czym różnią się od ramblerów?
- Cięcie róż pnących. Ważne zasady
- Termin cięcia róż pnących
- Przycinanie róż pnących krok po kroku
- Uprawa róż pnących. Miejsce i podłoże
- Nawożenie róż
- Zimowanie róż pnących
Poznaj typy róż pnących. To ważne dla ich pielęgnacji
Warto zacząć od tego, że róże nazywane pnącymi tak naprawdę pnączami nie są, gdyż nie posiadają żadnych organów czepnych (np. wąsów), ani nie owijają się samodzielnie wokół podpór. Wydają natomiast bardzo długie pędy, które bez podwiązania do podpór, będą płożyć się po ziemi.
Róże pnące w zależności od odmiany, mogą mieć inny pokrój i mogą kwitnąć o różnej porze, dlatego podzielono je na dwie grupy: rambler i climber.
Uwaga: nie mylmy róż pnących, które tworzą długie pędy z różami piennymi, które są szczepione na pniu.
Róże pnące ramblery. Jak wyglądają?
Do pierwszej grupy, czyli ramblerów, zaliczają się krzewy o silnie rosnących, wiotkich, słabo rozgałęzionych i bardzo długich pędach (2-8 m). Wytwarzają one niewielkie, najczęściej różowe lub białe kwiaty, zebrane w duże, gęste kwiatostany. Róże z tej grupy kwitną bardzo obficie i dość długo (nawet ponad miesiąc), ale rzadko powtarzają kwitnienie. Na ogół rosną też bardzo silnie, a nawet bywają ekspansywne. Kwitną na pędach zeszłorocznych.
Róże pnące climbery. Czym różnią się od ramblerów?
Z kolei róże zaliczane do grupy climber są niższe (2-4 m) i rosną słabiej niż ramblery. Tworzą też grube, sztywne, często rozgałęzione pędy i rozwijają duże, atrakcyjne, zwykle pełne lub półpełne kwiaty w różnych kolorach. Kwiaty mogą pojawiać się na pędach pojedynczo lub w kwiatostanach. Wiele róż z tej grupy powtarza kwitnienie, rozwijając kwiaty na pędach ubiegłorocznych i tegorocznych. Są tu też jednak odmiany kwitnące raz w sezonie i tworzące kwiaty na pędach ubiegłorocznych i starszych.
Cięcie róż pnących. Ważne zasady
Nie zawsze łatwo jest przypisać daną różę do konkretnej grupy, jednak warto dowiedzieć się, z jakim typem róży mamy do czynienia, gdyż rośliny z obu grup nieco inaczej się przycina.
Róż pnących przez pierwsze 2-3 lata po posadzeniu nie przycina się wcale, usuwając z nich jedynie pędy słabe, połamane, uszkodzone lub chore. Następnie rozpoczyna się właściwe cięcie krzewów, które jednak uzależnione jest od grupy, do której zalicza się dana odmiana.
Termin cięcia róż pnących
Ogólnie róże przycina się wiosną (w marcu-kwietniu, zgodnie z ogrodniczą tradycją wtedy, gdy kwitną forsycje). Jednak w przypadku róż pnących termin i sposób cięcia zależy od typu, a także tego, czy powtarzają kwitnienie.
Przycinanie róż pnących krok po kroku
Róż z grupy rambler zwykle się nie przycina, usuwając z nich jedynie pędy, które kwitły w ubiegłym roku i pozostawiając długie, zeszłoroczne pędy, na których dopiero rozwiną się kwiaty. Podczas zabiegu należy też usunąć pędy chore, złamane i uszkodzone. Cięcie sanitarne przeprowadza się wiosną.
U róż typu climber wiosną także usuwa się pędy starsze niż 3-4 lata oraz słabe, chore i przemarznięte, pozostawiając kilka najsilniejszych, jednak nieco inaczej postępuje się następnie z różami kwitnącymi raz w roku oraz powtarzającymi kwitnienie. W pierwszym przypadku długie pędy ubiegłoroczne pozostawia się i przywiązuje do podpór, natomiast w drugim pędy po pierwszym kwitnieniu przycina się pod kwiatem nad pierwszym, dobrze wykształconym oczkiem.
Uprawa róż pnących. Miejsce i podłoże
Oprócz cięcia, róże pnące oczekują też właściwych warunków uprawowych. Najbardziej odpowiada im ciepłe, zaciszne i słoneczne, ale osłonięte przed ostrym słońcem stanowisko, dlatego dobrze będą się czuły posadzone przy ścianie południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej. Na silnie nasłonecznionej wystawie południowej będzie im za gorąco, a na północnej będą miały za ciemno i za zimno.
Róże pnące oczekują też odpowiedniego podłoża, które powinno być żyzne, przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste i lekko wilgotne, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH. Bardzo źle będą rosły na glebie ciężkiej, zimnej i podmokłej lub suchej, ubogiej i piaszczystej, dlatego na takich podłożach nie warto ich sadzić.
Nawożenie róż
Ze względu na silny wzrost i obfite kwitnienie, róże pnące będą też oczekiwały nawożenia. Do ich zasilania można wykorzystać nawozy mineralne przeznaczone dla róż, ale lepsze będą nawozy długodziałające lub organiczne, bo choć róże są żarłoczne, są też wrażliwe na zasolenie gleby.
Zimowanie róż pnących
Ostatnia ważna sprawa to zimowanie róż pnących. Rośliny nie są zwykle w pełni mrozoodporne, dlatego przed zimą należy je odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu podstawę krzewu obsypuje się kopczykiem ziemi (wys. ok. 30 cm), a pędy zdejmuje z podpór, przygina do ziemi i otula stroiszem lub słomą. Starsze, rozrośnięte egzemplarze można osłaniać na podporze, owijając je słomianymi matami, jutą lub włókniną.
Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?