Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozwiązanie umowy a wolne dni i odprawa

Justyna Paszko
Marta Urmiłowicz, specjalistka od prawa pracy, odpowiada na pytania Czytelników.
Marta Urmiłowicz, specjalistka od prawa pracy, odpowiada na pytania Czytelników. pixabay.com
W poniedziałek gościliśmy w redakcji Martę Urmiłowicz, specjalistkę od prawa pracy. Czytelnicy pytali m.in. o kwestie związane z macierzyństwem i wypowiedzeniem umowy.

Wypowiedziałem pracodawcy umowę o pracę. Czy przysługują mi dni wolne na poszukiwanie nowej pracy?

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, w okresie wypowiedzenia, pracownik ma prawo do zwolnienia od świadczenia pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, w celu poszukiwania nowego zatrudnienia. Uprawnienie to przysługuje pracownikowi wyłącznie w sytuacji, gdy wypowiedzenia umowy o pracę dokonał pracodawca. Wymiar zwolnienia wynosi: 2 dni robocze - w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia oraz 3 dni robocze - w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia.

Karmię dziecko piersią. Czy w związku z tym przysługują mi jakieś przerwy od pracy?

Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy. W przypadku zaś, gdy pracownica karmi więcej niż jedno dziecko, przysługują jej dwie takie przerwy, tyle że 45-minutowe. Przerwy takie, jeśli pracownica składa stosowny wniosek, mogą być udzielane łącznie. Co więcej, mogą one być udzielane na koniec dnia pracy, skracając tym samym dzień pracy pracownicy o czas ich trwania. Prawo do przerwy na karmienie dziecka, nie jest uzależnione od rodzaju umowy o pracę, ani od stażu pracy pracownicy. Zależy natomiast od dobowego wymiaru czasu pracy. Nie przysługują one, jeśli wymiar czasu pracy pracownicy w danym dniu jest krótszy niż 4 godziny. W sytuacji, gdy wymiar czasu pracy pracownicy w danym dniu, wprawdzie przekracza 4 godziny, lecz jest krótszy niż 6 godzin, przysługuje jej prawo do jednej przerwy na karmienie. Uprawnienie to pracownica zachowuje dopóki karmi dziecko piersią.

Podpisałem umowę-zlecenia na wykonanie usług budowlanych. Czy mój pracodawca musi mnie skierować na szkolenia bhp?

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy osobom fizycznym. Przepisy nie rozstrzygają, w jaki sposób obowiązek ten ma być zrealizowany. Jeżeli rodzaj wykonywanej pracy, stopień zagrożeń związanych z warunkami pracy lub przebiegiem procesów jest tak znaczny, że wskazane jest, aby nawet do doraźnego wykonywania tych prac lub przebywania w tych warunkach były dopuszczane wyłącznie osoby fizyczne mające odpowiedni stan zdrowia i przeszkolone w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, to pracodawca lub inny podmiot organizujący pracę może wymagać od osoby, z którą zawiera umowę cywilnoprawną, poddania się badaniu lekarskiemu lub szkoleniu w zakresie bhp.

W lutym nabywam uprawnienia emerytalne i chcę rozwiązać umowę o pracę. Czy pracodawca musi wypłacić mi odprawę prywatną, pomimo tego że jest „prywaciarzem”?

Pracownik, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, ma prawo do odprawy w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia, bez względu na to, czy zatrudnia go pracodawca prywatny, czy też państwowy. Z dosłownego brzmienia przepisu można by wnosić, że są cztery przesłanki nabycia prawa do odprawy emerytalnej lub rentowej: spełnienie przez pracownika warunków uprawniających do jednego z tych świadczeń, przejście na emeryturę lub rentę, rozwiązanie stosunku pracy oraz związek między rozwiązaniem stosunku pracy i przejściem na emeryturę lub rentę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna