MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rząd może przedłużyć kwarantannę i wprowadzić nowe obostrzenia. Po 17 stycznia zamknięte będą galerie, stoki narciarskie, siłownie?

Olga Krzyżyk
Kwarantanna narodowa może być przedłużona, bo liczba zakażeń koronawirusem nie maleje.Nowe zasady bezpieczeństwa w Polsce obowiązują od 28 grudnia. Narodowa kwarantanna ma według planu potrwać do 17 stycznia. Przez ten czas obowiązują dodatkowe ograniczenia, takie jak ograniczenie funkcjonowania hoteli czy galerii handlowych, w których otwarte są sklepy spożywcze, apteki czy drogerie. Zawieszona została także działalność m.in. siłowni, domów kultury, bibliotek, muzeów. Zamknięte są także stoki narciarskie. Rząd może przedłużyć kwarantanne i wprowadzić nowe obostrzenia.Czytaj dalejPrzesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Kwarantanna narodowa może być przedłużona, bo liczba zakażeń koronawirusem nie maleje.Nowe zasady bezpieczeństwa w Polsce obowiązują od 28 grudnia. Narodowa kwarantanna ma według planu potrwać do 17 stycznia. Przez ten czas obowiązują dodatkowe ograniczenia, takie jak ograniczenie funkcjonowania hoteli czy galerii handlowych, w których otwarte są sklepy spożywcze, apteki czy drogerie. Zawieszona została także działalność m.in. siłowni, domów kultury, bibliotek, muzeów. Zamknięte są także stoki narciarskie. Rząd może przedłużyć kwarantanne i wprowadzić nowe obostrzenia.Czytaj dalejPrzesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Szymon Starnawski /Polska Press
Kwarantanna narodowa obowiązuje od 28 grudnia do 17 stycznia obowiązuje. Wirusolodzy i politycy w rządzie coraz częściej mówią, że obostrzenia i zakazy mogą być przedłużone. Przez ten czas obowiązują dodatkowe ograniczenia m.in. zamknięte są galerie handlowe i zawieszana jest działalność teatrów, muzeów, domów kultury, stoków narciarskich czy siłowni oraz obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób.

Kwarantanna narodowa także po 17 stycznia? To możliwy scenariusz, ale decyzji jeszcze nie ma

Nowe zasady bezpieczeństwa w Polsce obowiązują od 28 grudnia. Narodowa kwarantanna ma według planu potrwać do 17 stycznia. Przez ten czas obowiązują dodatkowe ograniczenia, takie jak ograniczenie funkcjonowania hoteli czy galerii handlowych, w których otwarte są sklepy spożywcze, apteki czy drogerie. Zawieszona została także działalność m.in. siłowni, domów kultury, bibliotek, muzeów. Zamknięte są także stoki narciarskie.

Obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób, nie można organizować wesel, komunii czy styp. Zamknięte pozostają też restauracje - jedzenie i picie można zamówić na wynos lub dowóz. Czy te wszystkie ograniczenia będą dalej obowiązywać po 17 stycznia? Możliwe, że narodowa kwarantanna zostanie przedłużona. Oficjalna decyzja rządu jednak nie zapadła. Do myślenia jednak dają słowa szefa Kancelarii Premiera Michała Dworczyka.

- Decyzja o tym, co po 17 stycznia jeszcze nie zapadła - powiedział w sobotę, 9 stycznia, Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera w rozmowie w porannej rozmowie z dziennikarzem Krzysztofem Ziemcem w RMF FM.

- W dużej części Europy obostrzenia są raczej wydłużane. Wszyscy patrzą z niepokojem na nadchodząca trzecią falę - dodał Michał Dworczyk w rozmowie w RMF FM.

W Czechach obowiązuje stan wyjątkowy, który został przedłużony do 22 stycznia. Również ośrodki narciarskie w Czechach pozostaną zamknięte do 22 stycznia. Zamknięta też jest większość sklepów, otwarte pozostają jedynie sklepy spożywcze, apteki czy drogerie.

Dodatkowe ograniczenia na początku stycznia wprowadzone zostały także m.in. na Słowacji. Na terytorium Republiki Słowackiej do 24 stycznia przedłużono zakaz opuszczania miejsca zamieszkania lub zakwaterowania bez ważnej przyczyny. Dodajmy, że na Słowacji wykryto też nową mutację koronawirusa. To ten wariant wirusa, który potwierdzono w południowej Anglii. Słowacki minister zdrowia dodał, że nowa mutację wykryto w próbkach w z powiatu Michalovce we wschodniej Słowacji.

Do 18 stycznia przedłużone zostały też ograniczenia w Grecji. Tam, na początku listopada wprowadzony został lockdown, jednak wciąć w kraju jest dosyć trudna sytuacja epidemiologiczna. W Grecji do 11 stycznia otwarte są przedszkola czy szkoły podstawowe, ale z kolei zamknięte są m.in. salony fryzjerskie (do 18 stycznia).

Jednocześnie trwają szczepienia na koronawirusa. We Włoszech zaszczepiono już ponad pół miliona osób. W Niemczech zdecydowano się na zakup dodatkowe dawki szczepionki na koronawirusa, poza unijną umową. Niemcy zawarły oddzielne umowy na dodatkowe dawki z producentami szczepionek, m.in. z BioNTech/Pfizer i CureVac.

W Polsce epidemia koronawirusa nie słabnie. 9 stycznia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 10 tysiącach nowych przypadkach koronawirusa oraz o ponad 400 kolejnych zgonach, z czego 100 osób zmarło z powodu COVID-19, a 338 z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna