MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rzeka mleka

Maryla Pawlak-Żalikowska
Dariusz Sapiński, prezes Mlekovity (z lewej), miał się czym pochwalić Władysławowi Łukasikowi, prezesowi Agencji Rynku Rolnego, jednemu z licznych gości inwestycyjnego "święta" Mlekovity
Dariusz Sapiński, prezes Mlekovity (z lewej), miał się czym pochwalić Władysławowi Łukasikowi, prezesowi Agencji Rynku Rolnego, jednemu z licznych gości inwestycyjnego "święta" Mlekovity A. Chomicz
Jedna para nożyczek, ale przechodziła przez kilka par rąk. Wśród osób przecinających wstęgę w Mlekovicie był i prezes firmy, i wiceminister, i dostawca mleka.

Grupa Kapitałowa Mlekovita jest w czołówce najnowocześniejszych zakładów mleczarskich w Europie. Najnowszy jej nabytek to uruchomiona 26 lutego linia technologiczna do produkcji mleka. Schodzi z niej w ciągu doby 400 tysięcy małych kartoników z "Mlekiem z Klasą" i 300 tysięcy litrowych opakowań najnowszej marki "Wypasione".

Ponad 2 miliony dziennie
To już osiemnasta linia produkcyjna, w jaką spółdzielnię z Wysokiego Mazowieckiego wyposażyła firma Tetra Pak. Pierwsza stanęła tu 13 lat temu.

- Dziś, dzięki temu nowoczesnemu wyposażeniu jesteśmy teraz w stanie przerobić 2 miliony 200 tysięcy litrów mleka dziennie - mówi Dariusz Sapiński, prezes Mlekovity.

Najnowsza linia kosztowała firmę ponad 45 milionów złotych. To kwota w całości pokryta z funduszy spółdzielni, bez udziału dotacji unijnych (bo do takowych Mlekovita nie ma prawa). A zaledwie kilka miesięcy temu (w lipcu), ruszyła w Mlekovicie w Wysokiem Mazowieckiem największa w Polsce masłownia.

Nowoczesność potrzebuje inżynierów
- U nas jedna inwestycja pracuje na drugą - śmieje się prezes Sapiński. Przyznaje, że unowocześnianie firmy oznacza ograniczanie w niej pracy fizycznej.

- Budowa tej nowej hali owszem pociągnęła za sobą wzrost zatrudnienia - wyjaśnia - ale tylko o kilkanaście osób. W dodatku poszukujemy teraz ludzi nie do pracy fizycznej, a o specjalnościach inżynierskich, informatycznych czy z mechaniki precyzyjnej. Nie ma natomiast mowy o zwolnieniach.

Producenci? Niezawodni!
Dziś firma zatrudnia blisko 1300 osób, a dostawców mleka ma w całej Polsce - blisko 20 tysięcy. To właśnie jeden z najlepszych z nich - Zdzisław Kraszewski, był w gronie osób uroczyście przecinających wstęgę przed rozruchem najnowszej linii z "Wypasionym". W zeszłym roku sprzedał do Mlekovity blisko milion litrów mleka.

Jego stado liczy 350 sztuk bydła.
Dariusz Sapiński wielokrotnie podczas czwartkowej uroczystości podkreślał niezawodność i coraz wyższy profesjonalizm dostawców mleka dla spółdzielni. Większość z nich jest oczywiście z województwa podlaskiego.

A co jeszcze dziś cieszy prezesa Mlekovity? Kurs euro, dzięki któremu eksport jest dużo bardziej opłacalny niż w ubiegłym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna