Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorząd przeznaczył na promocję 113 tys. zł, a turysta nie ma gdzie spać

Izabela Krzewska [email protected]
Do stoiska promującego woj. podlaskie na Targach Turystycznych 2012 r. w Warszawie ustawiała się długa kolejka zainteresowanych. Ale cóż z tego, skoro nie ma gdzie ich gościć.
Do stoiska promującego woj. podlaskie na Targach Turystycznych 2012 r. w Warszawie ustawiała się długa kolejka zainteresowanych. Ale cóż z tego, skoro nie ma gdzie ich gościć. Materiały UMWP
Mimo setek tysięcy złotych wydanych na promocję, Podlaskie jest na szarym końcu w krajowym rankingu wykorzystania obiektów noclegowych.

Według GUS w 2012 r. w woj. podlaskim udzielono niespełna 985 tys. noclegów w turystycznych obiektach noclegowych. Ten "imponujący" wynik, pozwolił na zajęcie przez region przedostatniego miejsca w kraju. Gorzej wypadło tylko woj. opolskie. O lata świetlne wyprzedza Podlaskie Zachodniopomorskie z liczbą blisko 11 mln (!), Małopolskie (9,6 mln) czy Pomorskie (6,4 mln). Warmińsko-mazurskie znalazło się na 9. miejscu, ale i tak z wynikiem ponad 2,5-krotne lepszym niż woj. podlaskie. Jak to możliwe, że region o tak dużych walorach turystycznych, nie wykorzystuje swego potencjału?

Zdaniem ekspertów zainteresowanie turystów woj. podlaskim jest bardzo duże. Przewodnicy z PTTK obsłużyli w ub. roku około 7 tys. turystów, czyli 6 proc. więcej niż rok wcześniej.
- Na niekorzystne dane GUS-u może jednak wpływać skromna baza noclegowa - podkreśla Eugeniusz Ławreniuk, prezes Podlaskiej Izby Turystyki. - W dobrym sezonie brakuje miejsc noclegowych. Są małe hoteliki, ale nie nastawione na klienta masowego. Nie mamy żadnego dobrego hotelu sieciowego, a konferencyjny na kilka tysięcy miejsc - tylko jeden - Hotel Gołębiewski. Przy takiej liczbie obiektów noclegowych nie da się zakwaterować o wiele więcej osób.

Władze województwa przypominają, że w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego znajdują się działania na rzecz wsparcia inwestycyjnego przedsiębiorstw z branży turystycznej. Wartość projektów to ponad 4,2 mld zł. Wśród nich znalazła się budowa nowoczesnego Centrum Konferencyjnego w Biebrzańskim Parku Narodowym (4-gwiazdkowego) w gm. Goniądz. Budowa 3-gwiazdkowego hotelu Villa Eden w Suwałkach.

- Wciąż brakuje nam noclegów średniej klasy i typu bed&breakfast, którymi turyści, ze względu na cenę, są najbardziej zainteresowani - uważa Katarzyna Pierwienis-Laskowska z Regionalnego Oddziału PTTK w Białymstoku.

Najlepiej pod względem udzielonych noclegów w ub. r. wypada w Podlaskiem Białystok (300,6 tys.), ale w ogólnej klasyfikacji znalazł się jednak dopiero na 39. miejscu. Drugi w regionie jest pow. augustowski, trzeci - białostocki, czwarty - hajnowski. Wszystkie znalazły się w pierwszej setce w kraju.

Suwałki sklasyfikowano na 196. pozycji (41,3 tys. udzielonych noclegów). Miasto to było do tej pory białą plamą na mapie infrastruktury turystycznej. Sytuacja ulega jednak poprawie. W ostatnim czasie powstały tam trzy nowe hotele. Jednym z nich jest Hotel "Szyszko" na 140 miejsc noclegowych.

- Mamy nadzieję, że wkrótce staniemy się konkurencyjni dla Augustowa, dokąd odwiedzający Suwałki jeździli nocować - mówi jego właściciel, Mirosław Szyszko.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna