MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Samorządy w 2024: Takie będą wynagrodzenia radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w Podlaskiem

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Osoba, która zdobędzie mandat radnego gminy, powiatu lub województwa, nie będzie uprawniona do otrzymywania regularnego wynagrodzenia z tego tytułu. Jednak radni mają prawo do otrzymywania diet za uczestnictwo w pracach rady gminy.
Osoba, która zdobędzie mandat radnego gminy, powiatu lub województwa, nie będzie uprawniona do otrzymywania regularnego wynagrodzenia z tego tytułu. Jednak radni mają prawo do otrzymywania diet za uczestnictwo w pracach rady gminy. Wojciech Wojtkielewicz - zdjęcie ilustracyjne
Samorządy w Polsce mogą ustalać wysokość wynagrodzeń dla radnych, burmistrzów, wójtów i prezydentów miast. Muszą jednak przestrzegać przepisów określonych w ustawach i rozporządzeniach. Ile więc może maksymalnie zarobić nowo wybrany radny, wójt, burmistrz czy prezydent miasta w 2024 roku?

Samorząd 2024. Ile zarabia prezydent, burmistrz, wójt, radny

Zasady dotyczące wynagradzania prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych gmin, powiatów i województw są zawarte m.in. w: ustawie o samorządzie gminnym, ustawie o samorządzie powiatowym, ustawie o samorządzie wojewódzkim, w ustawie o pracownikach samorządowych czy w rozporządzeniach Rady Ministrów o maksymalnej wysokości diet radnych.

Zarobki samorządowców zobacz w galerii:

Poza tym ważna jest również ustalana w ustawie budżetowej tzw. kwota bazowa - dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. To właśnie ona jest podstawą do wyliczania konkretnych wynagrodzeń. Wartość kwoty bazowej może być aktualizowana co roku, ale przez ostatnie lata nie zmieniano jej, więc wynosi 1789,42 zł.

Ostatecznie jednak stawki pensji - radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast – zależą od indywidualnych decyzji poszczególnych samorządów..

Czytaj również:

Osoba, która zdobędzie mandat radnego gminy, powiatu lub województwa, nie będzie otrzymywała regularnego wynagrodzenia z tego tytułu. Jednak radni mają prawo do otrzymywania diet za uczestnictwo w pracach rady gminy.

Finalne decyzje o wysokości diet podejmuje jednak rada gminy, biorąc pod uwagę funkcje pełnione przez radnych. To oznacza, że przewodniczący rady powinien mieć najwyższą dietę, wiceprzewodniczący i przewodniczący komisji nieco niższą, a najmniej otrzymają zwykli radni (bez żadnych funkcji). Dodajmy, że wysokość diety może również zależeć od tego, w ilu komisjach pracuje radny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna