Spis treści
Bez względu na to, czy podejmujesz walkę z chwastami, chcesz efektywnie podlewać ogród czy poprawić jakość gleby – ściółka jest najlepszym przyjacielem ogrodnika. Ułatwia nam życie, skraca czas spędzony na pieleniu i podlewaniu, a jednocześnie hodowane rośliny są zdrowsze. Opcji organicznych ściółek jest naprawdę wiele i z łatwością można wybrać odpowiednią dla naszego ogrodu.
Czym jest ściółka?
Ściółka to biodegradowalny materiał, którym pokrywa się glebę. Działa jak swego rodzaju naturalny koc wokół podstawy roślin.
Ściółka to wiele korzyści zarówno dla roślin jak i samego ogrodnika. Używanie ściółki pomaga naśladować naturalne ekosystemy i pielęgnuje glebę, dzięki czemu nasze plony są zdrowsze i lepszej jakości. Kolejną z zalet jest również to, że ułatwia nam prace ogrodowe.
Jakie są korzyści ze ściółkowania?
Tłumi chwasty – ściółka uniemożliwia chwastom dostęp do światła słonecznego, a to oznacza, że rośliny rosną spokojniej, mają więcej miejsca, a my nie musimy co chwilę pielić naszego ogródka.
Oszczędza wilgoć – dowodem jest, chociażby liściasta ściółka w lesie. Jeśli włożymy rękę pod leśną ściółkę, niemal zawsze jest tam wilgoć. Od tego jest właśnie ściółka, chroni glebę przed wysychaniem, zatrzymuje wilgoć, z której rośliny chętnie korzystają. Oznacza to mniej podlewania, a jak wiadomo, wodę zawsze warto oszczędzać i daje roślinom większą odporność na suszę.
Chroni glebę – wiatr i deszcz powodują erozję. To główne przyczyny utraty gleby na całym świecie. Łatwiej jest „zdmuchnąć” odsłoniętą glebę, poza tym ziemia zagęszcza się pod wpływem wody. Ściółka pokrywa i chroni glebę, dzięki czemu pozostaje w ogrodzie tam, gdzie jej miejsce.
Izoluje korzenie – ściółka chroni korzenie roślin przed ekstremalnymi temperaturami. Działa jak izolacja zarówno w przypadku upałów jak i zimna. Wielu ogrodników używa ciężkich ściółek, takich jak słoma, do zimowania truskawek, róż i innych bylin.
Poprawia strukturę gleby – jak sama nazwa wskazuje, organiczne ściółki z czasem się rozkładają i dzięki czemu odżywiają glebowe mikroorganizmy. To one ułatwiają korzeniom zapuszczanie się w dół i łatwiejsze odnajdywanie niezbędnych składników odżywczych i wody. Ściółki są rozkładane przez grzyby i bakterie, zasilając sieć pokarmową gleby i budując materię organiczną w ogrodzie.
Nie zostawiaj ziemi bez ściółki!
Kluczowym celem zrównoważonego rolnictwa i ogrodnictwa jest to, aby nigdy nie pozostawiać samej ziemi z posadzonymi w niej roślinami. Wystarczy rozejrzeć się dookoła, w naturze gleba jest zazwyczaj czymś pokryta. Trudno jest w lesie czy użytkach zielonych znaleźć odsłoniętą glebę, jest ona chroniona przez ściółkę. I jest to podstawowy punkt ekologicznego ogrodnictwa: ściółka, ściółka i jeszcze raz ściółka.
Warstwa rozkładających się liści, drewna, szyszek i innych, żywych kiedyś rzeczy, jest tym co napędza glebowe cykle, dzięki czemu wszystko rośnie – od ogromnych drzew po najzwyklejszą sałatę w przydomowym ogródku. Odsłonięta gleba to dla ogrodnika wiele problemów, m.in.:
- chwasty, których nic nie zagłusza,
- wietrzna i wodna erozja,
- większe wahania temperatury – gleba łatwiej się nagrzewa lub marznie, ponieważ nie ma izolacji,
- ulewne deszcze utwardzają powierzchnię odsłoniętej gleby.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?