MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Selfie ze świadectwem szkolnym? Lepiej nie. Ten popularny trend może być niebezpieczny. Chodzi o ochronę danych osobowych

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zdjęcia ze świadectwami szkolnymi często pojawiają się w mediach społecznościowych w dniu zakończenia roku. Uczniowie robią sobie selfie z dokumentem, zwłaszcza gdy widnieje na nim biało-czerwony pasek. Ten trend może okazać się niebezpieczny. Jakie konsekwencje niesie ze sobą publikacja świadectwa szkolnego w internecie? Czy ta praktyka nie narusza przepisów? Przyglądamy się społecznym motywacjom stojącym za tym zjawiskiem. Zwracamy uwagę na ważny aspekt ochrony danych osobowych.

Spis treści

Udostępniasz świadectwo dziecka w sieci? Sprawdź, co na ten temat mówi prawo

Świadectwo szkolne jest dokumentem publicznym i zawiera dane osobowe, a także poboczne informacje o dziecku, które mogą być wykorzystane bez zgody rodzica i dziecka, np. w celach marketingowych.

Zakończenie roku już 23 czerwca. Publikując zdjęcia świadectw należy pilnować ochrony danych osobowych
Zakończenie roku już 23 czerwca. Publikując zdjęcia świadectw należy pilnować ochrony danych osobowych Dariusz Bloch/Polska Press

Zaskoczony? Wyróżnienia czy lepsze oceny np. z przedmiotów artystycznych mogą sugerować zainteresowania dziecka, co jest wskazówką dla tych, którzy kreują komunikaty reklamowe do tych osób.

Dużo bardziej niebezpieczne jest jednak publikowanie danych dziecka:

 • Imię,
 • nazwisko,
 • adres,
 • data urodzenia,
 • w jakiej szkole się uczy.

Te informacje są zamieszczone na świadectwie, dokładnie na pierwszej stronie dokumentu. Takie dane umożliwiają pełną identyfikację konkretnej osoby.

O ochronie danych osobowych dziecka mówi motyw 38 ustawy RODO, której fragment przytaczamy poniżej:

Szczególnej ochrony danych osobowych wymagają dzieci, gdyż mogą one być mniej świadome ryzyka, konsekwencji, zabezpieczeń i praw przysługujących im w związku z przetwarzaniem danych osobowych. Taka szczególna ochrona powinna mieć zastosowanie przede wszystkim do wykorzystywania danych osobowych dzieci do celów marketingowych lub do tworzenia profili osobowych, lub profili użytkownika oraz do zbierania danych osobowych dotyczących dzieci, gdy korzystają one z usług skierowanych bezpośrednio do nich.

Jeśli jako rodzic chcesz opublikować świadectwo dziecka w sieci, pamiętaj o zasłonięciu danych osobowych podczas robienia zdjęcia. Warto także edukować uczniów na temat ochrony danych osobowych, szczególnie teraz, kiedy zbliża się koniec roku szkolnego. Dzieci bowiem chętnie robią sobie selfie ze świadectwem w tym uroczystym dniu.

Świadectwo z paskiem w internecie. Rodzice lubią chwalić się wynikami dzieci

Rodzice towarzyszą swoich dzieciom codziennie w roku szkolnym. Od września do czerwca trwa obowiązek nauki i dorośli widzą, ile kosztuje dzieci wypełnianie szkolnych obowiązków. Jednym przychodzi to łatwiej, innym z przeszkodami.

Świadectwo z paskiem jest dla wielu nagrodą za osiągnięty cel. Rodzice są zwyczajnie dumni ze swoich dzieci, co powoduje, że dzielą się swoimi uczuciami ze światem za pomocą mediów społecznościowych. Tak samo, jak ma to miejsce w przypadku ślubu, zdania egzaminu na prawo jazdy, narodzin dziecka czy cudownego urlopu.

Trend ten budzi jednak silne emocje i jest nawet komentowany przez osoby publiczne. Sztywność systemu edukacji sprawia, że dzieci, aby uzyskać wysokie oceny i tym samym świadectwa z paskiem czują presję doskoczenia do tej samej poprzeczki, ustawionej według jednakowych zasad dla wszystkich. Bez względu na indywidualne predyspozycje potrzeby i talenty, zdrowie, sytuację rodzinną, czy radzenie sobie z emocjami.

To może powodować, że dzieci, które mają słabsze oceny lub mieszane (co często nie wystarcza, aby uzyskać pasek na świadectwie), mogą czuć się etykietowane przez system i gorsze od innych. Przecież brak świadectwa z wyróżnieniem wcale nie oznacza, że dany uczeń włożył w naukę i obowiązki szkolne mniej wysiłku.

Publikowanie świadectw uczniów w sieci – dorośli komentują trend

Nie umiem zrozumieć zasadności publikowania zdjęć świadectw swoich dzieci. Patrząc na to, jak bardzo kiepski mamy system edukacji w naszym kraju – pisał swego czasu w swoich mediach społecznościowych Ekskluzywny Menel.

Bloger zwrócił uwagę na ważną kwestię. Niektóre dzieci lepiej niż inne odnajdują się w sztywnych ramach systemu edukacji. W sieci nie brakowało komentarzy rodziców:

 • Generalnie dzieciaki żyją w poczuciu stresu o rzeczy, o które stresować się nie warto;
 • Nie rozumiem przechwalania się rodziców o wyniki w nauce swojego dziecka;
 • Dziecko nie musi być najlepsze we wszystkim;
 • To tylko wyróżnienie, motywujące do dalszej nauki i zdobywania osiągnięć;
 • Presja rodziców w kwestii świadectw z paskiem jest wręcz niszczycielska;

Edukator, naukowiec i rodzic Jakub Andrzejczak, na swoim profilu „Jakub Andrzejczak — rodzicielstwo i dzieciństwo w świecie cyfrowym”, od kilku lat udostępnia długi i zachęcający do refleksji post dotyczący trendu: Aplauz, gratulacje, uścisk ręki, odbiór nagród i koniecznie zdjęcie ze świadectwem na fejsa z hasztagiem #DumnaMama, #NajlepszaCórka). Tak, jakby bez paska pierwsza nie była dumna, a druga najlepsza. – pisze autor.

Ta sama szkoła, w której od dziecka oczekuje się, by było jednocześnie najlepsze ze wszystkiego, ma przygotować je do życia, w którym wszyscy oczekiwać będą od niego, aby wyróżniało się w jednej dziedzinie. To jeden z wielu paradoksów systemu - czytamy w poście eksperta


Świadectwo z paskiem dla każdego? Inicjatywa wyróżniająca każdego ucznia

W ostatnich latach zyskuje popularność inicjatywa Pasek dla każdego ucznia, zapoczątkowana przez nauczycielkę i edukatorkę Wiolettę Matusiak. Szkoły, które zdecydowały się na udział w akcji, doceniają wszystkich uczniów, bo przecież każde dziecko jest inne.

Akcja polegała na tym, że dzieci otrzymywały świadectwa z paskami w różnych kolorach, przypisanych do poszczególnych kategorii np. zielony pasek dla miłośników przyrody. Jak czytamy na stronie akcji, zielony pasek mówił o dziecku, że jest ono m.in.:

 • żywo zainteresowane otaczającą przyrodą
 • kocha przeprowadzać doświadczenia, eksperymenty,
 • działa w obronie przyrody, klimatu,
 • dba o rośliny w klasie,
 • w ramach wolontariatu wyprowadza co tydzień na spacer psy ze schroniska.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj
StrefaEdukacji.pl
!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Selfie ze świadectwem szkolnym? Lepiej nie. Ten popularny trend może być niebezpieczny. Chodzi o ochronę danych osobowych - Strefa Edukacji

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna