Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Senat przyjął ustawę o in vitro. Lekarze się cieszą, Kościół nie

Urszula Ludwiczak [email protected]
Przeciwko ustawie wypowiedział się Episkopat Polski
Przeciwko ustawie wypowiedział się Episkopat Polski sxc.hu
Trzema głosami w piątkowe popołudnie Senat przegłosował ustawę o leczeniu niepłodności.

Bez żadnych poprawek, w wersji, jaką wcześniej uchwalił Sejm. W poniedziałek ustawa ma być skierowana do prezydenta RP. Ten ma 21 dni na jej podpisanie i ogłoszenie w Dzienniku Ustaw.

Przyjęciu ustawy towarzyszyła bardzo burzliwa debata. W jej efekcie pierwsza Polka z in vitro, która urodziła się 28 lat temu w Białymstoku, Magdalena Kołodziej, pierwszy raz publicznie zabrała głos w tej sprawie i wystosowała list otwarty, upowszechniony przez stowarzyszenie "Nasz bocian". " Nie mam na czole bruzdy, nie cierpię na małogłowie, w dodatku mam dwie córki poczęte w sposób naturalny" - podkreślała Magdalena Kołodziej. "To, co się w tej chwili dzieje jest nie do przyjęcia i nie do pomyślenia. Jak można odmawiać ludziom prawa do leczenia, jak można zupełnie bezkarnie obrażać tyle osób, jak można wypowiadać się na tematy, o których nie ma się żadnego pojęcia?"

O przyjęcie ustawy do senatorów i prezydenta RP apelowali też białostoccy profesorzy, dzięki którym w listopadzie 1987 roku na świat przyszła Magda.

Teraz cieszą się z wyniku piątkowego głosowania.

- Ta ustawa jest dobrym, wartościowym, nowoczesnym dokumentem - mówi prof. Marian Szamatowicz. - Czekamy jeszcze na podpis prezydenta.

- Cieszę się że ustawa została przegłosowana w całości - komentuje prof. Waldemar Kuczyński. - Obawiałem się bowiem poprawek, które mogłyby wypaczyć treść ustawy. W końcu Polska dołączy do grupy cywilizowanych krajów, gdzie leczenie niepłodności jest uregulowane pod względem prawnym. Z tej ustawy powinni się cieszyć przede wszystkim pacjenci. Bo ten akt zapewnia większe bezpieczeństwo leczenia i bezpieczeństwo zarodków. Narzuca także kontrolę nad ośrodkami leczenia niepłodności i kary za nieprzestrzeganie prawa. Ufam też, że prezydent ustawę podpisze. Nie znajduję w tej ustawie żadnych elementów, które by naruszały wartości konstytucyjne.

Przeciwko ustawie wypowiedział się Episkopat Polski. Zdaniem biskupów, wyniki głosowania w Senacie w sprawie ustawy dotyczącej procedury "in vitro" - pod pozorem leczenia niepłodności - legalizują m.in. niszczenie ludzkich embrionów. "Wyrażamy temu zdecydowany sprzeciw. Cel nigdy nie uświęca środków; tak jest i tym razem"- zaznaczyli.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna