MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sesja rady powiatu wysokomazowieckiego. Szpital ze stratą 200 tys. zł. Ogłoszony został przetarg na budowę nowej siedziby starostwa

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem
Za nami marcowa sesja rady powiatu wysokomazowieckiego. Szpital w Wysokiem Mazowieckiem po raz pierwszy zanotował stratę rzędu 200 tys. zł. Powiat ogłosił przetarg na budowę nowej siedziby starostwa. Kolejna inwestycja drogowa zostanie zrealizowana.

Starosta wysokomazowiecki Bogdan Zieliński zapowiedział, że na najbliższej sesji powiatu będzie rozpatrywane sprawozdanie z wykonania budżetu szpitala za 2022 rok. Strata za ubiegły rok szpitala wyniosła 200 tys. zł,

Niestety po raz pierwszy szpital ma stratę. W tamtym roku bardzo duże środki zostały przeznaczone na inwestycję w szpitalu. Wynik finansowy wyszedł nie najlepszy. Będziemy musieli jako powiat pokryć stratę w wysokości ponad 200 tys. zł. Powiat jako jednostka organizacyjna nie może dofinansowywać bieżącej działalności szpitala - powiedział na sesji starosta.

Zdaniem Bogdana Zielińskiego jedną z przyczyn złej sytuacji są zmiany w wynagrodzeniach pracowników służby zdrowia.

Są pierwsze wyroki i to dotyczy akurat naszego szpitala, w którym na rzecz pielęgniarek szpital musi wypłacić środki w wysokości 500 złotych i na pewno będziemy się tutaj zastanawiać, co z tym dalej robić. Jeżeli my wypłacimy większe wynagrodzenia, to strata szpitala będzie jeszcze się pogłębiała - mówił starosta. - Jeszcze gorzej jest od początku tego roku, naprawdę bardzo trudna jest sytuacja finansowa właśnie ze względu na wysokość wydatków na wynagrodzenia. Nie ma co ukrywać, że dochody z kontraktów są zbyt niskie w stosunku do płaconych wynagrodzeń - dodał Bogdan Zieliński.

Mimo straty planowane są kolejne inwestycje w szpital. W przyjętych zmianach do budżetu, zabezpieczono kwotę 320 tys. złotych na cyfryzację wysokomazowieckiego szpitala.

Zarząd powiatu zdecydował o realizacji kolejnej inwestycji drogowej, która znajdowała się na liście rezerwowej. Chodzi konkretnie o remont drogi Siennica Święchy-Dąbrowa Nowa Wieś. Będzie to inwestycja dwuletnia. Starosta podkreślił, że powiat stara się pozyskiwać dotację na kolejne remonty dróg. Prowadzone są m.in. rozmowy w sprawie remontów dróg znajdujących się przy jednostkach wojskowych.

Powiat ogłosił przetarg na budowę nowej siedziby starostwa. Starosta przekazał, że obecnie w budynku, który znajduje się na terenie, gdzie ma powstać nowa siedziba, zamieszkują osoby, które nie mają prawa do budynku. Starostwo zaproponowało rodzinie mieszkanie w Krzyżewie, jednak nie zgodzili się na taki wariant.

Zwróciłem się z pytaniem do burmistrza miasta, czy jest możliwość załatwienia lokalu rodzinie. Wolałbym to rozwiązać w sposób pokojowy. Te sprawy w sądach też trwają. Będziemy starali się załatwić to polubownie. Jednak działamy w tej kwestii dwutorowo - wyjaśnił starosta.

Nowy budynek starostwa będzie liczył do 3 kondygnacji naziemnych oraz 1 podziemną. Nowoczesny budynek zapewni energooszczędność. Dodatkowo powstanie m.in. parking na 80 miejsc.

Zdaje sobie sprawę, że nie każdemu będzie pasowała ta inwestycja. W komentarzach pod jednym z artykułów czytałem, że czemu nie budujemy żłobków, przedszkoli. My nie mam takich kompetencji. To nie jest jakiś pałac. Ten nowy budynek ma służyć na lata - podkreślił starosta.

Zobacz też:Dostały po 500 zł. Pielęgniarki z Wysokiego Mazowieckiego wygrały w sądzie. Już po raz kolejny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna