Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sezon pielgrzymkowy 2023. Pielgrzymka z Suraża dotarła do Hodyszewa

OPRAC.: PL
Pątnicy z Suraża
Pątnicy z Suraża Elżbieta Chojnowska
Sierpień do szczególny okres na pielgrzymowanie, wtedy wierni pielgrzymują najczęściej. W kościele katolickim prócz największych sanktuariów, jak Jasna Góra w Częstochowie, pątnicy odwiedzają również te mniejsze. Przykładem są uczestnicy pielgrzymki z Suraża, którzy zanieśli swoje modły do Hodyszewa.

Moda na pielgrzymowanie

Ostatnimi czasy pielgrzymowanie stało się znów popularne. Prócz pielgrzymek pieszych organizowane są rowerowe, a nawet kajakowe. Pielgrzymka to podróż podjęta z pobudek religijnych do miejsc świętych. Motywem podjęcia trudu pielgrzymowania może być chęć zadośćuczynienia za popełnione występki lub też chęć wyrażenia prośby, np. o zdrowie, o pomyślność. Pątnicy pielgrzymują również, ażeby wyrazić wdzięczność.

Zobacz pątników z Suraża i sanktuarium w Hodyszewie:

Pielgrzymki mogą być zbiorowe lub indywidualne. Pielgrzymki zbiorowe organizowane są przez instytucje religijne. Indywidualni pątnicy mogą też przyłączać się do większych grup pielgrzymich.

Sanktuaria katolickie na Podlasiu przyciągają tłumy wiernych. Sprawdź jak wyglądają i jaką mają historię

Cudowna ikona w Hodyszewie

Parafię pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Hodyszewie prowadzą księża pallotyni. Parafia została erygowana w 1919. Dekretem biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego z 9 lutego 2021 r. kościół parafialny został ustanowiony jednym z 20 kościołów stacyjnych Papieskiego Roku św. Józefa w diecezji łomżyńskiej. Do parafii należą wierni z następujących miejscowości:

  • Hodyszewo, Jośki,
  • Kiewłaki, Ściony,
  • Wodźki.

Zobacz pątników z Suraża i sanktuarium w Hodyszewie:

Sanktuarium słynie z cudownego obrazu Matki Bożej z Dzięciątkiem z XVII wieku. Po objawieniach Matki Bożej na drzewie w Krynicy, zbudowano tam na Jej cześć drewnianą kaplicę, a woda ze studni, znajdującej się na środku kaplicy, ma do dziś właściwości lecznicze.

Po burzliwej historii, zarówno podczas pierwszej, jak i drugiej wojny światowej, cudowny obraz powrócił do nowowybudowanej świątyni w 1949 roku. Odtąd Hodyszewo zaczęto nazywać „Jasną Górą Podlasia”. W 1976 roku opiekę nad sanktuarium powierzono pallotynom. W 1980 roku cudowny obraz został koronowany koronami papieskimi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna