Michał Niewiński w Gdańsku zdobył swój pierwszy medal Pucharu Świata
Michał Niewiński w Gdańsku zdobył swój pierwszy medal Pucharu Świata Jakub Steinborn
W zawodach z cyklu Pucharu Świata w short tracku, które rozegrane zostały w Gdańsku, reprezentanci Polski wywalczyli dwa brązowe medale. Na 500 metrów na najniższym stopniu podium stanęli zawodnicy ŁKS Juvenii Białystok Łukasz Kuczyński w sobotę i Michał Niewiński w niedzielę.

Gdańsk był gospodarzem kolejnych zawodów z cyklu Pucharu Świata w short tracku. I tym razem nie zabrakło polskich reprezentantów na podium, a stało się to dwukrotnie za sprawą doskonałych startów łyżwiarzy szybkich na krótkim torze z ŁKS Juvenii Białystok.

Oba medale nasi zawodnicy zdobyli na dystansie 500 metrów, który staje się powoli polską specjalnością.

W sobotę trzeci na dystansie 500 metrów był 24-letni Łukasz Kuczyński. W finale Kuczyński wystartował z najgorszego, piątego pola. Na przedostatnim okrążeniu skorzystał na upadku Denisa Nikiszy z Kazachstanu, a następnie, na samym finiszu, o 0,021 sekundy wyprzedził Koreńczyka Kim Tae Sunga. Zwycięzył Koreańczyk Seo Ri Ya przed Kanadyjczykiem Stevenem Dubois.

– Faktycznie, jestem w dobrym momencie w swojej karierze. Czuję się, że rozwijam się jako zawodnik, już inaczej podchodzę do biegów. Dochodząc do ćwierćfinałów i półfinałów, wiem już, jak się w nich zachowywać. W short tracku wszystko może się rozegrać na ostatnim wirażu. Wiedziałem, że są sprinterzy z mocnym startem i lepiej nie pchać się, tylko przeczekać jedno i dwa kółka. Warto było czekać na swój moment i włożyć nogę na samym finiszu, by być trzecim - powiedział na mecie Łukasz Kuczyński.

W sobotę na 500 metrów startował także Michał Niewiński i ostatecznie sklasyfikowany został na 9. miejscu. W niedzielę jednak spisał się fantastycznie i w gdańskiej hali Olivii ponownie zobaczyliśmy Polaka na podium na dystansie 500 metrów. Niewiński, tak jak Kuczyński zajął trzecie miejsce. W biegu finałowym 20-letni białostoczanin był czwarty, ale zdaniem sędziów, w fizycznej walce z Polakiem na dystansie przepisy przekroczył Kanadyjczyk Felix Roussel, co skutkowało jego wykluczeniem. Brąz Niewińskiego w Gdańsku to jego pierwszy indywidualny medal PŚ. Złoto zdobył inny Kanadyjczyk, Steven Dubois, a srebro Kazach Denis Nikisza.

– Od początku tego sezonu miałem założone zdobycie medalu indywidualnego na PŚ, to był mój cel. Wiem, że nasza drużyna jest mega silna, a zdobywane przez nas medale tylko budują to przekonanie. Przede wszystkim super jest to, że w ostatnim dniu finału i na ostatnim dystansie zdobyłem ten medal. Smakuje to niesamowicie – powiedział Michał Niewiński.

A już w czwartek, 22 lutego, w gdańskiej hali rozpoczną się mistrzostwa świata juniorów w short tracku. Na starcie nie zabraknie Polaków na czele z Anną Falkowską, złotą medalistką Zimowych Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w koreańskim Gangwon.