MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skąd się wziął niemiecki "cud" gospodarczy? Instytut Pamięci Narodowej otworzył specjalną wystawę "Gospodarka III Rzeszy"

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Otwarcie wystawy "Gospodarka III Rzeszy" przez Instytut Pamięci Narodowej.
Otwarcie wystawy "Gospodarka III Rzeszy" przez Instytut Pamięci Narodowej. Fot. Mikołaj Bujak (IPN)
W czwartek Instytut Pamięci Narodowej otworzył na Krakowskim Przedmieściu wystawę "Gospodarka III Rzeszy", pokazującą skąd tak naprawdę wziął się niemiecki "cud" gospodarczy po II wojnie światowej. Niemcy stworzyli obozy koncentracyjne, z których czerpali niewolniczą siłę roboczą dla przemysłu - podkreśla Instytut Pamięci Narodowej, zaznaczając, że wiele ówczesnych niemieckich firm korzystało z niewolniczej i przymusowej pracy więźniów obozów koncentracyjnych, co często kończyło się ich śmiercią.

Wystawa prezentuje źródła dzisiejszej niemieckiej potęgi gospodarczej: infrastrukturę i technologie z czasów Wehrwirtschaft, czyli gospodarki wojennej, opartej na grabieży mienia i wyzysku ludności z państw pobitych przez Niemcy w czasie II wojny światowej - możemy przeczytać na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.

Polacy byli szczególnie dyskryminowani przez Niemców

Zarządzenia niemieckie szczególnie dyskryminowały Polaków i obywateli ZSRS. Ich pozycja była gorsza niż robotników cudzoziemskich z innych państw, podlegali dekretom specjalnym i byli skazani na samowolę gestapo i innych służb policyjnych. Nie zawierano z nimi żadnych umów o pracę i nie chroniły ich żadne przepisy. Polak nie miał prawa wyboru zmiany miejsca pracy, a czas pracy ustalał pracodawca.

Większość z nich była zmuszana do ciężkiej pracy w wymiarze ponad 70 h tygodniowo, co w zdecydowanej części kończyło się śmiercią z wycieńczenia, co podkreślał podczas otwarcia wystawy prezes IPN-u Karol Nawrocki.

"Czy możemy przejść obok tego obojętnie?"

Prezes IPN Karol Nawrocki podczas konferencji prasowej po otwarciu wystawy "Gospodarka III Rzeszy" zaznaczył, że świat nie może przejść obok tego zjawiska obojętnie.

- Sam Deutsche Bank inwestował w rozwój obozu koncentracyjnego Auschwitz - podkreślił Nawrocki.

- Czy możemy przejść obojętnie obok tego, że wiele niemieckich firm zbudowało swój kapitał na cierpieniu i śmierci Polaków i reprezentantów innych narodów? Wystawa jest zgodna z prawdą historyczną. Jest znakiem zapytania, czy bez zadośćuczynienia za cierpienie II wojny światowej uda nam się zbudować praworządną i pełną sojuszniczych zobowiązań silną wspólnotę. Mam nadzieję, że Niemcy zrozumieją, że bez rzeczywistego zadośćuczynienia, na które widzimy po tej wystawie są środki finansowe, nie uda się zbudować lepszego świata i lepszej Europy - zaznaczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Które firmy korzystały z niewolniczej i przymusowej pracy więźniów?

Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie Instytutu Pamięci Narodowej, z niewolniczej pracy korzystało ok. 90 proc. ówczesnych niemieckich firm. Były to:

 • Continental
 • BMW
 • Mercedes-Benz
 • Volkswagen
 • Siemens
 • Siemens
 • Bayer
 • Agfa
 • Dr. Oetker
 • Hugo Boss
 • Allianz
 • Deutsche Reichsbahn
 • Lufthansa
 • Deutsche Bank
 • koncern IG Farben

Niemiecki historyk Götz Aly obliczył z kolei, że zagrabione przez Niemców dobra miałyby dzisiaj wartość co najmniej 2 bln euro. Wiele ukradzionych w całej Europie dóbr kultury do dziś znajduje się w rękach niemieckich.

od 16 lat

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Skąd się wziął niemiecki "cud" gospodarczy? Instytut Pamięci Narodowej otworzył specjalną wystawę "Gospodarka III Rzeszy" - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna