W 2021 roku mróz szczególnie mocno chwycił w połowie stycznia. Przysłaliście nam wtedy sporo zdjęć. Zamarzały nie tylko pozostawione na balkonie napoje wyskokowe, ale nawet... jajka w kurniku. Zobaczcie na naszych zdjęciach, jakie szkody poczynił wtedy mróz.
Choć za polski biegun zimna uznawane są Suwałki, to wcale nie tam odnotowano najniższą temperaturę w historii regionu. Najzimniej w Białymstoku było 12 stycznia 1950 roku. Temperatura spadła wówczas do -38,4 stopni. Nie jest to jednak rekord regionu. Odnotowano go dzień wcześniej w Białowieży. 11 stycznia 1950 odnotowano tam -38,7 stopni.
Jednym z miast, w którym zanotowano największe amplitudy wieloletnie są Suwałki. 12 stycznia 1950 zanotowano tu –35,5 °C, a 11 lipca 1946 37 °C. Suwałki dzierżą również inny rekord pogodowy: odnotowano tu najwyższe w historii ciśnienie atmosferyczne. 23 stycznia 1907 wyniosło ono 1064,8 ± 0,5 hPa.
Z kolei najcieplej w historii było w Prószkowie k. Opola. 29 VII 1921 r. termometry pokazały 40,2 °C.
Zobacz także: Podlaskie pod śniegiem! Mróz i śnieżyce atakują. Jedyny ratunek to MEMY. Nadeszła bestia ze wschodu?
Gdy temperatura spadnie do 20 kresek poniżej zera, warto zadbać o dodatkową ochronę. Zaleca się odpowiednio zadbać o cerę, stosując kremy. Najlepsze są kremy tłuste i półtłuste, bo używanie tych nawilżających może odnieść odwrotny skutek.
Miejsca szczególnie narażone na odmrożenia to nos, uszy, policzki oraz palce u rąk i stóp. Zależnie od stopnia odmrożenia, mogą wystąpić różne dolegliwości.
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?