MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Ślepota twarzy” jako kolejne powikłanie po COVID-19. Na to schorzenie cierpi także Brad Pitt. Na czym polega prozopagnozja?

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Szacuje się, że nawet 1 na 50 osób może cierpieć z powodu ślepoty twarzy.
Szacuje się, że nawet 1 na 50 osób może cierpieć z powodu ślepoty twarzy. Ibraim Leonardo / Pexels
Lista powikłań po przechorowaniu koronawirusa robi się coraz dłuższa. Do problemów z koncentracją, pamięcią i mową, ostatnio dołączył kolejny objaw: prozopagnozja. To problem z rozpoznawaniem twarzy znajomych – w tym rodziny – lub widzianych już wcześniej osób. Przypadek 28-letniej kobiety, która cierpi na „syndrom Brada Pitta”, został opisany w najnowszym wydaniu czasopisma medycznego „Cortex”.

Spis treści

Ślepota twarzy jako kolejne powikłanie po przechorowaniu COVID-19

Sars-CoV-2 to wirus, który atakuje nie tylko układ oddechowy, ale wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Wśród powikłań występujących po przechorowaniu COVID-19 wymienia się m.in.:

Wśród powikłań natury psychicznej pojawiają się:

  • utrata pamięci długotrwałej,
  • mgła mózgowa, czyli zaburzenia koncentracji i pamięci,
  • zaburzenia mowy,
  • psychoza.

Do grupy tych objawów, naukowcy dodali ostatnio prozopagnozję, czyli upośledzenie rozpoznawania znajomych twarzy. Osoby cierpiące na to zaburzenie często mają trudności z rozpoznaniem członków rodziny, bliskich przyjaciół, a nawet samych siebie.

Pierwszy zdiagnozowany przypadek prozopagnozji po długim covidzie

W czasopiśmie medycznym „Cortex” opisano przypadek Annie – 28-letniej kobiety, która przed zachorowaniem na COVID-19 nie miała problemów z rozpoznawaniem twarzy. Kobieta przeszła infekcję koronawirusem w marcu 2020 r., a dwa miesiące później zauważyła u siebie trudności z poznawaniem wizerunku bliskich osób. Objawy nawracały i się utrzymywały.

Zobacz także: W czerwcu koniec pandemii COVID-19? Minister zapowiada zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego i obowiązku noszenia maseczek w aptekach

W dwóch testach rozpoznawania znajomych twarzy i dwóch testach rozpoznawania wizerunków obcych osób, Annie wykazała wyraźne upośledzenie. Uzyskała natomiast normalne wyniki w testach oceniających: wykrywanie twarzy, percepcję tożsamości twarzy, rozpoznawanie obiektów, rozpoznawanie scen i pamięć niewzrokową. Deficyty nawigacyjne często współwystępują z prozopagnozją, a badana twierdzi, że jej zdolności nawigacyjne są znacznie gorsze niż przed zachorowaniem.

Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 54 respondentów, którzy przeszli długi covid wykazały, że większość chorych odczuwała pogorszenie rozpoznawania wzrokowego i zdolności nawigacyjnych.

Jak podsumowują naukowcy, wyniki badań Annie wskazują, że COVID-19 może powodować poważne i selektywne zaburzenia neuropsychologiczne podobne do deficytów obserwowanych po uszkodzeniu mózgu i wydaje się, że upośledzenie wzroku wysokiego poziomu nie jest rzadkością u osób z długim covidem.

Na czym polega „syndrom Brada Pitta”?

To normalne, że czasem mamy problem z rozpoznawaniem twarzy, którą widzieliśmy wcześniej, ale prozopagnozja to zaburzenie, które jest znacznie poważniejsze. Polega na trudności z ustaleniem, czy osoba z zaburzeniem widziała wcześniej daną twarz oraz z rozpoznaniem wizerunku osób, z którymi spotkała się wcześniej wiele razy. Mogą być to bardzo bliskie osoby – małżonek, dzieci czy rodzice.

Jak poddaje portal Faceblind, prowadzony przez naukowców z Dartmouth College, zajmujących się badaniem osób dotkniętych ślepotą twarzy:

Jednym z charakterystycznych objawów prozopagnozji jest duże poleganie na informacjach innych niż twarz, takich jak włosy, chód, ubranie, głos czy inne cechy charakterystyczne. Jedną z najczęstszych skarg prozopagnostyków jest to, że mają problemy ze śledzeniem fabuły programów telewizyjnych i filmów, ponieważ nie mogą odróżnić tożsamości postaci. Prozopagnostycy mają również czasami trudności z wyobrażeniem sobie twarzy ludzi, których znają.

Prawie wszystkie przypadki prozopagnozji, które zostały udokumentowane przed XXI w., wynikały z uszkodzenia mózgu, zwykle z powodu urazu głowy, choroby zwyrodnieniowej lub udaru. Przypadki spowodowane uszkodzeniem mózgu nazywane są nabytą prozopagnozją: osoby te miały normalne zdolności rozpoznawania twarzy, które były następnie upośledzone.

O prozopagnozji rozwojowej (wrodzoną) mówimy, kiedy występują już we wczesnym okresie życia i jest spowodowana zaburzeniami neurorozwojowymi, które wpływają na mechanizmy przetwarzania twarzy. Co ciekawe, osoby z wrodzonym zaburzeniem nigdy nie rozpoznawały twarzy i często w dorosłym życiu nie zdają sobie sprawy, że ich postrzeganie jest upośledzone.

Jedną z osób, która podejrzewa u siebie występowanie prozopagnozji, jest Brad Pitt. Jak podał w 2022 r. CBS News, aktor nigdy nie został formalnie zdiagnozowany, ale przyznał, że ma trudności z zapamiętywaniem i rozpoznawaniem twarzy, a to sprawia, że wydaje się zdystansowany. Dodał, że się tego wstydzi i powiedział, że chciałby poznać inną osobę, która może ma podobne symptomy.

Taką osobą jest m.in. współzałożyciel Apple – Steve Wozniak, który przyznał, że ma prozopagnozję. Szacuje się, że „syndrom Brada Pitta”, może dotykać nawet 2,5 proc. populacji.

Miej ciśnienie pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: „Ślepota twarzy” jako kolejne powikłanie po COVID-19. Na to schorzenie cierpi także Brad Pitt. Na czym polega prozopagnozja? - Strona Zdrowia

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna