Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słońce może szkodzić

Agnieszka Zalewska
Kremu do opalania dostosuj nie tylko do rodzaju skóry, ale przede wszystkim do jej karnacji i wrażliwości
Kremu do opalania dostosuj nie tylko do rodzaju skóry, ale przede wszystkim do jej karnacji i wrażliwości
Opalenizna wciąż jest dla wielu z nas oznaką zdrowia, symbolem udanych wakacji. Ale nie ma nic gorszego dla nieprzygotowanej skóry niż pobyt na ostrym słońcu

Dobre rady

Dobre rady

Słońce zwiększa naszą aktywność, poprawia nastrój, wspomaga syntezę witaminy D, co ma duże znaczenie dla struktury kości.
Aby zapewnić skórze zdrowie, piękny wygląd i długą młodość, należy zapewnić jej specjalną pielęgnację i ochronę w okresie opalania:
- należy unikać słońca w godzinach od 10. do 13., wtedy, kiedy słońce świeci najmocniej;
- używać kremów z wysokimi filtrami UVA i UVB
- nosić nakrycie głowy i przewiewne ubranie;
- uzyskać informacje, czy przyjmowane przez nas leki w połączeniu ze słońcem nie zaszkodzą skórze;
- zasięgnąć porady, czy stosowane kosmetyki w połączeniu ze słońcem nie zaszkodzą skórze.
Ponadto warto:
- nosić okulary z filtrami UV;
- w okresie nasłonecznienia pić soki i wodę (zawierają mikro- i makroelementy)
- zwracać uwagę na wszelkie nowe zmiany na skórze.

Reakcją organizmu na promieniowanie ultrafioletowe (UV) jest opalanie - mówi Mirosława Pietrewicz, dermatolog z Białegostoku. - Z reguły działa ono na nas pozytywnie: dodaje nam energii, a także wpływa na syntezę witaminy D w naszym organizmie.

Ale do tego wystarczy zwykły spacer w słoneczny dzień. Bo nadmiar słońca potrafi skórze zaszkodzić. Może doprowadzić do oparzeń słonecznych, fotoalergii, przedwczesnego starzenia skóry, nawet nowotworów. Dlatego tak istotna staje się odpowiednie zabezpieczenie, zanim zaczniemy się smażyć na słońcu.

Odpowiednia ochrona

Kosmetyk chroniący przed promieniami UV trzeba dobierać indywidualnie, znając typ własnej skóry i jej reakcję na słońce.
- Najsilniejszej ochrony wymagają ci, których natura obdarzyła jasną cerą, oraz osoby z dużą ilością znamion barwnikowych na ciele, ze skórą, skłonna do fotoalergii, naczyniową. - mówi dermatolog. - Przed promieniami UV najskuteczniej chroni krem z najmocniejszym filtrem (oznaczonym symbolem 50 na opakowaniu).

Dla osób ze zmianami trądzikowymi do ochrony przed słońcem służą specjalne kosmetyki z linii antytrądzikowych, zwykle o lżejszej konsystencji. Kremy ze słabszym filtrem (40, 30, 20) można stosować gdy skóra bardziej jest opalona.

Uwaga na dziecko

Maluchy mają wyjątkowo delikatną skórę, a na słońcu zwykle spędzają dużo czasu.
Do ochrony przed promieniami nie wystarczy im czapka z daszkiem i koszulka na ramiona. Skóra najszybciej czerwieni się na twarzy, karku i plecach, ale narażone na oparzenia jest całe ciało. Dlatego dziecko trzeba smarować szczególnie dokładnie (także uszy, dłonie, stopy) kremem z najwyższym filtrem. Na czerniaka może zachorować nawet kilkuletni maluch, a rozwój choroby zdarza się częściej u osób, które w dzieciństwie przeszły silne oparzenie słoneczne.

Osoby ze znamionami na skórze powinny szczególnie ostrożnie dawkować sobie słońce i używać tzw. sunblockerów - kosmetyków niemal całkowicie broniących skórę przed działaniem słońca. Wprawdzie czerniak może rozwinąć się i na skórze bez zmian, ale wszelkie znamiona powinny wzmóc naszą czujność.
A u wszystkich bez wyjątku nadmiar słońca źle wpływa na jędrność i sprężystość skóry.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna