Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słońce na suficie

Wojciech Nowicki
Dzięki świetlikom zyskuje się subtelny efekt świetlny
Dzięki świetlikom zyskuje się subtelny efekt świetlny
W niektórych pomieszczeniach - łazienkach, garderobach, kuchniach czy garażu - nie jest możliwy montaż okien. Idealnym rozwiązaniem jest wtedy instalacja świetlików dachowych.

Stosowanie świetlika jest szczególnie zalecane w pokojach dzieci, nad stanowiskami pracy, w pracowniach komputerowych oraz we wszystkich innych pomieszczeniach, w których szczególnie intensywnie używamy naszego wzroku, w których wykonywana praca wymaga precyzji oraz skupienia - mówi Piotr Lipski, szef białostockiej firmy Next, zajmującej sie dystrybucją i montażem systemów świetlików dachowych. - Bo nawet najlepszej jakości światło sztuczne nie zastąpi zalet światła naturalnego.

Dzienne światło

Dostarczają w słoneczny dzień do pomieszczenia od 6 tys.do 10 tys. lumenów światła (tradycyjna stuwatowa żarówka - ok. 1200 lumenów). Są praktycznie niezniszczalne (żywotność tradycyjnej żarówki to ok. 2 tys. godzin) i po ich zamontowaniu nie ma już dodatkowych opłat za eksploatację.
- Kopułę świetlika należy montować na najbardziej nasłonecznionej, południowej części dachu - radzi Witold Konopka, specjalista z firmy Next. - Unikamy miejsc zacienionych przez drzewa lub sąsiednie budynki. Rura światłonośna powinna być jak najbardziej naciągnięta oraz jej droga musi być jak najkrótsza i jednocześnie najprostsza, aby przepuszczała maksymalną ilość światła. Pora dnia, roku, pozycja słońca, długość i szerokość geograficzna mają także wpływ na ilość uzyskanego w pomieszczeniu światła. Nawet kolor ścian ma znaczenie.

Prosta konstrukcja

Świetliki rurowe składają się właśnie z umieszczonej na dachu kopuły zbierającej światło, giętkiej rury światłonośnej i rozpraszacza pryzmatycznego, który równomiernie rozprowadza światło w pomieszczeniu. Element montowany w płaszczyźnie dachu może mieć kształt płaski, wyglądem przypominający małe okno połaciowe. Może być również półokrągły, w kształcie kopuły.

Między dachem a sufitem montowany jest tunel światłonośny, o różnym przekroju (250-550 mm) i długościach. Tunel światłonośny może być wykonany z elastycznej harmonijki albo z kilku połączonych ze sobą sztywnych elementów z aluminium pokrytego powłoką odbijającą światło.

Tunel elastyczny stosuje się wówczas, gdy na jego drodze znajdują się przeszkody. Łatwo go wtedy wygiąć, by je ominąć. Jeśli droga z dachu jest prosta i bez przeszkód, najlepiej wybrać tunel sztywny, złożony z dwóch elementów kolankowych i dwóch rur. Dzięki takiej składanej konstrukcji łatwo nadać mu potrzebny kąt nachylenia.

- W suficie pomieszczenia montuje się zestaw, wykonany z akrylu, z elementem wykończeniowym w postaci pierścienia - wyjaśnia Witold Konopka. - Możemy pokusić się o zestaw elektrycznego oświetlenia. Wówczas świetlik z zestawem oświetleniowym po zmroku może służyć jako elektryczna lampa. Razem ze świetlikiem można też instalować element wentylacyjny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna