Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślub w cerkwi

Redakcja
Prawosławne wesele różni się trochę od tego w kościele katolickim. Inne jest samo nabożeństwo ślubne.

Jest trochę dłuższe, trwa od ok. godziny do dwóch. Celebrowane jest w języku starocerkiewno słowiańskim. Coraz częściej zdarza się, że ksiądz prawosławny (batiuszka) kazanie wygłasza po polsku, aby dotarło do większej liczby zaproszonych gości.
Poniżej przedstawiamy jak wyglądają przygotowania do ceremonii ślubnej w kościele prawosławnym.

Terminy

Niezależnie od tego, gdzie bierzemy ślub, czy w cerkwi, czy w kościele wszelkie przygotowania najlepiej zacząć właśnie od wyznaczenia daty. Zanim zamówimy salę weselną, ustalmy termin ślubu, bo okazać się może, iż dzień ten w kalendarzu liturgicznym jest nieodpowiedni (wypada w dzień postny lub data ta jest zarezerwowana na inna uroczystość). - Do sakramentu ślubu można przystąpić właściwie w każdy dzień tygodnia. Odpowiednie terminy dobiera się jedynie, ze względu na wesela, które nie mogą odbywać się w dzień postny - tłumaczy ksiądz Adam Sawicki, proboszcz parafii Św. Mikołaja w Białymstoku - Wesele nie może też być przeszkodą w uczęszczaniu na nabożeństwo. Stąd w cerkwi prawosławnej nie udzielamy ślubów w sobotę. Wesele skończyłoby się wówczas w niedziele rano, a weselnicy nie byliby w stanie przyjść na niedzielną modlitwę - dodaje batiuszka. Najbardziej odpowiednie terminy to piątek i niedziela wieczór. - W cerkwi dzień zaczyna się po nabożeństwie wieczornym dnia poprzedniego. Zgodnie z tą reguła piątkowy wieczór w kalendarzu liturgicznym uznawany jest już za sobotę i nie ma w nim żadnych przeciwwskazań do zabaw weselnych.

Przygotowania

Zanim dojdzie do ceremonii ślubu, należy odbyć kilka spotkań w kancelarii parafialnej.
Należy tam dostarczyć kilka dokumentów:
- świadectwa chrztu w kościele chrześcijańskim (może być z cerkwi lub z kościoła katolickiego. Śluby nie są udzielane wyznawcom religii nie chrześcijańskich i świadkom Jehowy)
- zaświadczenie przedślubne (potwierdzające odczytanie trzech zapowiedzi w rodzimych parafiach państwa młodych)
- zaświadczenie z Urzędu Sanu Cywilnego ( zawarty zostanie ślub konkordatowy tj. uznany przez organy państwowe. Zaświadczenie to po wypełnieniu, należy oddać z powrotem do Urzędu. Jeden egzemplarz zatrzymuje parafia)
- w przypadku małżeństw mieszanych (np. katolicko-prawosławnego) należy złożyć podanie do biskupa. - Podania te to jedynie formalność i zazwyczaj rozpatrywane są pozytywnie. Pomagają jedynie w prowadzeniu statystyk zawierania małżeństw mieszanych w diecezji - wyjaśnia ksiądz Sawicki
Wszelkie formalności przedślubne w cerkwi trwają około miesiąca, tyle, mniej więcej, trwa odczytywanie zapowiedzi.

Obowiązki.

Należy pamiętać, iż ślub to nie tylko formalność. Wymaga też duchowych przygotowań. Cerkiew prawosławna nie prowadzi obowiązkowych kursów przedmałżeńskich, jak jest to przyjęte w kościele katolickim. Jedynie, w przypadku związków mieszanych organizuje się kilka spotkań z narzeczonymi, aby wyjaśnić osobie innego wyznania przebieg obrzędu i znaczenie sakramentu.
Przed ślubem duchowni sugerują również, by para przystąpią do sakramentu spowiedzi i eucharystii. Nie jest to obowiązkiem. W cerkwi eucharystia podawana jest pod dwoma postaciami chleba i wina (ciało i krew).

Sakrament ślubu jest bardzo ważny w życiu wiernych prawosławnych. Pamiętać, więc należy o powadze i odpowiedzialnością, jakiej wymaga zawarcie związku małżeńskiego.

Serdeczne podziękowania ojcu Adamowi Sawickiemu za pomoc w przygotowaniu powyższego tekstu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna