Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślub w Kościele Chrześcijan Baptystów

(azda)
Fot. Pracownia Florystyczna Jolanta Jarmoc
W Kościele Chrześcijan Baptystów nie występuje pojęcie sakrementu. Para młoda wstępująca w związek małżeński dokonuje, więc publicznego ślubowania w obliczu Boga i Kościoła. Sama ceremonia podobna jest do tej w kościele katolickim. Występują jednak pewne różnice.

Na organizację i przebieg ceremonii ślubnej duży wpływ ma sama para młoda. - Musi ona spełniać pewne określone wymogi kościoła i prawa - mówi Marcin Górnicki, pastor białostockiego zboru Kościoła Chrześcijan Baptystów. - Przebieg ceremonii może się jednak różnić w poszczególnych zborach.

Narzeczeństwo

Okres narzeczeństwa nie jest wymogiem kościelnym, a raczej świecką tradycją. - W naszym kościele nie ma wymogu ogłaszania zaręczyn - tłumaczy pastor. - Publicznie ogłaszamy jedynie datę ślubu. Dzieje się to podczas nabożeństwa, w którym najczęściej uczestniczy cały zbór.

Ceremonia ślubowania

Ceremonia zawarcia związku małżeńskiego odbywa się w kaplicy zboru. Uroczyste nabożeństwo rozpoczyna śpiewanie pieśni z udziałem chóru i wiernych. Jest to wielkie święto całej wspólnoty, więc uczestniczy w nim wiele osób. Nabożeństwo celebruje pastor zboru. Przed ślubowaniem wszyscy zebrani wysłuchują kazania pastora. Jest ono przygotowane specjalnie na tę okazję. Później następuje moment kulminacyjny, czyli ślubowanie. Prowadzić je może również zaprzyjaźniony z młodymi pastor z innego zboru..

Para młoda może w pewnym stopniu mieć wpływ na treść ślubowania, co wymaga jednak konsultacji z pastorem. Ślubowanie musi spełniać wszystkie wymogi prawne związane z zawarciem związku małżeńskiego. - Małżeństwo to zawierane jest również w formie cywilnoprawnej. - tłumaczy pastor - Młodzi w trakcie uroczystości podpisują stosowne dokumenty Urzędu Stanu Cywilnego. Na koniec wypowiadane jest doniosłe "Tak".

Po ślubowaniu jest czas na błogosławieństwo. Dokonuje go pastor i całe zgromadzenie. Przyjęte jest, że zgromadzeni w wyznaczonym na to czasie mogą wygłosić spontaniczną modlitwę za młodych. Potwierdza je cała wspólnota mówiąc "Amen".

Wesele

Organizacją wesela zajmuje się para młoda i jej rodzina. Pastor jest na niej gościem. Przebieg wesela różni się jednak znacznie od tego, do czego przywykliśmy. Podstawową różnicą jest to, że nie ma na nim alkoholu. - W naszym kościele nie spożywa się alkoholu na spotkaniach wspólnoty - tłumaczy pastor - Przy okazji wesel nie ma nawet potrzeby o tym wspominać. Nie znaczy to, że nie ma zabawy weselnej. - Po prostu dobrze bawimy się bez alkoholu - opowiada jeden z wyznawców. Zazwyczaj imprezę prowadzi wodzirej wyznaczony do tego celu przez parę młodą. Organizowane są różnego rodzaju zabawy, konkursy, gra też muzyka. W zabawie weselnej uczestniczą zaproszeni na nią goście.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna